ČMSS měla dřív úrokové sazby ve VOPkách, ale od ledna se to změnilo a vše je jen ve smlouvě. Jinak se to dá najít ve srovnání stavebek tady: http://www.stavebky.cz/stavebni-sporeni-sporici-tarify/
Nemyslím si že můžeme jednoznačně určit, které spoření je nejlepší, ale každý si určitě vybere to které mu vyhovuje nejvíc.
http://www.gpf.cz/navod-na-ziskani-nejlepsiho-stavebniho-sporeni
v tomto článku vám poradí jak si vybrat
Absolutní katastrofa, ve zkratce:
Wustenrot mi vypověděl smlouvu, jelikož už pro ně nebyla výhodná a smlouvy tohoto typu zkrátka vypověděl (to by mi vůbec nevadilo), ale...
Peníze mi poslali až po třech měsících (to by ještě taky nebylo to hlavní), ale poradci na pobočce mi sdělili, že částka mi bude vyplacena v první vlně. Když v první vlně vyplacena nebyla, hrozně se divili a že teda bude vyplacena v druhé vlně. Problém je v tom, že já jsem již s penězi počítala a našla si byt, který jsem chtěla koupit...rezervace zaplacena - peníze nikde.
Při vypovězení této smlouvy mi Wustenrot nabídnul, že když uzavřu novou smlouvu, peníze mi vyplatí do měsíce. Na to jsem odpověděla, proč mám uzavírat novou smlouvu, když už jsem si jednu novou založila dva roky zpátky (měla jsem tedy u W. dvě smlouvy) - to prý se na to nevztahuje.
Jednoznačně nedoporučuji, poplatek za uzavření smlouvy - 3 000 Kč, za předčasné zrušení se platí pokuta a ještě vám vezmou státní podporu - přítel je pojištěn u jiné pojišťovny a tam mu vůbec nedělali takové problémy, neplatil žádné penále, nic.
Wustenrot je prostě katastrofální.
Spořitelna Wustenrot u všech smluv s tzv. "výhodou" zvedla poplatky o 100% Od 1.1.2013 to dělá 50Kč měsíčně + 30Kč za výpis, každý rok vám tedy vezmou 630Kč!!! Nevím, zda existuje nějaký zákon, který jim brání si vzít kolik chtějí. Na to že tam vkládám peníze 1x za rok, takže jsou to asi 2 pohyby/rok a oni si pak vezmou 1/3 toho, co dostanete od státu. To mi připadá jako svévolné obohacování na státní podpoře. A co na to stát? ...
Správně, pouze Wüstenrot to rozhodně není - naopak, elektronický výpis umí většina stavebních spořitelen.
Elektronický výpis místo zpoplatněného papírového dále umožňuje i RSTS, u té KB to lze obejít založením zdarma vedeného Start konta, které si můžou založit klienti MPSS a tak dostávat eletronické výpisy.
U Buřinky elektronické výpisy nejsou (ač náhled na smlouvu a transakce jsou přístupné přes službu START 24 i neklientům ČS), ale papírové rozesílány 1 ročně jsou v ceně vedení účtu stavebního spoření (akorát u starších výhodnějších smluv s úročením 3 % a 4 % p.a. jsou zpoplatněny i tyto částkou 30 Kč).
U Lišky si nejsem jist, ale jelikož si lze u nich sjednat internetové bankovnictví na mojeliska.cz, předpokládám, že jeho součástí budou i elektronické výpisy.
Mohou, a to nekonečně vysoko, co klienti dovolí. Taková Raifka to od konce minulého roku "napálila" klientům, kteří si dovolili ponechat starý - pro ně výhodnější - tarif a to taky o 100%.
A tak platí 160 Kč/čtvrtletně, tj. 640 Kč za rok + 21 Kč za výpis.
A to se do zisků počítá, až se šéfové z rakous zeptají, kolik že jim to ti super manageři v české kotlině "našmelili", zas něco bude a prémie jsou doma.
Nezbývá, než se jim na to "vyfláknout" a Kč držet jinde.
Ten kdo má prachy může vybrat nějakou ještě žijící záložnu nebo JaT banku či ER banku. Kdo prachy nemá tomu nepomůže ani ss. Procenta vypadají hezky ale je to výnos z velmi malých částek. Možná je to dobré pro člověka který by ty prachy rozfofroval, ale ani možná to ne protože ty prachy může stejně vybrat.A když zvážím že se podmínky mohou klidně během vázací doby změnit k horšímu tak je to pro mě pasé. Já měl měl ss několik koleček na sebe i na děti a manželku,ale ted už jen dojíždím poslední smlouvu na dceru a se ss končím. Je to mrtvý produkt.
Podle mne, se výhodnost stavebního spoření nijak podstatně nezměnila. Státní podpora poklesla sice ze 4.500 na 2.000 Kč, ale kde byly v té době úroky v bankách (nemluvě o kampeličkách)? 4 miliónům lidí stále stavební spoření něco říká. Já sám jsem vždy po vázací době spoření ukončil, peníze převedl na spořící účet a založil spoření nové. Dnes to nedělám, protože mi na spořícím účtu klesl úrok na 1,75% a peníze mám v případě potřeby za 3 měsíce k dispozici.
Už je to teda nějaký ten pátek. Mně se líbila splatnost kdykoli (chtěla jsem hypo od mBank, ale ti nedokázali překousnout dvě zástavy na nemovitosti, jedna byla od Státního fondu pro rozvoj bydlení, byli by druzí v pořadí). Navíc mi dali překlenovací úvěr za velmi slušných podmínek. Já jsem šla do překlenovacího úvěru, protože jsem věděla, že do cca 1 roku budu mít na účtu částku na kompletní zaplacení, u hypa by to bylo složitější. Nakonec jsem to udělala tak, že jsem složila potřebnou částku, úvěr se překlopil na řádný, a zbylé peníze jsem použila na rekonstrukci. Úvěr ze SS splácím rychleji, než bych měla. Jen jsem si rozložila cash flow do delšího období. U mne to ale byla poněkud specifická situace. Jednak jsem nemovitostí ručila bráchovi za úvěr a on se jako OSVČ - FO dostal do konkursu, takže jsem měla docela problém a vytahovala jsem z konkursu dvě nemovitosti, moje a bráchovo bydlení. No, a pak jsme zahájili rekonstrukci, na kterou jsme postupně použili kombinaci asi 6 různých úvěrů, počínaje Státním fondem pro rozvoj bydlení (báječná věc, vřele doporučuju!) a konče úvěry od více stavebních spořitelen.
Taky je fakt, že i přístupy různých stavebních spořitelen byly různé. MP měla vysoký úrok u překlenovacího úvěru a ne příliš dobré jednání, Rajfka byla jakž takž v normě, ale taky nic moc. Zato Liška byla na jedničku s pěti hvězdičkama. Kdybych si měla znovu vybrat, šla bych bez váhání za Liškařema.
Jinak na koupi je asi lepší hypotéka, my ale dělali rekonstrukci, což trvalo několik let. Rekonstruovali jsme do té doby nepoužívané prostory na byt, takže jsme to mohli časově rozložit. Krom toho si pročti diskusi, tam jsou výborné postřehy. SS je na malé částky, na větší akci nestačí. Za pár let to bude dobré tak maximálně na stavbu skleníku nebo větší králíkárny, nebo možná - jak se delší dobu uvažuje - jako prostředek, jak naspořit dítěti na studia. V době, kdy SS začínalo, byla státní podpora 4.500,- Kč/rok, což byl pro řadu lidí měsíční plat = vcelku velký peníz. Dneska je státní podpora doslova směšná a optimální ročně ukládaná částka taktéž.
Státní podpora 4.500 Kč byla mj. v době, kdy tato částka představovala možná 3/4 čisté průměrné měsíční mzdy. Dnes ty 2.000 Kč (mínus výrazně vyšší poplatky než před 15 lety) znamenají s bídou 1,5 denní čistý plat. Tzn. státní podpora se zmenšila reálně za tu dobu zhruba 10x.
Skutečnost ovšem je, že průměrná státní podpora na smlouvu je něco přes 1.200 Kč ročně, tudíž po započtení poplatků jde o možná 600 Kč. A to se u peněz vázaných na 6 let skutečně vyplatí.
Druhá věc je ta, že podmínky stavebního spoření prostě "zamrzly" a dnes lze takto "zhodnotit" už vcelku zanedbatelnou sumu 20.000 Kč ročně (a to i po započtení úroků), kterou ještě neustále reálne snižuje inflace.
Sektor záložen je právě teď likvidován ČNBčkem, zanedlouho už asi nezůstanou žádné, krom toho záložny nejsou schopny konkurovat ani bankám. Za J&T dle informací na fóru stojí dost pochybní lidé (plus měli v minulosti dost průsery) a ERB je i po 5 letech na trhu dost ztrátová - může klidně být jen otázkou krátkého času, než se rozhodnou, že to tady nemá smysl, a zabalí to.
V této době už nenabízí žádná spořitelna úrok 2%, chtělo by to opravit . . . . aktualizovat, protože to co uvádíte již není pravda . . .
Nelze např. už založit ZDARMA dětské smlouvy Kamarád u Wüstenrotu - i zde již jen 1,5%, a jiné - úroky jsou sníženy u všech stavebních spoření.