Hlavní navigace

Názory k článku Které přivýdělky vám mohou snížit důchod a jak se tomu vyhnout?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 6. 2020 19:02

  ViR

  Obsah článku je v zásadě v souladu s předpisy platnými nyní, a určitě je dobré, aby současné žadatelky a žadatelé o důchod, či ti, co jsou ve věku předdůchodovém, si případnou možnost vyloučení nízkých výdělků nastudovali, vzali ji v potaz a případně vhodně uplatnili. Nicméně byl bych opatrný ve věci "spekulace na vyloučení" například u součaných maminek na mateřské, protože nikdo nezaručí, že dejme tomu za 30 let se budou důchody počítat podle stejných kritérií jako nyní, respektive od r. 2010.

  Do mých 39 let například platilo, že můj důchodový věk má být 60 let, že studium bude celé uznáno jako náhradní doba, a evidence na Úřadu práce z důvodu nezaměstnanosti také. Dnes je můj důchodový věk téměř 64 let, studium před r. 2010 je uznáváno maximálně v rozsahu 6 let a ještě je pro účely doby pojištění kráceno na 80 %, a po roce 2009 již není uznáváno vůbec, stejně jako se neuznává evidence na ÚP delší než tři roky za život.

  Nikdo tedy nezaručí například to, že malý výdělek z částečného úvazku u původního zaměstnavatele (s odvodem důchodového pojištění) během péče o děti nebude zvýhodněn třeba ve srovnání s "bezodvodovou" dohodou o provedení práce, respektive s výdělkem nulovým. Mělo by to logiku například v tom, že by si matky udržovaly alespoň minimální kontakt se svým oborem. (Zatímco dnes se nezřídka stává, že původně schopná pracovnice se po dvojité mateřské vrací jako "tabula rasa" a je na tom hůře, než čerstvá absolventka či absolvent. Ale výdělky očekává alespoň úměrné těm dřívějším...)

  Současný zákon (155/1995 Sb.) byl schválen 4.8.1995 účinný je od r. 1996 a jeho současná verze, účinná od 1.12.2019, je v pořadí osmdesátá třetí!!! Větších změn tam sice bylo dejme tomu do deseti, ale i to je dost. Navíc nějakou důchodovou reformu či "deformu", případně průběžné upravování parametrů, je možné celkem důvodně očekávat....

 • 19. 6. 2020 15:40

  gabinak

  Dobrý den, díky za názor, je to dobrá poznámka - souhlasím. Také tam nabádám před tímto k opatrnosti už jen kvůli tomu, že vůbec není samozřejmé, že si žadatel v předdůchodovém věku v příslušnou dobu na nějaký souběh náhradní doby a příjmu vzpomene...a tohle je další dobrý point, takže díky za něj, připojím do článku poznámku :) Gábina Hájková

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).