Hlavní navigace

Koruna si vůči euru polepšila, ale málo

2. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Česká měna tak výrazně zaostala za svými regionálními protějšky

Česká měna tak výrazně zaostala za svými regionálními protějšky. Zatímco maďarský forint si polepšil o téměř sedm procent, zisky polského zlotého přesáhly více než osm a půl procenta. Česká měna doplatila na recesi tuzemského hospodářství a postupné uvolňování měnové politiky. Klíčová sazba ČNB se tak postupně dostala až na v podstatě nulovou úroveň (0,05 %). Měnový kurz se navíc stal v závěru roku nástrojem měnové politiky. Při nulových úrokových sazbách lze v případě potřeby měnové podmínky uvolnit v podstatě pouze slabší domácí měnou. Naopak polský zlotý podporovala rostoucí ekonomika a atraktivní úrokové sazby, maďarský forint přes recesi a makroekonomické problémy profitoval z vysokých úrokových sazeb.

Zprávy a události

Fed index průmyslové aktivity z okolí Dallasu zaznamenal za prosinec nečekaně prudké zlepšení na 6,8 bodu po listopadových –2,8 bodu. Trh čekal zlepšení pouze na –0,5 bodu.

Ze záznamu z posledního jednání bankovní rady ČNB k měnové politice vyplývá, že centrální bankéři vnímají rizika prognózy ČNB jako pouze mírně protiinflační. Slabší kurz koruny oproti prognóze částečně kompenzuje protiinflační rizika plynoucí z domácí ekonomiky. ● Česká peněžní zásoba měřená agregátem M2 zpomalila tempo svého meziročního růstu z říjnových 5,8 % y/y na 5,0 % y/y za listopad. Úvěrová dynamika zpomalila svůj meziroční růst na listopadových 2,2 % y/y po říjnových 2,6 % y/y. ● Zahraniční zadluženost české ekonomiky se během třetího čtvrtletí snížila na 1 887,3 mld. CZK po 1 929,3 mld. CZK ke konci Q2 12.

Euro nakonec v roce 2012 se ziskem

Kurz eura vůči dolaru se v závěrečné prosincové dekádě stabilizoval mezi 1,3150 až 1,3300 USD/EUR. Tedy na nejsilnější úrovni od jarních měsíců. Sváteční obchodování a nízká aktivita na trhu se odrazily v nezajímavém kurzovém vývoji. A nic na tom nezměnilo ani silvestrovské obchodování, kdy se kurz stabilizoval těsně pod úrovní 1,3200 USD/EUR. Bez odezvy trhu se obešlo zveřejnění prosincového Fed indexu průmyslové aktivity z okolí Dallasu.

V celoročním hodnocení si tak euro nakonec vůči dolaru polepšilo, a to o zhruba dvě procenta.

První polovina roku 2012 však nic takového nenaznačovala. Naopak společná evropská měna rychle padala až téměř k hladině 1,2000 USD/EUR v polovině července. Důvodem byla zejména eskalace evropské dluhové krize a zejména obavy z jejího rozšíření do systémově významných zemí typu Španělsko. Do toho se evropské hospodářství ruku v ruce s výraznými fiskálními škrty dostávalo do recese, což v problémových zemích dluhovou situaci dále zhoršovalo. Od srpna se však situace na devizovém trhu zlepšovala a ke konci roku euro proti dolaru atakovalo hladinu 1,3300 USD/EUR. Akce světových centrálních bank na podporu ekonomik a posuny v řešení dluhové krize v Evropě vedly ke snížení nejistoty a averze investorů, což se projevilo v podpoře společné evropské měny.

Tržní konsensus vidí rok 2013 mírně optimističtěji na straně amerického dolaru.

Zatímco pro konec prvního čtvrtletí se v průměru předpokládá kurz 1,28 USD/EUR, pro závěrečné čtvrtletí letošního roku to je 1,27 USD/EUR (zdroj agentura Bloomberg). Očekávání naší skupiny SG jsou ještě o něco agresivnější. V ročním horizontu očekáváme kurz eura k dolaru na 1,19 USD/EUR. Nic se totiž nemění na faktu, že zatímco evropská ekonomika je v recesi a ještě po celou první polovinu roku 2013 s ní bude bojovat, americká ekonomika rostla a poroste (rizikovým scénářem je pád z „fiskálního útesu“ v případě, že nedojde k dohodě na politické scéně a v platnost vstoupí výrazná fiskální restrikce, podle posledních informací je ovšem vše na dobré cestě).

Koruna vloni nakonec s mírným ziskem, za zlotým a forintem však výrazně zaostala

Koruna si v posledních prosincových dnech vůči euru mírně polepšovala. Zatímco v polovině měsíce kurz atakoval ještě hladinu 25,30 CZK/EUR, v samotném závěru roku se již pod tlak dostala hladina 25,10. Vývoj tak reflektoval snížení nejistoty na globálních trzích v posledních týdnech a s tím související pokles rizikové averze.

Loňský závěrečný obchodní den na globálních i středoevropských devizových trzích byl z obchodního i kurzového pohledu nezajímavý.

Drtivá většina obchodníků si užívala dovolených, likvidita a zájem hráčů na trhu o obchodování byly minimální. Tomu odpovídal i kurzový vývoj. Silvestrovskou seanci zahájila česká koruna na 25,10 CZK/EUR, aby se kurz po celé dopoledne bez výraznějších kurzových výkyvů držel v pásmu pouhých šesti haléřů v okolí 25,10 CZK/EUR. V odpoledních hodinách bylo zaznamenáno mírné oslabení směrem ke 25,17 CZK/EUR. Obdobně klidné bylo i pondělní obchodování na polském zlotém, pouze maďarský forint si proti euru o zhruba půl procenta pohoršil.

legislativni_zmeny_21

Bez odezvy trhu zůstalo pondělní zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB.

Z něj vyplynulo, že pro ponechání úrokových sazeb nezměněných hlasovalo všech sedm centrálních bankéřů. Dosavadní vyhodnocení rizik je hodnoceno jako mírně protiinflační. Bylo zopakováno, že v případě potřeby bude měnová politika uvolňována prostřednictvím kurzu, tedy slabší domácí měny. Trh ignoroval i zveřejnění listopadového měnového přehledu. Ten potvrdil zhoršující se makroekonomický obrázek, když meziroční růstové dynamiky peněžní zásoby i úvěrové aktivity snižují svá tempa.

Oproti rovnovážnému kurzu by měla být v roce 2013 česká koruna slabší.

Po celou první polovinu roku totiž bude české ekonomika balancovat na hraně recese a z pohledu dynamiky se tedy bude nacházet pod potenciální růstovou trajektorií. V případě zesílení deflačních tlaků pak existuje reálné nebezpečí, že centrální banka bude jako měnověpolitický nástroj využívat měnový kurz. Určité zlepšení očekáváme ve druhé polovině roku, když počítáme s tím, že by české hospodářství mělo opustit recesní pásmo, což by se mělo odrazit i na silnější domácí měně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).