Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Komu padne Černý Petr v propouštění? Míst je stále hodně, ale jen pro kvalifikované od asdfg - Jinak titulek článku je špatně. Není pravda, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 1. 2009 8:08

  asdfg (neregistrovaný)
  Jinak titulek článku je špatně. Není pravda, že míst je stále hodně, ale jen pro kvalifikované. Míst je možná pořád dost, ale dnes jen výhradně pro ty správně kvalifikované. To je velký rozdíl. Firmy dnes o to více hladají ty lidi, co podepíšou smlouvu a hned se postaví na místo a bez jakýchkoliv prodlev mohou začít hákovat. O ostatní lidi nemají zájem. Například jestli firma hledá soustružníka, co má dělat na nějakém 30 let starém soustruhu socialistické výroby, rozhodně nepřijme soustružníka s mnoheletou praxí na CNC soustruzích, který byl si schopen ten stroj sám programovat a který má z příslušného oboru třeba vysokoškolský diplom. Sáhne po nějakém špinavém čičmundovi, který na takovém 30 let starém soustruhu dělal někde v konkurenční firmě a který je proto schopen si navlíct montérky a okamžitě hákovat. Zatímco ten "kvalifikaný" s praxí na CNC strojích odejde s nepořízenou na pracák, protože by mu trvalo nějaký týden až měsíc, než by ten starý soustruh poznal a využil všech jeho možností.
 • 24. 1. 2009 8:16

  asdfg (neregistrovaný)
  To je i problém rekvalifikací. S nejmenšími náklady by se rekvalifikace dělala tehdy, kdyby se dělala na míru přímo na to místo, na kterém bude budoucí zaměstnanec pracovat. To znamená rekvalifikace, která by se dělala přímo ve firmě a kde by toho člověka školili hlavně jeho nadřízený a spolupracovníci. Jenže to znamená poměrně velké náklady, které se firmám neproplácejí a i kdyby , tak už dokonce i nějaké jednoznačné vyčíslení těchto nákladů je problematické. Tak se rekvalifikace dělají v režii státu přes pracovní úřady a vlastní předmět rekvalifikace se určuje a upřesňuje maximálně přes nějaké průzkumy trhu, tudíž značně nepřesně. Takže nakonec absolvent rekvalifikačního kursu je na tom obvykle úplně stejně jako onen CNC soustružník z předchozího příspěvku. Místo nedostane, protože neumí přesně to, co se na dané místo požaduje a i přes rekvalifikaci by se musel týdny zapracovávat, firma přijme někoho, kdo se zapracovávat nemusí.
 • 25. 1. 2009 21:31

  jezevec (neregistrovaný)
  To už jsem řikal dávno. Žádné rekvalifikace placené a zařizované státem - žádné dotace na pracovní místo - žádné miliardy našim montovnám (zaměstnávajícím pak ukrajince).
  Ale zaměstnavateli který vezme nezaměstnaného, na rok odpustit odvody z mezd, a případně ještě přidat litr měsíčně. Částka se refunduje po dvou letech trvání tohoto pracovního poměru.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).