že by všichni kuřáci přestali kouřit! Co by si stát počal? Musel by podstatně zvýšit nějakou jinou daň, že? A pokud "odborníci" hovoří o tom, jak kuřáci umírají podstatně dříve, tak mám dva příklady: Můj děda, zedník, kouřil celý život a dožil se 82 let, můj tchán, slévač, také kouřil celý život a dožil se 74 let. Není to tak nějak v rozporu s tím, co říkají odborníci? Ono kdyby to bylo tak hrozně škodlivé, tak by to už dávno bylo zakázané. Není totiž nic snazšího, než postavit mimo zákon samotnou výrobu.
Klasicka ukazka neznalosti!!
Samozrejme, ze vzdy se nalezne nekdo kdo neodpovida statistickemu prumeru, tedy nekdo kdo kouril a a dozil se vysokeho veku nebo nekdo kdo nekouril a zemrel drive. Presto ale u VETSINY lidi plati, ze pokud kouri, doziji se skutecne o nekolik let (v prumeru) nizsiho veku.
Laicky receno: Nekdo je proste vice odolny, takze i kdyz si takhle sam likviduje zdravi, tak jako odolny jedinec to prezije a ve vysledku se dozije vyssiho veku nez opacny pripad mene odolneho jedince, ktery i kdyz nekouri, tak zemre vlivem pusobeni i radove mensich zapornych vlivu prostredi (smog,alergie,rakovina). Pokud chete vyloucit tento efekt (vice nebo mene odolny jedinec), tak musite vzdy brat do statistiky velky pocet lidi, aby se tyto vyjimky vyloucily. Ale jsou to opravdu jen vyjimky. Zaporny vliv koureni na lidske zdravi je nezpochybnitelne vedecky dokazany, stesti mnoha lidi je, ze lidsky organismus je "predimenzovany", takze dokaze prezit i kdyz mu kurak znici napr. vice nez polovinu kapacity jeho plic. Takove preziti ale samozrejme neni 100% kvalita zivota. Navic zhorseni cevniho systemu a vysoce zvysene riziko rakoviny (nejen plic) znamenaji, ze aby se takovy kurak dozil vyssiho veku, musi byt opravdu velmi nadstandardne odolny oproti prumeru.
statistika je tutovka. například je statisticky prokázáno, že zhruba 15% viníků autonehod je pod vlivem alkoholu. statisticky tedy plných 85% řidičů bourá střízlivých!!! je tedy nezbytné uzákonit, aby všichni jezdili vožralí. tím poklesne nehodovost o 85%.
jak pravím - statistika je tutovka. musí se ovšem správně interpretovat.
Problém statistik úmrtnosti v souvislosti s kouřením je ještě v jiné věci. Tyhle statistiky totiž obvykle fungují ve stylu "umřel na chorobu spojenou se srdcem/plícemi a kouřil? Tak je oběť kouření...".
Už se ale přehlíží, že se dotyčný běžně dopustil x dalších prohřešků proti svému zdraví - obezita, stres, zcela nezdravá výživa a navíc ještě život ve znečištěném prostředí - je v podstatě nemožné rozklíčovat, který z těchto faktorů mu v jeho chorobě uškodil nejvíce.
Těch případů, kde je opravdu přímá vazba na kouření není zase tolik.
Mimochodem, tímto nezpochybňuji škodlivost kouření - sám nekouřím a moc sympatií k němu nemám, nicméně pokud se na to díváme ekonomicky, tak doporučuji jeho dopady posuzovat s jistou opatrností.
Řekl bych, že teď jste uhodil hřebíček na hlavičku. Tak nějak to s tou statistikou bude. Jako vždy je to přesný součet nepřesných čísel. Ovšem demagogové to budou vždy vykládat naprosto dogmaticky. Jinak já jsem z ekonomických důvodů přestal kouřit před několika lety. Naštěstí pro stát to všichni neudělají, takže já jim to neberu, je to jejich věc. Osobně ale nesnáším lidi, kteří prostě musí pořád proti něčemu bojovat, proč tedy né třeba proti tomu kouření, že? Je mu jedno, že mu vydláždění chodníku před domem a nový asfalt na ulici zaplatila grupa kuřáků, kteří se svého zlozvyku nechtějí vzdát, a tudíž tímto způsobem dotují státní rozpočet.
V tomhle se pletete. Delaji se sice statistiky na umrkni na choroby spojene s kourenim. Nicmene se delaji statistiky umrti obecne. Pak se vezmou vsechny rizikove faktory. A muzete pak zpocitat o kolik se snizi delka obezniho cloveka, bez ohledu na to jestli kouri. A stejne tak muzete spocitat o kolik se snizi zivot kuraka, bez ohledu na to jestli kouri. A dokonce muzete i spocitat o kolik se snizi delka zivota obezniho kuraka. Atd.
Pricina smrti Vas v techto statistikach vubec nemusi zajimat. Proste Vam statci prumerny dozity vek kuraka a nekuraka.
Jedine co u takovych statistik hrozi je zamena priciny za dusledek. Napr. kdyby nachylnost ke koureni trpeli lide z nizsich socialnich vrstev, ktere mivaji horsi praci a celkove zivotni podminky a to byl duvod proc drive umiraji. Nicmen tato zamena u koureni nehrozi, protoze je experimentalne overena i na zviratech.
To neni vubec potreba. Jak sem psal pricina smrti neni dulezita. To ze je clovek kurak se dozvi statistici z lekarskych zaznamu, ktere jsou vicemene presne.
Zpusob smrti by Vas zajimal jenom v pripade, ze byste se treba snazil zjistit jestli kureci nezpusobuji vice autonehod.
Tim, ze ignorujete zpusob smrti, tak nemusite vubec resit, jestli napriklad koureni snizuje riziko smrti, pracovnim urazem (davaji si casteji prestavky, takze je to mozne), nebo zvysuje riziko smrti upalenim. Proste udelate vekovy prumer kuraku a nekuraku a mate souhrn vsech zpusobu smrti, at uz tech, ktere jsou ve prospech kuraku, tak tech ktere jsou v jejich neprospech. A samozrejem i tech, ktere jsou u obou stejne.
A presne v teto statisice (ktera vubec neresi zpusob umrti) se ukazuje vyrazne nizsi doba doziti kuraku oproti nekurakum.
Možná máte pravdu, i když já mám jinou zkušenost: Chodil jsem cca 25 let k jednomu praktickému lékaři. Pak jsem z důvodu stěhování přecházel k jinému, tudíž jsem si vyžádal příslušnou dokumentaci od toho původního. A v této dokumentaci jsem se dočetl, že jsem kuřák, ač v době přechodu k jinému lékaři jsem už takových osm let nekouřil. Kdybych tedy umřel, tak bych se dostal do statistiky lidí-kuřáků, tudíž bych ji zkreslil. A pak mám ještě další problém: Jak statistika vykazuje lidi, kteří přestali kouřit, ale ještě neuplynula doba deseti let od chvíle, kdy přestali kouřit, přičemž tato doba se vesměs uvádí jako doba přechodu kuřáka na nekuřáka. Vykáže se takový člověk ve statistice jako kuřák nebo jako nekuřák?
JJ. Kazda statisika ma urictou miru nejistoty. I data vzdycky trpi urcitou mirou nepresnosti. To se pri statistickem zpracovani vzdycky zohledni a vysledky jsou pak daleko slozitejsi nez jedno cislo, ktere si pak novinari prezentuji.
No a jak se zohleduje jestli nekdo uz kouri nebo nekouri deset let. K tomu se pouzivaji jine statistiky. Existuji statistiky odnaucenych kuraku. Takze vite, ze kdyz vezmete urcite mnozstvi kuraku, kteri uz kouri treba pet let a vite jak velke procento z nich prestane kourit. Takze ste stchopny docela presne vypocitat kolik odnaucenych kuraku je v milionu kuraku. Navic k temto statistikam se vetsinou nepouziva cela populace. Vetsinou se tvori ze vzorku, do ktere zahrnete zastupce vsech spolecenskych vrstev. A na tomto vzorku muzete zarucit presnejsi data.
Nehlede na to ze existuji dalsi modely na kterych se da skodlivost latek testovat. Jednim z modelovych zvyrat jsou mysi, ale take prasata a primati. A u vsech je prokazano, ze jim koureni skodi, ale dokonce nejen jim, ale i jejich potomkum, kteri s nikotinem a dehtem neprisli do kontaktu.
P.S.: Obor ktery se zabyva prenosem vlivu prostredi na potomky, kteri s nim neprisli do kontaktu, se jmenuje Epigenetika.
Řekl bych, že jste velký fanda statistiky. Já k tomu mám tedy jiný přístup, takže asi takto: Jak můžete mít hlad, když jste před chvílí snědl půlku kuřete? Jak to? No, já jsem snědl celé, takže v průměru jsme každý měli jednu polovinu. Jak říkám, statistika je přesný součet nepřesných čísel. Asi něco takového, jako jsou předvolební průzkumy. Ale celkem je mi to jedno, neboť to, co jste mi tady vysvětlil, jen svědčí o tom, že záleží na to , jaký vzorek je vybrán. A to i když dodržím zásady, které pro výběr takového vzorku platí. Nikdy totiž nemohou být dva vzorky naprosto shodné, ba právě naopak. Ale to už pak není o statistice, ale o určitém průzkumu, což už se statistikou nemá až tak společného.
Ac jsem nekurak a propaguji "zapadni" pristup s omezovanim smradu v prostorech kde se schazeji lide, tak hon na kuraky pomoci stale vyssich dani povazuji za pokrytectvi statu. Prakticky stejny pseudo-argument lze najit pro cokoli (alkohol, rizikovy sport atd.).
Ohledne skodlivosti ruznych vlivu na lidske zdravi bych pokutoval predevsim stat za jeho nesmyslne zakony, ktere nadelaji mnoha lidem zbytecne problemy. Jak znamo dlouhodoby stres se na zdravi podepisuje mozna jeste hure nez cigarety a nelze se mu (krome bezdomovectvi nebo emigrace) zde vyhnout.