Hlavní navigace

Koruna si vůči euru polepšila, ale málo

Jan Vejmělek

Česká měna tak výrazně zaostala za svými regionálními protějšky

Česká měna tak výrazně zaostala za svými regionálními protějšky. Zatímco maďarský forint si polepšil o téměř sedm procent, zisky polského zlotého přesáhly více než osm a půl procenta. Česká měna doplatila na recesi tuzemského hospodářství a postupné uvolňování měnové politiky. Klíčová sazba ČNB se tak postupně dostala až na v podstatě nulovou úroveň (0,05 %). Měnový kurz se navíc stal v závěru roku nástrojem měnové politiky. Při nulových úrokových sazbách lze v případě potřeby měnové podmínky uvolnit v podstatě pouze slabší domácí měnou. Naopak polský zlotý podporovala rostoucí ekonomika a atraktivní úrokové sazby, maďarský forint přes recesi a makroekonomické problémy profitoval z vysokých úrokových sazeb.

Zprávy a události

Fed index průmyslové aktivity z okolí Dallasu zaznamenal za prosinec nečekaně prudké zlepšení na 6,8 bodu po listopadových –2,8 bodu. Trh čekal zlepšení pouze na –0,5 bodu.

Ze záznamu z posledního jednání bankovní rady ČNB k měnové politice vyplývá, že centrální bankéři vnímají rizika prognózy ČNB jako pouze mírně protiinflační. Slabší kurz koruny oproti prognóze částečně kompenzuje protiinflační rizika plynoucí z domácí ekonomiky. ● Česká peněžní zásoba měřená agregátem M2 zpomalila tempo svého meziročního růstu z říjnových 5,8 % y/y na 5,0 % y/y za listopad. Úvěrová dynamika zpomalila svůj meziroční růst na listopadových 2,2 % y/y po říjnových 2,6 % y/y. ● Zahraniční zadluženost české ekonomiky se během třetího čtvrtletí snížila na 1 887,3 mld. CZK po 1 929,3 mld. CZK ke konci Q2 12.

Euro nakonec v roce 2012 se ziskem

Kurz eura vůči dolaru se v závěrečné prosincové dekádě stabilizoval mezi 1,3150 až 1,3300 USD/EUR. Tedy na nejsilnější úrovni od jarních měsíců. Sváteční obchodování a nízká aktivita na trhu se odrazily v nezajímavém kurzovém vývoji. A nic na tom nezměnilo ani silvestrovské obchodování, kdy se kurz stabilizoval těsně pod úrovní 1,3200 USD/EUR. Bez odezvy trhu se obešlo zveřejnění prosincového Fed indexu průmyslové aktivity z okolí Dallasu.

V celoročním hodnocení si tak euro nakonec vůči dolaru polepšilo, a to o zhruba dvě procenta.

První polovina roku 2012 však nic takového nenaznačovala. Naopak společná evropská měna rychle padala až téměř k hladině 1,2000 USD/EUR v polovině července. Důvodem byla zejména eskalace evropské dluhové krize a zejména obavy z jejího rozšíření do systémově významných zemí typu Španělsko. Do toho se evropské hospodářství ruku v ruce s výraznými fiskálními škrty dostávalo do recese, což v problémových zemích dluhovou situaci dále zhoršovalo. Od srpna se však situace na devizovém trhu zlepšovala a ke konci roku euro proti dolaru atakovalo hladinu 1,3300 USD/EUR. Akce světových centrálních bank na podporu ekonomik a posuny v řešení dluhové krize v Evropě vedly ke snížení nejistoty a averze investorů, což se projevilo v podpoře společné evropské měny.

Tržní konsensus vidí rok 2013 mírně optimističtěji na straně amerického dolaru.

Zatímco pro konec prvního čtvrtletí se v průměru předpokládá kurz 1,28 USD/EUR, pro závěrečné čtvrtletí letošního roku to je 1,27 USD/EUR (zdroj agentura Bloomberg). Očekávání naší skupiny SG jsou ještě o něco agresivnější. V ročním horizontu očekáváme kurz eura k dolaru na 1,19 USD/EUR. Nic se totiž nemění na faktu, že zatímco evropská ekonomika je v recesi a ještě po celou první polovinu roku 2013 s ní bude bojovat, americká ekonomika rostla a poroste (rizikovým scénářem je pád z „fiskálního útesu“ v případě, že nedojde k dohodě na politické scéně a v platnost vstoupí výrazná fiskální restrikce, podle posledních informací je ovšem vše na dobré cestě).

Koruna vloni nakonec s mírným ziskem, za zlotým a forintem však výrazně zaostala

Koruna si v posledních prosincových dnech vůči euru mírně polepšovala. Zatímco v polovině měsíce kurz atakoval ještě hladinu 25,30 CZK/EUR, v samotném závěru roku se již pod tlak dostala hladina 25,10. Vývoj tak reflektoval snížení nejistoty na globálních trzích v posledních týdnech a s tím související pokles rizikové averze.

Loňský závěrečný obchodní den na globálních i středoevropských devizových trzích byl z obchodního i kurzového pohledu nezajímavý.

Drtivá většina obchodníků si užívala dovolených, likvidita a zájem hráčů na trhu o obchodování byly minimální. Tomu odpovídal i kurzový vývoj. Silvestrovskou seanci zahájila česká koruna na 25,10 CZK/EUR, aby se kurz po celé dopoledne bez výraznějších kurzových výkyvů držel v pásmu pouhých šesti haléřů v okolí 25,10 CZK/EUR. V odpoledních hodinách bylo zaznamenáno mírné oslabení směrem ke 25,17 CZK/EUR. Obdobně klidné bylo i pondělní obchodování na polském zlotém, pouze maďarský forint si proti euru o zhruba půl procenta pohoršil.

Bez odezvy trhu zůstalo pondělní zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB.

Z něj vyplynulo, že pro ponechání úrokových sazeb nezměněných hlasovalo všech sedm centrálních bankéřů. Dosavadní vyhodnocení rizik je hodnoceno jako mírně protiinflační. Bylo zopakováno, že v případě potřeby bude měnová politika uvolňována prostřednictvím kurzu, tedy slabší domácí měny. Trh ignoroval i zveřejnění listopadového měnového přehledu. Ten potvrdil zhoršující se makroekonomický obrázek, když meziroční růstové dynamiky peněžní zásoby i úvěrové aktivity snižují svá tempa.

Oproti rovnovážnému kurzu by měla být v roce 2013 česká koruna slabší.

Po celou první polovinu roku totiž bude české ekonomika balancovat na hraně recese a z pohledu dynamiky se tedy bude nacházet pod potenciální růstovou trajektorií. V případě zesílení deflačních tlaků pak existuje reálné nebezpečí, že centrální banka bude jako měnověpolitický nástroj využívat měnový kurz. Určité zlepšení očekáváme ve druhé polovině roku, když počítáme s tím, že by české hospodářství mělo opustit recesní pásmo, což by se mělo odrazit i na silnější domácí měně.

Našli jste v článku chybu?