Hlavní navigace

Názory k článku Komentář: Nižší zdanění práce by pomohlo i ekologii

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 2. 2019 15:29

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Já si hlavně myslím, že dokud se nepodchytí korporace a zahraniční subjekty - a nezajistí se, aby obrovské částky proudily ven z České republiky, jsou jakékoli další úvahy nesmyslem. Pokud se sníží zdanění práce, tak tyto peníze vyvedou korporace a zahraniční subjekty ven. V lepším případě se nic nezmění, v tom horším bude hůře.

  Posledních několik let probíhal číselně a oficiálně poměrně slušný ekonomický růst. Běžný český člověk z něho nic neměl, pro něho to byl spíše pokles. O co se zvýšily mzdy, o to několikrát více rostly ceny běžných komodit. Pro většinu Čechů by bylo lépe, kdy žádný růst HDP neproběhl, a ceny se nezvyšovaly. A kdyby se odečetlo z HDP to, co odteklo do zahraničí, tak bychom možná i zjistilo, že Česká republika prožívala ve skutečnosti ekonomický pokles.


  Pokud chcete změnu k lepšímu, je třeba počítat podstatné částky a ne haléře. Je příznačné, že každý mluví o lidech a chce tam dělat změny, ale nikdo pro jistotu nemluví o korporacích.

  Například v rámci ekologie chceme zakazovat žárovky, plastové tyčinky do uší, atd. Ale nikdo by se neodvážil ani kvíknout, že by se třeba daly omezit tuny křodového papíru jako reklamy supermarketů, které dostává snad každý občan České republiky do schránky. To je celé pokrytectví: V rámci ekologie se uvažuje a omezuje pouze prostý člověk, ale nikdy se nesáhne na supermarkety, korporace, apod. a nebo jen jemňounce.

  Celé zdanění je o tom, že korporace a velké podniky vyvádějí velké částky do daňových rájů. Na to nikdo sahat nechce. Ani to zmiňovat. Jaké daně platí Apple? Jaké daně platí Google? Jaké daně platí Amazon? Daňová zátěž je převáděna na střední třídu, zatímco ti, kdo realizují obrovské zisky daně téměř neplatí. Jen ty zisky vyvádějí ven. Navíc přečasto ještě dostávají různé pobídky a výhody od států.


  Jinak řečeno, ty korporace odvedou peníze ze státu tak jako tak, nezávisle na zdanění práce. Celý současný režim a česká ekonomika je nastavena tak, že lidé budou chudnout. A to proto, že v ekonomice je čím dál více velkých firem, a ty platí daně minimální. Čím dál větší procento ekonomiky se točí v oborvských firmách. A ty budou vysávat více a více peněz do zahraničí a daňových rájů.

  Běžnému Čechovi bude rok od roku reálně ubývat kupní síla. A to ne protože je takto zdaněna práce, ale protože se čím dál více a více odvede do zahraničí a daňových rájů. Nějaké snížení zdanění to možná o rok dva zpomalí, ale nakonec stejně čeká Čechy neodvratná chudoba. Protože snižování kupní síly Čechů je jasný trend, a ten se bez zásahu do toku odtékajících peněz řešit nedá. A do tohoto toku také nikdo nemá odvahu zasáhnout.

  Jinak řečeno, řešit haléře (to co řeší článek), když podstatnější proměnná (korporace a odtok peněz z ČR) je zanedbáván, je nesmysl.

 • 7. 2. 2019 18:33

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Článek řeší zdanění lidí, které chce snížit. Jsou to haléře? Naposledy když jsem se díval bylo to nějaké devíticiferné číslo + čas s tím spojený, + úředníky s tím spojené.
  A současně článek i navrhuje, kde na snížení vzít - zrušit dotace. Kdo nejvíc má zdroje na žádosti o dotace? Kdo je nejvíc úspěšný? Normální živnostník to nebude. A i kdyby byl ztrácíme čas, který se může věnovat přímo podnikáním, žádostmi o dotace, studováním podmínek, čekáním na ně...

  Mně osobně nevadí, že korporace, které kdysi investovali, ted z vysokým ziskem si berou peníze zpět. Ale chápu, když to někomu vadí.
  Ale pokud vám to vadí, nic není jednodušší. Stačí přestat používat služby korporací a podpořit místní podniky, lokální firmy (i když jsou méně kvalitní, dražší - předpokládám, že ty co jsou už nyní lepší, podporujete už nyní).

 • 7. 2. 2019 18:41

  nn (neregistrovaný) 185.188.102.---

  "Stačí přestat používat služby korporací" - Bohužel, většina lidí nemá peníze na to, aby si mohla dovolit kupovat většinu výrobků dražší. Kromě toho by to musela udělat koordinovaně velká skupina lidí - podkud to udělá je pár lidí, budou jen odstrašujícím přiklade pro ostatní tím, že budou vše kupovat draho. Pokud jednou máme korporace, staneme se na nich závislími.

 • 7. 2. 2019 20:47

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Používáte Google nebo např. Seznam?
  Používáte KB, ČS nebo např. FIO?
  I bez zvýšených finančních výdajů máte volbu.
  A u jiných mnohdy ta volba není až tak dražší, nebo za tu cenu získáte lepší služby - např. tím, že reklamaci máte blíž apod.

  Proč by to musela dělat koordinovaně velká skupina lidí? Pro začátek stačí těm, co na tom záleží, to místním firmám (nebo dle jiných kritérií zvolených firem, např. podpora CSR) přinese peníze, větší počet zákazníků jim zlevní náklady a tím se stanou přitažlivý pro další zákazníky atd.
  Je to jen o tom, kolika lidem na tom konkrétním opravdu záleží.

  Váš přístup je mi s dovolením odporný...

 • 8. 2. 2019 15:47

  mamcaRBK (neregistrovaný) 109.234.47.---

  VLKu, to nemyslíte vážně. Korporace dnes vládnou všemu. Průmysl, potraviny, spotřební zboží, banky, služby. Co chcete dělat, aniž byste využíval velké korporace, velké zaměstnavatele? Pěstoval si na zahradě, co potřebujete, včetně bavlny, lnu, choval zvířata, žil bez elektřiny, telefonu - nebo jak jste to myslel?


  Zrušit platby daní a pojištění je tak krásně libertariánské! Jenže oni žijí i jiní lidé, než s tímto názorem. Třeba ani nemohou všechno řešit jen sami, nemají na to zdraví a schopnosti, možnosti..... takže by nastalo dělení ve smyslu řecké Sparty - jsi všestranně zdráv, přežiješ, jestli nejsi - támhle je ta pověstná skála.

  A dotace jsou sajrajt, stejně tak investiční pobídky.

 • 8. 2. 2019 21:32

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  1) Já nemám potřebu se vyhýbat korporacím. Nepovažuji je za zlo.
  2) Ti, co mají poptřebu se vyhýbat korporacím a nezačnou ani tam, kde je to snadné, jsou dle mě pokrytci.
  Zrušit platby pojištění NEnavrhuji. Pojištění (myšleno to pravé komerční) je důležitou součástí všeho.

  S názorem na dotace a investiční pobídky se shodneme.

 • 7. 2. 2019 18:31

  nn (neregistrovaný) 185.188.102.---

  1) To, že je velkovýroba neekologická považuji za velice sporné. Velké firmy jsou v tomto ohledu alespoň pokud vyrábí ve vyspělých zemích pod daleko větším dohledem.
  2) Nízké zdanění sice může rozdíly mezi sériovou a nesériovou výrobou snížit, vždy ale bude sériová výroba levěnjší, takže menší daně nic neřeší - naopak by bylo efektivnější zavést daně progresivní a velké firmy zdaňovat mnohem více. Což by se však mělo děla i bez odhedu na ekologii.
  3) Je nutné podoporovat i ekologické věci, do kterých by podnikatelí nikdy neinvestovali, a na ně se musí vybírat z daní. Velké firmy jsou opět ideální možností, kde daně navýšit.
  4) Pokud je malá nezaměstnaost, znamená to, že firmy u nás na lidech vydělávájí více než jine. Pokud je nedokážeme donutit, aby adekvátně přidali lidem, můžeme je alespoň zdanit a stát pak může lidem alespoň poskytnout nějaké služby.

 • 7. 2. 2019 18:38

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ad 1) je velkovýroba neekologická - článek to netvrdí.
  ad 2) Není pravda, že že vždy bude sériová výroba levnější, Záleží u čeho, kde a s čím se porovnává. Nevím, jak vy, ale často je oprava levnější než koupě nového výrobku. Někdy je to na hraně. a tam nižší zdanění pomůže. Někdy je nesmysl opravovat a tam bude výroba nového asi stále levnější.
  ad 3) Jaké např.?
  ad 4) Blábol.

 • 7. 2. 2019 23:37

  Lepší daň (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Zrušení daní z příjmu (jak DPFO i DPPO) by bylo možné i bez omezení výdajů rozpočtu. Zhruba 30 let existuje návrh na jednoduchou mikrodaň, která by se vybírala ze všech bankovních transakcí a jejíž příjem by mohl potenciálně nahradit všechny odstatní daně. Původní koncept se jmenuje APT Tax a pro situaci v ČR existuje modifikace, které říkáme **Lepší daň**. Pokud se chcete dozvědět víc tak na https://lepsidan.cz/
  Jednou z podstatných výhod Lepší daně je také to, že má minimum příležitostí pro daňové úniky díky tomu, že je bez výjimek a je vybírána automaticky.

 • 8. 2. 2019 8:53

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Vám asi hráblo, ne ? Občas si třeba mezi svými účty profiltruju milion 5x tam a nazpátek po různých částkách abych si udělal ve financích pořádek a vás napadne napálit na všechny transakce daň ???? To napadne snad jenom někoho, kdo peníze nevydělává.
  Moc tenhle návrh nepropagujte, než se toho nějaký vemeno doopravdy chytne. Kraviny se vždycky ujmou.

 • 8. 2. 2019 9:15

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Raději platíte dan z příjmu? DPH? (a k tomu časové nároky s nimi spojené...)
  Ano taky si tak dělám pořádek. Tak bych si ho udělal bokem, provedl zápočty a převedl jen malé rozdílové částky (nebo bych se na pořádek vykašlal).
  Na druhou stranu jedno promile z transakce by mě možná stálo za pohodlí...

 • 8. 2. 2019 9:07

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Zajímavý koncept.
  Nicméně pokládám za důležité i výdajovou stránku, např. a především dotace, které jsou vlastně negativním zdaněním.

  Při pročítání webu, pár poznámek:
  - dan z koupi nemovitosti by byla min. 2x vyšší. Nedovedu si představit koupi domu bez nějaké úschovy (notářské), která znamená transakci navíc.
  - dan by znamenala úpravu bankovního systému, např. počítat s větší přesností transakce (alá problém korunových dluhopisů), ideálně 6 desetinných míst, aby i mikrotransakce byly možné a zdanovány promilí a ne nějakou min. daní.
  - bitcoin není až takový problém vzhledem k jeho nákladům, nicméně věřím, že by někteří na něj mohli přejít úplně (a nevěřím regulaci bitcoinu)
  - je třeba se vyrovnat s námitkami typu (a to budou zdaněny i odškodnění? dary? ...)

  Nicméně jako celek se mi systém líbí. I když jsem našel způsob jak dan si snížit...

 • 10. 2. 2019 15:21

  Victor (neregistrovaný) 89.29.125.---

  Nižší zdanění práce by pomohlo i ekologii a vyšší platy ekonomice.Ovšem,to o těch platech zaměstnavatelé a podnikatelé neradi slyší.Ale to není ani v řiť ani v oko.Když ta podnikatelská sebranka nezaplatí své zaměstnance,tak ti zaměstnanci nebudou chodit do jejich restaurací a hospod,budou nakupovat to nejlevnější jídlo atd. atd.Prostě si ta sebranka neuvědomí,že čím více peněz zaplatí pracovníkovi,tak tím víc onen pracovník utratí u těch podnikatelů zaměstnavatelů,co onoho pracovníka nechtějí řádně platit.To je začarovaný kruh.Nejvíce peněz berou ti co nic nedělají a dělníci berou nejméně a to i kvalifikovaní­.Ovšem,to se obrátí.Netáhlo co sedí v kanclu a ještě ke všemu je ještě arogantní i když je to defakto náš zaměstnanec (platíme si ho prostřednictvím daní),ten by se měl opravdu v nějaké fabrice pracujícímu člověku klanět.

 • 12. 2. 2019 8:47

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Typické kecy lopaty, které si myslí, že ti v kanclu nic nedělají. Tak proč v tom kanclu nesedíte tady, nemáte v jedné ruce cigáro a ve druhé kafe? Oni vás tam nechtějí? Jak prosté, milý Watsone, ono se v tom kanclu taky maká, a ne málo, akorát že hlavou, což žádná lopata nikdy nepochopí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).