Hlavní navigace

Názor k článku Kupředu růst cen, zpátky ani krok (KOMENTÁŘ) od - - Vyšší export? Opravdu? Krátkodobě snad ano, ale také vyšší...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2015 16:38

  - (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Vyšší export? Opravdu?
  Krátkodobě snad ano, ale také vyšší náklady právě na ty investice, materiál, energie. Dlouhodobě je to teprv průser, a to prosím nemám ze své hlavy, to jsem slyšel v budově ČNB letos začátkem léta, protože to znamená snížení mezd, což znamená že nejde v takovéto cenové hladině sehnat kvalifikované lidi. Čím kvalifikovanější, tím hůře. Což znamená.... na to snad přijdeš sám.

  Další věc je, že export dnes dělají převážně firmy se zahraničním majitelem, což znamená pro naši ekonomiku jen vyšší odliv peněz formou dividend. Takže dnes daňový poplatník platí zvýšení zisku zahraničním majitelům, a zítra zaplatí znehodnocení "devizových rezerv", jejichž hodnota po uvolnění kurzu skokově poklesne. Zkrátka dnes za uměle drahou cenu ČNB nakupuje, aby to zítra ztratilo hodnotu. Bratru za stovky miliard Kč.

  Vyšší investice do výroby? Proč investovat do něčeho, kde je po intervenci levná pracovní síla. Vždyť to nedává smysl. To má smysl tam, kde je naopak pracovní síla drahá. To potom seženeš leda McJobs - konkrétně Amazon. A opět, kvalitní lidé utečou do zahraničí, kde své schopnosti mohou uplatnit.

  No ano, měli jsme W, pokles či jen mírný růst v době, kdy okolí výrazně rostlo - ale to je zase jiná kapitola, to není Singer, to je Kalousek, s jeho geniální zvyšováním daní, škrtů v rozpočtu, kde byl výsledek kombinace poklesu s rekordním deficitem. Proto ti říkám, že musíš najít srovnatelné období.... a přemýšlet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).