Ale no tak... RB a její produkty mají v článku opravdu příliš velký prostor. Nepodezírám Vás z něčeho tak hnusného, jako je skryté PR, ale prostě mi to tak přišlo - a to se nemůžete divit. Ono je to psáno jako obecné doporučení, nikoliv jako zkušenosti z jedné cesty. A jak správně píšete, za dva roky se změnilo hodně. A když jmenujete Zuno (nad kterou se vznáší přízrak Damoklova meče), je fér zmínit třeba i AirBank.
Se Zuno to bude ještě zajímavé ;-) Nicméně za nulu/paušál nabízí vše potřebné a osloví hodně klientů mířících do zahraničí. Pokud jde o RB, tak pro cestovatele se vyplatí, nejen pro tuto moji konkrétní cestu, prostor si proto zaslouží. Nic víc, nic míň. Air Bank jsem nezmiňoval, protože za výběry z ATM mimo EU má stovečku, to už bych zrovna mohl udělat komplet srovnání všech účtů, a to jsem právě nechtěl.
Ten článek se zaměřuje hodně prakticky, ne na optimalizaci služeb. Za dva roky to může být všechno jinak, podobně jako by takový článek nešel napsat přede dvěma lety.
Tož narovinu, mojí hlavní bankou RB není, osobně-soukromě jsem klientem dvou větších bank. Kdysi jsem byl fandou eBanky, pak jsem od RB odešel, v současné době mám u ní klasické eKonto a kreditku ze "studijních" důvodů. A ten účet není špatný. Jistě, kdo nechce all inclusive, nebo si služby poskládá z nabídek různých bank, toho asi Rajfka neosloví, ale takových lidí není moc. Buďte si jistí, že drtivá většina lidí má účet v bance, protože "nějaký mít musí". Když zjistí, že za něco málo přes stovku měsíčně už nemusí řešit, zda a kolik vyberou z bankomatu v Brně, Thajsku nebo Chorvatsku, tak ten účet koupí a budou spokojené používat.
Služby jako u RB mám u jedné banky bez poplatků, ale je potřeba splnit pár podmínek. U RB stačí poslat pár tisíc a pár plateb, čímž jde o účet pro masovou klientelu střední a vyšší třídy a ne jen pro VIP klienty.
Během mého cestování po Kavkazu jsem na eKonto vsadil a nelituji toho. Někde fungovala jen Visa, někde jen MC. Za jeden paušál jsem měl kompletní služby. Měl jsem s sebou i debetku Zuno (bez problémů), debetku UCB (s limitem výběrů), debetku Citi (někde nefungovala), debetku Equa bank (v pohodě) a debetku mBank (bez problémů). Opakuji, služby lze poskládat a různě nakombinovat, pokud to ale někoho nebaví sledovat, eKonto RB je řešením. A dobrým (zatím).
Také přispěji s mojí troškou do mlýna. Jako první bych přidal jedno základní pravidlo, kterým by se měl každý, kdo vyráží do zahraničí řídit - nejezděte pouze s jednou kartou. Nikdy, pokud nejedete zároveň s dostatečnou hotovostí. Ideálně dvě karty dvou různých bank a dvou různých karetních asociací. Já jezdím minimálně se třemi, dvě debetky, jedna kreditka.
I mě se stalo, že jsem nějakou kartou nezaplatil (Německo (tady je to složitější, na hodně místech se dá platit jen jejich EC kartou, nebo, když máte štěstí tak ještě Maestrem), Rakousko, Dominikánská republika, Maroko) a přitom jinou ano. Může to být chyba banky, mohou brát karty jen od jedné karetní asociace (např. v tom Rakousku mne překvapilo, že automat v podzemních garážích nebral karty Visa, stejně jako mýtnice před tunelem). Také se vám může stát, že banka vám kartu zablokuje (stalo se mi u Axy 14 dní před odjezdem na dovolenou), nebo omezní použití karty v dané zemi (nedávno GE ze dne na den zrušila možnost vybírat z bankomatů asi v 10 zemích, mimo jiné Thajsko, Mexiko a další země, kam míří dost českých cestovatelů).
K Equa bych doplnil, že v Číně lze s ní vybírat pouze z bankomatů Bank of China, jiné bankomaty ji neberou, jenže to se dozvíte až když zadáte výběr a ten neproběhne. Částka se na kartě ovšem zablokuje. Kamarád se zrovna vrátil z Číny a blokace bude muset následně řešit reklamacemi u Equa. Co jsem se dočetl na různých fórech, není jediný. Je tak otázkou, jestli podobná "past" nečíhá i v jiných zemích. Kartou mBank šlo vybírat bez problémů.
Pak ještě jeden tip u kreditek Citi. Loňský i tento rok je možné z kreditních karet Citi vybírat o prázdninách v zahraniční zdarma. Částka se sice ihned úročí, ale je možné kartu "přebít", tedy tam poslat peníze "do plusu" a pak je skutečně vše zdarma.
"Ideálně dvě karty dvou různých bank a dvou různých karetních asociací."
To se netýká jen výjezdů do zahraničí. Jak to bylo pěkně zfilmováno v South parku, kde děvčata měla dívčí hodinu. Paní učitelka jim říkala, jak si vybrat chlapa: Když má jednu kartu, tak je chudý. Když má tři a více, tak je to podezřelé. Správné číslo je DVA."
1) Nevím, co se myslí u KK Rb tím mobilním bankovnictvím, ale když máte kartu bez účtu, tak nemáte (narozdíl třeba od Citibank) k dispozici žádný způsob kontroly transakcí, žádné bankovnictví. Na cestování to pak zrovna není, protože vám to někdo vyluxuje a vy se to dozvíte po měsíci z výpisu.
2) Nevím jak vy, ale při cestování do exotičtějších (a méně bezpečných) zemí dávám přednost neembosovaným kartám, které není tak snadné vykrást. Jestli se placení dá řešit více způsoby, to rozhodující je pro mě výběr z bankomatů - a u něj je důležitější kurz než poplatek za výběr. A to splňovala prakticky jen Axa. Z tohoto hlediska je článek spíš zklamáním.
3) Nakonec bude asi pro dost velký počet lidí řešením založit si účet v Německu (nebo jinde venku) s bezplatným vedením, elektronickou kartou, výhodnými kurzy a nulovými nebo nízkými poplatky za výběr. Osobně používám takový účet s kartou už přes 5 let, tímhle Maestrem se sice u obchodníků většinou asi nezaplatí, na internetu vůbec, ale jsem poměrně klidný, kdyby mi ji ukradli, a jen na výběrech z bankomatů jsem ušetřil pěkných pár tisíc. Po Axe jasná volba.
www.spk-on.cz - tady si založíš účet přes net, příchozí a odchozí SEPA platby zdarma, Giro katra (bývalá EC karta) zdarma, vedení účtu 1€ měsíčně
XLS má tuhle: http://www.vr-bank.cz/
Její výhodou jsou (i) česky mluvící bankéři
Jj, zaregistroval jsem změnu VOP, budu to sledovat. Na druhé straně stále dvě její kreditky vrací 2 %, takže se to zmírní. A třeba ty doplňkové služby mohou být pro někoho výrazně motivační, než zúčtovací kurz. BTW, podle VOP RB použije kurz deviza-prodej pro měny, které má v kurzovním lístku, pro ostatní kurz asociace. Nyní má 18 měn. Když to srovnám se zahraničím, kde je zcela běžné pro transakce mimo domácí zónu dávat spread 1-4 %, tak jsou kurzy (jakékoli banky) ještě dobré :-)