Hlavní navigace

Komoditní vývoj v dubnu

13. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se podílelo zpomalení Číny a spekulace o kvantitativním uvolňování ze strany její centrální banky. Sekundární vliv měl i americký dolar.

Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se podílely především globálně ekonomické faktory. Zpomalení ekonomického růstu Číny a spekulace o kvantitativním uvolňování ze strany čínské centrální banky výrazně ovlivnily některé komodity. Sekundární vliv na vývoj komodit měl na svědomí i americký dolar.

Ropa si v dubnu prošla opět volatilním vývojem. Trh s ropou ovlivňovaly především obavy z geopolitického napětí v Jemenu. Trh také dlouhodobě trápí vysoká produkce a rekordní zásoby. Podle průzkumu agentury Reuters se těžba ropy kartelu OPEC zvýšila na 31,04 milionu barelů denně, což je nejvyšší úroveň za poslední dva roky.  Pravidelná statistika Ministerstva energetiky USA o stavu zásob ropy a ropných produktů poukázala na konci dubna na nižší růst zásob ropy (1,9 mil. barelů) než očekávali analytici (2,3 mil. barelů) oslovení agenturou Bloomberg. Je to již poněkolikáté v řadě, co zásoby ropy v USA rostly slabším tempem. Co je však též důležité, poprvé od listopadu kleslo množství ropy v nejdůležitějším americkém skladišti a přepravním uzlu pro ropu, v oklahomském Cushingu. Je možné, že přebytek ropy na světovém trhu se začne pomalu zmenšovat. V USA současně dochází k omezení těžby ropy. Podle údajů společnosti Baker Hughes klesl počet aktivních vrtných souprav v USA na 679 plošin, což je nejnižší úroveň od září 2010.

Cena zlata na konci měsíce poklesla z třítýdenních maxim v reakci na zasedání americké centrální banky (FED). Představitelé FEDu sdělili, že nedávné zpomalení růstu tamní ekonomiky bylo zapříčiněno faktory, které již pominuly, a zároveň vyjádřili svůj optimismus v budoucí růst. Žlutý kov odepsal 29 % své hodnoty v uplynulých 2 letech především díky posilujícímu americkému dolaru a také růstu cen akcií, zatímco míra inflace zůstala na nízké úrovni.

Zemní plyn zaznamenal zvýšenou spotřebu ze strany elektráren, které se odklánějí od spalování uhlí z důvodu vyšších nákladů. Objem dodávek zemního plynu pro generátory se navýšil o 6,2 % oproti stejnému období minulého roku. 

Cena pšenice v závěru měsíce klesla na pětileté minimum v důsledku slabé poptávky po americké pšenici. Dle posledních dat tamního Ministerstva zemědělství byly v sezóně, která začala v loňském červnu, vývozy pšenice z USA jen na úrovni 24 % objemu vyvezeného v sezóně předcházející. Takto citelný propad zájmu o americkou pšenici je dán její vyšší cenou oproti konkurenci z jiných zemí. Např. Rusko a Čína mohou kvůli příznivému počasí a tím i dobré úrodě nabídnout dovozcům výhodnější podmínky.

Tip do článku - účto fakturace duben

V polovině dubna se začalo velmi dobře dařit bavlně, jelikož se zvýšil její vývoz z USA. Vývoz ve srovnání s uplynulým rokem stoupl o 17 %, což byla hodnota, která překonala veškerá očekávání. Dá se předpokládat, že vyšší zájem o americkou bavlnu byl dán příznivými cenami. Za uplynulý rok totiž bavlna v souhrnu zlevnila o 33 %. 

Pomalejší tempo ekonomického růstu v Číně ovlivnilo také trh s kakaovými boby. Spotřeba této komodity poklesla o 9,3 % na 144 738 tun z úrovně 159 617 tun v předchozím roce. Kakao prošlo cenovou rally v loňském září díky vypuknutí virového onemocnění ebola ve vybraných lokalitách Afriky. Většina analytiků se shoduje, že současná poptávka je oproti předchozím rokům výrazně slabší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).