Hlavní navigace

Koruna posiluje, krátkodobá rizika ale přetrvávají

2. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruna je zpět pod 26 korunami za euro. Vymanila se z tradiční provázanosti s ostatními středoevropskými měnami a jako jediná v regionu dokázala v minulých dnech posilovat. Co ji přimělo k růstu a kam bude dále pokračovat?

Česká měna po několika měsících stabilizace a klidného vývoje v druhé polovině června začala znovu výrazně zpevňovat. Poté co se od začátku dubna držela na páru s eurem v úzkém rozmezí ± 20 haléřů okolo ceny 26,80 Kč za euro, zamířila 16. června prudce dolů a během několika málo dnů zpevnila až pod hranici 26 Kč. O to zajímavější byl přitom tento pohyb zejména z toho důvodu, že se koruna na několik dní zcela vymanila z tradiční provázanosti s ostatními středoevropskými měnami jako je maďarský forint a polský zlotý a byla prakticky jediná v regionu, která dokázala posilovat.

K posílení přispěly nízké úrokové sazby

Hledat důvody stojící za jejím zpevněním lze však jen stěží vzhledem k tomu, že v době jejího růstu z Česka nepřišla prakticky jediná silnější ekonomická data. Koruna tak mohla těžit ze své jedinečné pozice v regionu, kterou ji zajišťují velmi nízké úrokové sazby, které jsou v Česku nastaveny na 1,50 %, zatímco například v Polsku dosahují 3,50 % a v Maďarsku pak dokonce 9,50 %.

Právě díky vysokému úrokovému diferenciálu a poměrně úzké vzájemné korelaci jednotlivých měn, tak mohou být korunové úvěry využívány jako zdroj levného spekulačního kapitálu pro investice například do polských či maďarských aktiv. Uzavření několika z těchto pozic před blížícím se koncem týdne, jež zároveň vedlo k prolomení technické podpory na ceně 26,50 Kč/EUR, tak zřejmě přispělo k překvapivému růstu, když pod touto hranicí zároveň čekalo několik nákupních příkazů, které zpevnění koruny ještě dodaly na intenzitě. Koruně se tak otevřel zcela nový prostor k růstu, jehož obchodníci následně dokázali využít.

To že si koruna své zisky dokázala udržet až do konce června navíc podpořily i události z nadcházejících dnů a především pak zasedání České národní banky (ČNB), která dokázala zaskočit ty obchodníky, kteří počítali s tím, že na svém příštím zasedání sníží základní sazbu o 0,25 % na 1,25 %. Již několik dnů před tím však někteří z členů bankovní rady dávali najevo, že podmínky pro to, aby ČNB přistoupila k redukci sazeb, zatím nemusejí být zcela naplněny.

Vývoj koruny

graf - vývoj koruny

Zdroj: X-Trade Brokers


To nakonec ČNB potvrdila 25. června, kdy oproti většinovému očekávání ponechala sazby beze změny na 1,50 % a následně pak nabídla ústy svého šéfa Zdeňka Tůmy poměrně překvapivé stanovisko, které nasvědčovalo tomu, že by mohla sazby držet na současných hodnotách i do dalších měsíců. Ačkoliv případnou redukci sazeb (zřejmě i poslední) o dalšího čtvrt procenta do budoucna rozhodně nelze vyloučit, po zasedání ČNB koruna byla pro obchodníky rozhodně atraktivnější, než v případě první poloviny měsíce června.

Anketa

Jakým směrem se podle vás koruna vydá v příštích měsících?

Rizika stále přetrvávají

Česká měna tak nakonec v červnu dokázala na páru s eurem zpevnit o 3,5 % a přestože výhled v delším horizontu pro ni zůstává pozitivní, v horizontu dalších týdnů již tak optimistický být nemusí. Koruna totiž v minulých měsících těžila především z postupného zklidňování nervozity na finančních trzích a opětovného přílivu kapitálu z bezpečných přístavů (např. americké dluhopisy) zpět do rizikovějších (korunových) aktiv. Poté, co od března ale jen americký akciový index S&P500 rostl o skokových 36 % (český PX pak dokonce +45 %), již ale příliš prostoru k růstu světových akcií nezbývá, obzvláště pak v situaci, kdy je více než zřejmé, že postupné zotavování hlavních světových ekonomik může být velmi zdlouhavým procesem.


peníze, myš, finance

Foto: Ivana Dvorská

skoleni_4_3


Česká ekonomika navíc i přes první známky stabilizace německé ekonomiky nadále prochází těžkým obdobím, o čemž vypovídají i nedávné výsledky průmyslové produkce, jejíž meziroční propad v květnu opět přesahoval 20 %, zatímco prudce rostoucí nezaměstnanost bude mít i nadále negativní dopad na vývoj domácí spotřeby. Permanentně riziková je přitom pro korunu i situace v Baltských zemích (zejména v Lotyšsku), jejíž další eskalace a spekulace o případné devalvaci lotyšské měny může mít negativní dopad na celou střední a východní Evropu, na kterou investoři mají v dobách nejistoty tendenci stále nahlížet jako na jeden velký problematický region.


Autor článku působí jako analytik u společnosti X-Trade Brokers.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).