Hlavní navigace

Koruna, region a OPEC

28. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

28. 11. 2014

Včerejší rozhodnutí OPECu neměnit své cíle pro těžbu ropy vedlo k dalšímu poklesu cen ropy. Lze tak očekávat další tlak na snižování cen pohonných mot v Evropě, což samozřejmě skrze primární i sekundární efekty potlačí inflaci směrem dolů (pohonné hmoty, dopravní náklady, produkty či jejich části, které jsou vyráběny z ropných produktů atd.). V současné době není inflace v EMU i ČR příliš vzdálená od deflace. Tento protiinflační šok povede k růstu deflační hrozby, i když je otázka, zda je správné z pohledu centrální banky na tento druh šoku reagovat, pokud by se inflace dostala do záporných hodnot pouze dočasně. Samozřejmě spekulace na další měnové uvolnění (zejména od ECB) to podpoří. Na druhou stranu nižší inflace z titulu nákladového šoku je pozitivní zprávou pro domácnosti, jejichž reálné disponibilní příjmy se tím zvýší s pozitivním dopadem do reálné spotřeby.

Česká koruna ve čtvrtek mírně slabší

Česká koruna ve čtvrtek mírně oslabila, když se posunula z ranních úrovní 27,57 CZK/EUR na 27,61. Podobně na tom byl i maďarský forint (+0,1 %), polský zlotý pak stagnoval. Ostatním rizikovým aktivům se dařilo, evropské akcie například rostly o 0,6 %. Obchodování na trzích však kvůli americkému svátku doprovází nižší likvidita, což se nezmění ani dnes.

Včera jsme se ve středoevropském regionu dočkali zveřejnění pouze maďarské míry nezaměstnanosti za říjen, která poklesla o 0,3 pb na 7,1 %. Dnešní den bude zajímavější, když bude zveřejněn růst peněžní zásoby za říjen (včetně vývoje úvěrů a depozit) a upřesnění růstu HDP v Česku a Polsku za Q3 14. První odhad ČSÚ ukázal, že si domácí ekonomika polepšila v Q3 14 o 0,3 % mezikvartálně (+2,3 % meziročně), což bylo pouze marginálně pod odhadem trhu. 

FIN21

Pozitivní růst ve třetím čtvrtletí však byl pravděpodobně způsoben pouze příspěvkem daní z produktů, které opět ovlivnilo předzásobení kolky kvůli změně spotřební daně na cigarety od října letošního roku. Hrubá přidaná hodnota, která nebere v potaz daně z produktů a dotace, by měla v Q3 14 poklesnout o 0,1 %, když negativně přispívaly patrně průmysl a stavebnictví. Z poptávkové strany očekáváme pozitivní příspěvek od spotřeby domácností, fixních investic a zejména zásob, negativní příspěvek by měly přinést čisté exporty.

Česká výnosová křivka ve čtvrtek poklesla, když následovala vývoj na svém eurovém protějšku. 10Y swapy dnes poklesly o 2 bb, delší konec na eurové křivce dokonce o 4 bb. Důvodem byla německá a španělská inflace, rozhodnutí OPEC i komentář M. Draghiho.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).