Dodatek - pohřeb koncem r. 2008:
Smuteční oznámení - tisklo se doma na PC. Vždyť je to jen jeden bílý list s černým tiskem, na to v dnešní době nepotřebujete specializovanou tiskárnu. Dali jsme tam i veršík a obrázek a rozvěsili a rozeslali podle potřeby.
Smuteční hostina - je zvykem i ve městě, nejen na venkově. Když je totiž příbuzenstvo rozeseté po vlastech českých i nečeských, je to jeden z okamžiků, kdy se sejde pohromadě a vy si popovídáte s lidmi, které jste už drahně let neviděli. Takže se nekoná ani tak na počest mrtvého jako u příležitosti setkání živých. Záleží na tom, kolik se vás sejde, jestli se sejdete u někoho z pozůstalých doma nebo jestli raději někde v restauraci.
Jako myslíte ho třeba hodit v noci v rubáši přes hřbitovní zeď?
Ale vážně: obřad mít nemusíte, rakev možná taky ne - ale to nevím určitě, když nebude obřad, třeba by to šlo bez rakve, nebo nanejvýš nějaké papírové pro přenos těla z míta na místo. Nechat příbuzného spálit, vyzvednout urnu - pokud nechete ozdobnou, mám dojem, že tu první schránku dostanete v rámci pohřbu žehem grátis. Tu si teda vyzvednete a příbuzného uložíte třeba do špajzu nebo v obýváku na skříň, mám dojem, že uložení urny není zákonem nijak ošetřeno, jako že byste ji musel někam povinně dávat (třeba do kolumbária nebo do urnového hrobu), na rozdíl od pohřbu těla rovnou do země, to musíte na státem určené pohřebiště. Tím pádem nemusíte plait za pronájem hrobového místa ani skříňky v kolumbáriu. No, a celý pohřeb vás tak vyjde opravdu na pár švesťáků.
Jedni naši vzdálení příbuzní si takhle vyzvedli urnu s popelem dědečka a dali ji pod keř poblíž chaty, kde on celá léta bydlel. Řekli jen: jemu by se tu líbilo a měl to tu rád. Urna je nerezová a popel v ní je považován za hygienický. Ničím se neprovinili a jejich předkovi se na jimi vybraném místě asi taky líbí víc než na anonymním hřbitově. Dívá se tak zpoza keře na své potomky celé léto.
Ještě je jedna možnost - zcela zdarma a naprosto legální. Věnovat tělo nějakému vědeckému ústavu (např. pro výuku mediků). Pohřeb "po použití" pak hradí ústav.
Někteří lidé se k tomuto kroku odhodlají sami se svým tělem (ještě za života).
V tom by nebyl problem, navic alespon me telo bude mit nejaky uzitek misto toho aby jen hnilo v zemi. Obavam se spis, aby to nedopadlo jak ve scence z Monty Python:
- Prisli jsme si pro vase jatra !
- Ale ... to prece melo byt az po smrti.
- To nebude dlouho trvat
JJ Monthy Python nemá chybu. Dobrej je taky skeč s prodejem mrtvého papuška. Doporučuji také od dílny MP Život Briana a nebo Hledání svatého Grálu opravdu unikátní humor:-) Maj svůj styl:-D
"Vystavení úmrtního listu má v kompetenci matriční úřad, který je na každém obecním úřadu." To samozřejmě neplatí, naopak matriku má málokerý obecní úřad a nemají ji ani některé městské úřady.
Mne by to bylo jedno, jestli mne pribuzni hodi do prikopu nebo do hrobu. Naopak nevim, proc by za me meli zbytecne vyhazovat >20 tisic. Kdybych ted umrel, nejlepsi by bylo, kdyby si dosli do nejaky prima restaurace na veceri (navrhl bych jim napr. Ambiente v Praze), aby si trochu uzili - dali si pekne maso a vino. To vyjde tak na 1000 kc/osoba, pocitam 10 pozustalych = 10t, zbytek pak muzou prosustrovat nebo si koupit neco uzitecneho. Mne by mohli klidne nechat na ceste, aby mne ozrali potulni psi (nebo mne hodil do masoveho hrobu stat, to vyjde na stejno). Ale manzelce a matce to asi nevysvetlim (to jen poznamka na okraj - umirat se nechystam).
Koneckoncu je tu jeste nekdo, komu masove uctivani mrtvol na Olsanech prijde podivne? Cele to divadlo jsem moc nepochopil - krome toho, ze pohrebni ustavy s toho maji slusny business.
Po smrti uz mi vse bude jedno, cili mi je jedno jak se mnou pozustali nalozeji. Kdyby mne dali na vystavu "Bodies", tak aspon jeste budu uzitecny - a ma to urcite vyhody
* nebudou za mne vyhazovat za pohreb
* nebudou za mne vyhazovat 50 kc/rok poplatek za hrob
* nepotahnou se kazde vanoce se tlacit u vchodu na Olsany
* vlastnik vystavy Bodies mne muze vystavovat za 300 Kc v prazske Lucerne
To neznamena, ze bych chtel hrbitovy rusit - prijdou mi hezke, jako napr. jsou hezke kostely nebo stredoveke hrady.
No tak četka Božena nechala svojeho chlopa rozsypat do přehrady kde chodil na ryby. No a tedka když sou dušičky, nebo nějaky jiny svatek tak chodi brečet na cizi hroby, bo ten po svojem chlopovi nema. A cela dědina si o tom vždycky vypravi jak dou ze hřibova. Ja tam tu robku vidim každe dušičky.
Mně osobně je jedno co se mnou po smrti udělaji, klidně mně můžou dát na univerzitu medikum (i když segra, doktorka, tvrdila, že tlusťochy jako sem ja nenaviděla, protože pry to sadlo smrdi ještě vic než formaldehyd a vubec prořezavat se tim stoji zaprd.). Ale sam bych asi žadneho přibuzneho takhl nevěnoval. Prostě člověk potřebuje někde zavzpomínat a hřbitov má atmosféru k tomu vhodnou.
Asi tak jako se mnozí berou bez honosných šaškáren okolo. Stačí 2 svědci a následný oběd. Za ušetřené peníze si pak pořídit něco rozumnějšího - stejně se nezvaděčíte všem a svatební cirkus vám stejně někdo zdrbne. Já vždycky říkám, jestli budou takovou slávu dělat až se budou za 5 let rozvádět.
V Bělorusku mají na hřbitově lidé stoličku, čas od času si přibalí na cestu vodku. Sedí u hrobu a popíjejí s mrtvým. Přijde mi to jako docela hezký zvyk.
Pokud to ovšem nemá co dělat s alkoholismem... . Heh.
Někdo chce mít honosnou šaškárnu v Česku, někdo si udělá svatbu na Maledivách, jiný tady jen se svědky a obědem pro dva a někdo "papír na to nepotřebuje".
Co je na tom divného, že si každý vybere svou variantu? Když na to někdo má, ať má svatbu i za 300tis. a hlásá to celému světu. To je přece taky smysl svatby - dát lidem vědět, že ti dva prostě k sobě patří.
A pokud chce mít někdo "hmotnou" vzpomínku, tak udělá krásný pohřeb a zajistí hrob, na který bude čas od času chodit vzpomínat. Druhá věc je, kdo na to má kolik peněz.
"Nemusíte hned volat pohřební službu, aby si zesnulého odvezli, můžete se s ním v klidu rozloučit. Někteří lidé se s mrtvým loučí i několik dnů."
???? To si ho nechaji doma hnit nekolik dni?
Cca 280 lidí denně zemře, ale máme 400 pohřebních služeb. Z toho vyplývá, že jich 280 denně zařídí jeden pohřeb a 120 nemá do čeho píchnout. Pak se nedivte, že jsou tak drahé.