Hlavní navigace

Koruna včera víceméně stagnovala

Miroslav Frayer

Obchodování s českou korunou na počátku nového týdne bylo velmi klidné

Doba čtení: 2 minuty

Všechny obchody s měnovým párem CZK/EUR proběhly v průběhu dne na mezibankovním trhu v 9haléřovém pásmu nad hranicí 25,30. Koruna otevírala na své včerejší nejslabší úrovni proti euru a ve zbytku dne nepatrně zpevnila.

Údaje o běžném účtu platební bilance se obešly bez reakce trhů. Ten skončil za září v deficitu 7,1 mld. CZK, zatímco konsensus byl o necelou miliardu horší. Data můžeme hodnotit vcelku pozitivně, když Českou republiku nesužují problémy s vnější nerovnováhou. Za celý letošní rok očekáváme snížení deficitu běžného účtu pod 1 % HDP po loňských –2,9 %. Důvodem je především podstatně lepší dynamika zahraničního obchodu, která se promítá do vysokého přebytku bilance se zbožím běžného účtu.

Oproti původním odhadům by měla pozitivně působit i bilance výnosů díky nižšímu odlivu dividend do zahraničí. Za tímto zlepšením stojí paradoxně slabost domácí ekonomiky, která generuje nižší poptávku po importech (faktor zlepšující bilanci zahraničního obchodu) a zároveň zmenšuje zisky firem. Bilance služeb i běžné převody by měly meziročně zaznamenat zhoršení. Schodek na běžném účtu by měl být profinancován přebytky na (1) finančním účtu zejména prostřednictvím reinvestovaných zisků nebo přílivem nových přímých zahraničních investic a na (2) kapitálovém účtu díky přílivu peněz z evropských fondů.

Velmi klidná nálada panovala i ostatní trzích. Swapová ani dluhopisová křivka se včera prakticky nepohnula.

Nejistoty ohledně Řecka sráží euro pod 1,27 USD/EUR

Euroskupina v pondělí schválila žádost Řecka o odklad plnění stanovených podmínek o dva roky do roku 2016. Rozhodnutí o uvolnění další tranše 31,5 mld. EUR však nepadlo. Z těchto peněz měly být splaceny i v pátek maturující státní pokladniční poukázky ve výši 5 mld. EUR. To se ale nepodaří, a tak během dneška nabídne Řecko nové poukázky v daném objemu. Nicméně objevují se názory, že poptávka řeckých bank bude činit pouze 3,5 mld. EUR. Zbylých 1,5 mld. EUR pak bude zřejmě pokryto z rezerv pro rekapitalizaci bank. Odklad splnění podmínek o dva roky si ale vyžádá do roku 2016 dodatečné náklady na financování dluhu ve výši 32,6 mld. EUR. Vše tak de facto směřuje k třetímu balíku pomoci.

Kurz USD/EUR během včerejška výrazných změn nedoznal, když se pohyboval těsně nad hranicí 1,27, což bylo ale také ovlivněno svátkem veteránů ve Spojených státech. V noci však euro propadlo pod tuto hranici v souvislosti s nejasným budoucím financováním Řecka.

Z makroekonomických indikátorů bude dnes zřejmě nejzajímavější německý ZEW index, od kterého se očekává pokles ve složce hodnotící současnou i budoucí situaci. Ve Spojených státech pak bude zveřejněna důvěra malých podniků. 

Našli jste v článku chybu?