Hlavní navigace

Komoditní vývoj v červnu

7. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Situace kolem Řecka nenechává chladnými ani komodity. Jejich vývoj ale ovlivnil i americký dolar.

Řecko se v závěru června neshodlo s ministry financí eurozóny na plánovaném balíku reforem. Vyhrocená situace okolo Řecka nenechala některé komodity chladnými. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.

Optimismus, který byl vyvolán vysokou pravděpodobností na dohodu Řecka s věřiteli, se definitivně rozplynul poté, co řecký premiér Alexis Tsipras svolal na 5. června referendum, ve kterém měli občané vyjádřit souhlas či nesouhlas právě s případnou dohodou s věřiteli. Mnoho investorů kvůli nejistotě investuje do drahých kovů jakožto tradičního uchovatele hodnoty. V květnu tohoto roku importovala Čína více zlata. Importy zlata do Indie vzrostly meziročně o 16 % v květnu, nicméně rekordní množství zlata bylo do Indie přivezeno v dubnu.

Neshoda Řecka s ministry financí eurozóny poznamenala také ropný trh, který ovšem normálně nereaguje na řecká rizika. Zásadní problém je v tom, že většina růstu evropské poptávky po ropě v letošním roce přichází z jižních zemí. Pokud Řecko zbankrotuje, je velmi pravděpodobné, že se „nákaza“ přesune do dalších jihoevropských zemí, což by mohlo mít negativní dopad na evropskou poptávku po ropě.

Diplomaté z Íránu a šest světových mocností projevili politickou vůli dokončit dohodu o íránském jaderném programu. Írán odhaduje, že by mohl po zrušení sankcí zvýšit produkci ropy až o 500 000 barelů denně během jednoho měsíce. Podle údajů společnosti Baker Hughes se počet ropných vrtů v USA dál snižuje na finálních 628, což je nejnižší úroveň od srpna roku 2010.

V červnu se cena mědi odrazila z tříměsíčních minim. Stalo se tak díky zveřejněným čínským datům, jež naznačily nejen stabilitu čínského průmyslu, ale také nárůst úvěrů a prodejů nemovitostí za květen.

V posledním červnovém dni americké Ministerstvo zemědělství (USDA) zveřejnilo odhad oseté plochy v USA pro rok 2015. Zveřejněný odhad USDA spolu se silnými dešťovými srážkami, jež se vyskytovaly v některých pěstitelských regionech USA, měly na ceny zemědělských futures kontraktů velmi pozitivní vliv.

Výměra plochy oseté kukuřicí klesá třetím rokem v řadě a současně by měla být podle USDA v tomto roce také nejnižší osetou plochou ve Spojených státech od roku 2010. Ministerstvo zemědělství (USDA) odhaduje, že v roce 2015/16 činí osetá plocha kukuřice v USA 89,9 milionu akrů, přičemž v minulém roce osetá plocha dosahovala 90,6 milionu akrů.

USDA odhaduje, že u všech druhů pšenice činí osetá plocha celkem 56,1 milionu akrů, což je oproti předchozímu roku pokles o 1 %. Zhruba od poloviny června cena pšenice významně zdražila kvůli obavám z poškození úrody silnými dešťovými srážkami v některých pěstitelských regionech USA. Příliš velká závlaha mívá za následek zrna nižší kvality.

V roce 2015/16 americké Ministerstvo zemědělství očekává v USA rekordní osetou plochu sóji. Výměra by u této komodity měla dosahovat 85,1 milionu akrů, což je 2 % více v porovnání s předchozím rokem. Deštivé počasí, které zasáhlo vybrané sójové lokality Spojených států, přineslo vrásky na čele tamním farmářům.

skoleni_8_6

Jak Ghanská Cocoa Board, tak i Mezinárodní organizace pro kakao (ICCO) snížily své odhady sklizně v Ghaně. ICCO rovněž snížila svou prognózu pro celkovou světovou produkci kakaa v letošním roce na 4 168 tisíc tun z předchozích 4 359 tisíc tun.
Globální produkce kávy by se měla v příští sezóně zvýšit o 6,4 milionu žoků na 152,65 milionu žoků. Globální produkce kávy by se tak zvýšila poprvé po třech klesajících sezónách, uvedlo americké Ministerstvo zemědělství (USDA). 

Komodita Pohyb v % Aktuální cena k 30.06.
ropa WTI –1,4 59,50 USD za barel
zlato –1,5 1171,8 USD za oz
měď –4,2 2,62 USD za libru
kukuřice 22,8 4,32 USD za bušl
pšenice 29,1 6,15 USD za bušl
káva Robusta 9,3 1784 USD za tunu
vepřové maso –10,9 74,38 US centu za libru

Zdroj: Colosseum

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).