Tyto clanky se na Mesci obevuji minimalne jednou za jeden rok. Vzdycky vyzobnou par mist, kde stat na kuracich usetri a obvini stat z toho ze ho kuraci dotuji.
Je mnoho studii na toto tema, zadne nejsou tak trivialni. Problem je ze to co autor dela, je odhad od stolu. Problem je v tom, ze ty efekty, ktere autor clanku zanedbava vubec nemusi byt marginalni.
- Prduch - je sice v duchodovem veku, ale odvadi dane. Jak velky je tady procento kuraku vs. nekuraku? (Muj odhad, je ze kuraku takovych moc nebude). Jaky to ma dopad na bilanci statu vzhledem k cigaretam?
- Vdovci duchody, sirotci duchody, prispevky na bydleni atd. Kdyz zene zemre muz, ktery kouril, vubec to neznamena ze stat usetri. Stat vyplati totiz cast duchodu zene jako vdovsky duchod a pak ji jeste dost pravdepodobne zvysi prispevek na bydleni.
- Nemoci z pasivniho koureni. To je lecba lidi, kteri statu na spotrebni dani neodvedli ani korunu, ale presto jsou leceni na nemoci zpusobene cigaretamy.
- a spoust dalsich efektu ktere autor zanedbava.
Pokud se poustite do takovehoto tamtu prosim, abyste uvadeli i odoborne studie, ze kterych vychazite. Tyhle statistiky neni mozne cucat z prstu.
P.S.: Odobrne studie, ktere sem mel ja tu cest cist, vyvozuji presne opacne zavery nez Vy.
+1
+ "nejrůznějších zákazů kouření v soukromých objektech nebo rozdávání stravenek, které není možné uplatnit na tabák."
Ano zákaz v soukromých objektech je sporný. Ale pokud stravenkami auto myslí sociální dávky, tak je jen na rozhodnutí státu, co bude podporovat. A pokud nechce podporovat kouření (a vrácení tak většiny sociálních dávek zpět) - je to na něm.
A ad restaurace, ve větších městech není problém, chodit do nekuřáckých restaurací. problém jsou spíše veřejná prostranství, kde se čeká (zastávky, fronty) nebo přirozeně je větší koncentrace lidí (koncerty, zábavy) a tedy nekuřáci víceméně nemohou odejít jinam a tolik koncertů daného typu není.