Hlavní navigace

Názory k článku Kolik stojí bydlení v domově seniorů?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 8. 2019 8:15

  Eta (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

  Podle článku to vypadá, že za měsíc se (dle zákona) platí lehce přes 10 tisíc. Tak to ale není. Přednost dostane ten, který (nebo jeho rodina) poskytne dar. Takže máte na výběr: buď budete stále v pořadníku, protože Vás vždy přeskočí ti, co se zaváží dávat sponzoring (nebo si zajistíte nějaké rozumné ZTP a potom to za Vás platí stát), nebo budete platit i Vy.

 • 1. 8. 2019 22:21

  Anna (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  domovy požadují vyřízený příspěvek na péči pro seniora nejméně 3.stupeň a aby byl soběstačný, což v případě 3. či 4.stupně většinou nebývá, takže pak opravdu hraje roli sponzoring od rodiny :-(

 • 2. 8. 2019 6:45

  Vin (neregistrovaný) ---.48.broadband5.iol.cz

  - ale když má jen dvojku, tak mu Domov s. vyřídí trojku aby měli pro něj více penízků ... je to běžná praxe - mají na to svou doktorku ... prostě je to jejich byznys ... :-(( ps: nedaleký Domov seniorů bude mít i hybridní mikroelektrárnu .... prostě už neví co s penězmi ...

 • 16. 8. 2019 12:13

  Martas (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je nechutné, jak je možné "zařídit" 3. nebo stupeň bezmocnosti? To přece přiděluje posudková komise na základě bodů podle nezvládnutých úkonů. Člověk s 3. nebo 4. stupněm nemůže být soběstačný, to je vyloučené. Pokud soběstačný je, pak se nemůže jednat o 3. stupeň, ale o podvod.

 • 23. 8. 2019 16:07

  smetánka (neregistrovaný) 81.201.61.---

  Nechutné to sice je, ale bohužel je to realita. Když přijímali matku do DD, měla druhý stupeň a víc jsme nedosáhli, ať jsme
  dělali, co jsme dělali. Po několika týdnech v DD měla čtvrtý bez problému a byla na tom stále stejně. Podotýkám, že měla
  po celou dobu obvodní lékařku, která má na starost i zmíněný DD a pracovnice posudkové komise jsou také stále tytéž, které
  chodily k nám domů na šetření.

 • 2. 8. 2019 8:24

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Protože teď vyřizuju pobyt v domově pro seniory pro kamaráda, tak se o problematiku trochu zajímám.
  "Většina domovů je plná až z 90 % a žadatelé na ubytování musejí čekat i několik let" - kdyby byly domovy plné z 90%, pak by ještě měly kapacitu pro nově příchozí seniory. Situace je ale takové, že domovy jsou beznadějně plné a nového klienta přijmou pouze v případě, že se místo uvolní, což je eufemistický pojem pro skutečnost, že místo se uvolní prakticky jen úmrtím. Rovněž tak není pravda, že pobyt stojí přes 10.000,-Kč. To záleží na tom, jestli si klient zaplatí pobyt na jedno- nebo dvoulůžkovém pokoji, na dvoulůžáku se cena pohybuje obvykle kolem 8.000,- Kč. Na to, že to je cena za ubytování i stravování včetně praní prádla a zdravotního dohledu, je to cena rozumná. Přednost ovšem mají ti, co mají přiznán nějaký příspěvek na péči, protože pak dostane DS víc než jen poplatek za pobyt. Problémem jsou ovšem čekací doby, kapacity domovů jsou vyčerpané a platy zaměstnanců v sociálních službách taky nejsou žádná hitparáda, takže čekací doba je několik let.

 • 2. 8. 2019 22:44

  Achich (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  V domovech není mīsto a v soukromých se platí např. 20 400,- kč, nebo 40 tisíc dar a 17 400,-kč za měsíc. Za 10 tis. jsem žádné místo pro 100 letou maminku, která začíná chodit po zlomeném krčku nenašla.Daleko od bydliště a ještě strašně drahé, jsem už bezradná.

 • 16. 8. 2019 12:19

  Martas (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nevím, kde, ale v Praze se platí za jednlolůžák (ale se společným WC) přes 40.000 Kč/měsíčně, za dvoulůžák jsem včetně příspěvku platil před dvěma lety přes 30.000 Kč/měsíc, dnes to bude skoro 40.000 Kč/m. Náklady na domácí péči o seniora se stupněm závislosti 3 jsou kolem 40.000 Kč/měsíčně, pokud je ale potřeba denní péče kolem 12 hodin, pak přes 50.000 Kč.

 • 3. 8. 2019 15:25

  Ja (neregistrovaný) 95.82.135.---

  Přečtěte si zákon. Sociální pracovník není pracovník v sociálních službách. Na prvního máte vysokou skolu a je 1-4 na zařízení. Druhý je pečovatel o kterém mluvíte a to je prima péče. Takže nesirte blbiny.

 • 4. 8. 2019 11:42

  Victor (neregistrovaný) 89.29.125.---

  Vzhledem k nízké prestiži, náročnosti a malému finančnímu ohodnocení, které jsou s touto profesí spjaty, může být v daném domově sociálních pracovníků nedostatek.
  =============­=====================
  Ano,přesně tak.Ovšem,to je u nás problém hodně povolání,jen tady u toho je to vzhledem k jeho náročnosti,jak se píše opravdu zarážející.Za­městnavatelé pořád brečí,že nemají pracovníky,ale platy nezvednou i kdyby měli zdechnout.Potom v televizi vidím blbce Vladimíra Dlouhého,takto prezidenta hospodářské komory a nějakého týpka ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR jak říkají,že by byli schopni zaměstnat X migrantů.Tak samozřejmě,když by je platili jen chlebem a vodou,tak jak by nejradši platili naše pracovníky!Je třeba vyvíjet tlak na zvyšování platů a to rapidním!Máme socialistické platy a kapitalistické ceny.

 • 5. 8. 2019 8:14

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Tak za prvé: viz výše. nedostatek není sociálních pracovníků, ale pracovníků v sociálních službách, což je dosti podstatný rozdíl. A za druhé: platy pracovníků v sociálních službách jsou žalostné. A navíc musí mít každý z těchto pracovníků speciální odborný kurs (stejně jako pracovníci různých hlídacích služeb, tedy ti se skutečně nejnižšími platy).

  No a za třetí: podívejte se na to, co inzerují Úřady práce. Tady se postaví montovna a ta nebude zaměstnávat pracovníky z Čech, ale z celého rozvojového světa. To poznáte podle kouzelné větičky, že "zaměstnavatel je ochoten zaměstnat i cizince". Tato větička znamená, že Čecha tento zaměstnavatel nezaměstná ani omylem, ale hlavně Ukrajince nebo Mongola za minimální mzdu (že, pane Babiši, co řídíte stát jako firmu, vy v tom přece jdete příkladem). Nabízí se tedy otázka, proč se tu ty montovny teda staví, proč se rovnou nestaví na Ukrajině nebo v Mongolsku.
  Příklad (Úřad práce, 5.8.201. Počet volných míst 38, ale žádost o zaměstnání si už podalo 15 cizinců):
  výrobní dělník - zpracovatel masa
  Počet volných míst: 38
  Pracoviště a kontakty
  Firma: Vodňanská drůbež, a.s., IČ 25396480, http://www.vodnanskadrubez.czOtevření v novém okně
  Místo výkonu práce: Vodňanská drůbež, a. s., Radomilická 886, Vodňany II, 389 01 Vodňany, okr. Strakonice
  ...
  Směnnost: Dvousměnný provoz
  Pracovněprávní vztah: Plný úvazek
  Minimální stupeň vzdělání: Základní + praktická škola
  Doba zaměstnání: od 1.5.2019 do 30.4.2021
  Mzdové rozpětí: od 16 500 do 25 000 Kč/měsíc
  Další informace:
  Zaměstnavatel je ochoten zaměstnat cizince.
  ...
  Pozn.:
  Nástup ode dne vydání potvrzení povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání formou zaměstnanecké karty, pracovní poměr trvá po dobu platnosti zaměstnanecké karty.
  VÝHODY: závodní stravování (cena oběda 15,- Kč), dovolená nad rámec stanovený zákoníkem práce (25 dní), příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, požitky na základě zaměstnaneckého fondu, zvýhodněné volnočasové aktivity a další benefity v souladu s vnitřními předpisy zaměstnavatele
  Zaměstnanecké karty
  Počet míst pro zaměstnanecké karty: 23
  Počet žádostí o zaměstnaneckou kartu: 15

 • 16. 8. 2019 12:26

  Martas (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Kdy už lidé pochopí, že pro kapitalstu (alias podnikatele), je každý náklad příliš veliký a každý zisk příliš nízký?
  Pro kapitalistu je žádoucí, aby pracovníci za práci ještě platili, místo aby za ní byli placeni.
  To máte z toho, že jste si zlikvidovali funkční odbory a nechcete přece žádný socialismus, tak budete mít kapitalismus, až vám poleze i ušima. Hlavně, aby nás ti komunisti náhodou po 30 letech neudávili ... to ať nás raději udáví kapitalisti, to bude v pořádku.

 • 26. 8. 2019 10:54

  VM (neregistrovaný) 185.156.120.---

  Jasně že velké zisky a nízké náklady jsou lepší, a nejen pro kapitalisty, i pro lidi ve státních institucích, sociální sféře a neziskovkách. Reálně ale mohou dostat jen takový zisk, aby zákazníci nešli ke konkurenci, a zaměstance musí zaplatit aspoň tak, aby jim také neutekli. Pokud funguje konkurence, tak je kam utíkat. Proto bychom měli chránit zdravě konkurenční prostředí.

 • 4. 8. 2019 17:52

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.97.---

  Dělat maximum proto, aby se tam člověk nikdy nedostal. Tj. být samostatný až do konce života. Buď zemřete stejně v nemocnici (přes 90% všech zemřelých) nebo raději si lehnout na železniční koleje. Než různé starobince. V ČR na rozdíl od Rakouska a Německa je to pestrá směs většinou nuzných ubytoven. Na tento byznys je u nás napojeno mnoho neseriózních podnikavců a dle toho to také tak vypadá. ČR je Balkán ve všem.

 • 15. 8. 2019 13:35

  bez přezdívky

  To není univerzální pravda. Záleží hodně na člověku a na domovu seniorů. Být soběstačný je totiž jedna věc, ale mít společenský život je něco jiného. K čemu je vám platné že si zvládnete nakoupit a uvařit, když pak celý den jen sedíte u televize, prohlížíte stará alba a vzpomínáte na vaše přátele a spolužáky, co tu už nejsou? Sice vám dvakrát do týdne dojede někdo z rodiny, ale to nestačí. To už není život, to je přežívání.

  Oproti tomu v domově seniorů nejste sám. Každý den se tam něco děje, je tam plno společenských akcí a ve společenské místnosti prakticky vždy je někdo, s kým se dá mluvit. A hlavně jsou to lidé +/- ve vašem věku, takže je s nimi o čem mluvit.

  Na každého to působí jinak. Silného introverta to může docela deptat, ale pro většinu lidí je to povzbuzení.

  A stejně tak je obrovský rozdíl i mezi domovy seniorů - někde je uklizeno, usměvavý a ochotný personál, světlé místnosti, společenská místnost pohodlně vybavená i s knihovnou, hezké okolí s možností posezení třebas ve velkém altánku. Jinde je to ale depresivní prostředí připomínající spíše nemocnici nebo LDN, lidé nikam moc nesmí a i kdyby směli, tak tam není co dělat, protože je všechno zašlé, ponuré, špinavé a rozbité. Do takového jít je skutečně spíš za trest.

  Jestli chcete vidět hezký domov seniorů, tak hodně dobrý byl ten v Novém Strašecí. Mají i Alzheimer centrum, takže berou i klienty s pokročilou demencí. A snaží se se všemi pořád něco podnikat. Hodně legrační mi přišlo, že tam pro klienty provozují i "kavárnu" a "obchod". Ale na staré lidi to působí moc dobře, obzvláště na ty s demencí - dělají povědomé věci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).