Hlavní navigace

Názory k článku Kolik si vyděláme v EU?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 5. 2003 11:39

  Mikimaus (neregistrovaný)

  I tak mi vychází, ve srovnání s Řeckem, Portugalskem a Španělskem naše mzdy za menší než poloviční. Není to tím, že nás zahraniční majitelé našich fabrik pěkně odírají z kůže??

 • 12. 5. 2003 13:44

  Pankrác (neregistrovaný)

  Naši manageři mají celkem srovnatelné platy s EU, ale když dají dělníkovi lopatu tak ten toho moc netrhne. Nebo řidič autobusu, může jezdit rychleji než na západě a vozit 100 cestujících? Jak se tady počítá produktivita?

 • 12. 5. 2003 19:32

  karel (neregistrovaný)

  Takhle to nefunguje - produktivita práce se sice vyjadřuje třeba v přepočtu na pracovníka, ovšem samotný pracovník ji příliš sám od sebe neovlivní. Jde o nastavení systému, kdy tutéž práci udělá méně lidí než dříve - to je zvyšování produktivity (třeba díky investicím do technologií, které jsou z dlouhodobého hlediska levnější než pracovní síla).

  Například v bankách se zvyšuje produktivita propouštěním zaměstnanců a jejich nahrazováním elektronickými novinkami. Tím, že si přes internet klient sám zadá příkaz k úhradě, nemusí to provádět někdo v bance, pro banku to vyjde levněji a tak tedy zvyšuje zisk.

  U těch autobusů nejde o to, aby šofér ujezdil víc kilometrů, ale aby si příkazy nad ním nepředávalo několik stupňů řízení, aby to díky počítači zvládli třeba jen dva lidé. Nadbytečného, neefektivního úřednického personálu, který toho moc nenadělá, ale jen byrokratizuje, je takto třeba velice mnoho na drahách.

 • 13. 5. 2003 10:05

  Ondra (neregistrovaný)

  No podle te tabulky je ale u nas ta produktivita vetsi nez treba v tom Portugalsku. Samozrejme nevim, jak moc je ta tabulka pravdiva, ale jsme podle ni cca na pulce prumeru EU, ale ty vyplaty jsou tak na jedne petine (samozrejme mnohe veci stoji min penez - hlavne sluzby a zdravotnictvi, ale mnohe zase vic - telekomunikace, elektronika a nektere zhruba stejne, treba jidlo - to porovnavam s nemeckym Hamburkem, kde je i na Nemecko docela draho). Takze celkove tomu nejak nerozumim :-(

 • 13. 5. 2003 12:08

  All-in-one (neregistrovaný)

  Pro ekonomiku jsou zajímavé dvě věci - nízká úroveň mezd a vysoká produktivita práce, případně obecná cenová úroveň té které země. My splňujeme pravidlo nízké úrovně mezd a řekl bych, že vzhledem k nim máme i celkem slušnou produktivitu práce. Otázkou je, co se stane až se ty mzdy zvýší? Pro cizí kapitál (přiznejme, že ho tu je většina - českých majitelů továren a pod. je minimum) se staneme drazí. Logická reakce je najít stejně ubohou zemičku jako ja ta naše - třeba v Africe, ona už i Asie se mzdově zvedá a své aktivity zde ukončit. Zvláště, pokud zde požívali výhod daňových úlev, na které náš podnikatel nikdy nedosáhne.

  Závěr? Já si myslím, že vstup do EU nám přinese daleko vyšší nezaměstnanost a ztrátu schopnosti rozhodovat o věcech nás se týkajících. Mám strach, abychom s Martou Kubišovou za nějakou chvíli nezpívali něco o tom, že se snad vláda věcí svých lidu navrátí. Musím upozornit, že nejsem komunista, nikdy jsem nebyl a ani s nimi nesympatizuji - to jen pro toho, kdy by chtěl shodit věcné argumenty politikou. Co se týká socdem - také ne. Snaha o vstup do EU za jakýchkoliv nevýhodných podmínek mi velmi připomíná onu euforickou dobu po 89., kdy jsme se skoro všichni domnívali, že nám chce "západ" pomoci. Přitom šlo jen a jen o trh a eliminaci konkurence - jakkoliv to bylo jinak podáváno.

  Já bych byl pro EU, ale za rovných podmínek, bylo by jistě výhodnější, pokud bychom tam vstupovali jako blok bývalých východních států (třeba Polsko, Maďarsko, Slovensko a ČR). Vzhledem k počtu obyvatel, kupní síle a velikosti trhu bychom dosáhli určitě lepších podmínek. Jenže to už asi nezměním......

 • 13. 5. 2003 15:17

  pemato (neregistrovaný)

  Můžeš se to pokusit změnit tím, že v referendu řekneš NE !!!

  S tou poznámkou o písni Marty Kubišové s Tebou plně souhlasím a jsem přesvědčen, že to tak bude.

  A taky nejsem ani komunista ani socdemák. Jenom mi není jedno, že jsme s velkou pompou před několika lety opustili socialistickou RVHP a teď se ženeme do náruče rádobykapitalistické EU. Vyjde to úplně nastejno. Příkazy co smíš a nesmíš vyrábět, pěstovat, prodávat, ... A navíc za několik let už nebudeme Česká republika, ale Euroregion Čechy a Morava. Co se němcům nepovedlo za 2.svět. války silou, povede se jim teď a naše politická špička jim v tom nadšeně pomáhá :-(((

 • 13. 5. 2003 23:00

  All-in-one (neregistrovaný)

  Jsem rád, že má někdo stejný názor. Jsme divný národ, který musí neustále někomu lézt do zadku. Já tomu říkám český pangejtismus. Nejdřív úplně doleva rusům a teď zas úplně doprava amíkům. Jen proboha nic českýho! To by byl průšvih se po nikom neopičit! Já bych zaved na školách novej předmět - národní sebevědomí. Pravda však je, že to na co bychom v naší historii mohli být hrdi až tak moc není...... Jo,jo 3. světová právě probíhá - jen je ekonomická a jako vždy jsme to prohráli zradou. Inu ale. Sice řeknu ne, ale vidím ty stáda neuvažujících dělníků, kteří půjdou říct ano, protože se v EU mají líp. Už jim ovšem nikdo neřekne, že si svým ano uříznou vlastní větev - budou bez práce. Už jsem asi vyrostl z toho, že mám možnost něco změnit. Ve zdejších zeměpisných šířkách se stále dodržuje kolektivní názor. Kdo má názor vlastní, tak je něčím divný a je nutné ho eliminovat. A to jsem měl dneska úspěšný den a takhle chmurný věci mi lezou z klávesnice.

 • 14. 5. 2003 5:48

  pemato (neregistrovaný)

  S tím vlastním názorem máš pravdu, jen bych řekl, že tato vláda leze do ****** spíš všem, kteří zastávají EU. Viz "diplomatický" postoj k válce v Iráku. Neschopnost vlastního názoru. Poté, co p.Mitterand (nebo jak se píše) okřikl budoucí možná přistupující země, že namají mít vlastní názor na zahraniční politiku, tak naše vláda stáhla zadky a její postoj byl přímo schizofrenní.
  A v EU nás čeká hodně takovýchto "stahování zadků", protože evropské právo, mj. tvořené nevolenou Evropskou komisí, je nadřazené právům národním a je sankčně vymahatelné. A když někdo nebude chtít poslouchat, tak hezky baci baci přes ručičky ..., stejně jak za dob velikého rudého bratra a jeho slavné RVHP :-((
  Jenomže o tom všichni naši Euronadšenci ve vládě mlčí. Jako o všem negativním. Vždyť co kdyby se národ rozhodl do EU nevstoupit. To by byl prů***. Jak by to pak Bruselu vysvětlovali.
  Ale už stačí. Nebudu si kazit dnešní den.

 • 14. 5. 2003 8:50

  LK (neregistrovaný)

  Ja jen premyslim, jestli je lepsi v referendu rict "NE" nebo k nemu vubec nejit, aby byla co nejnizsi ucast. Co myslite?

 • 14. 5. 2003 15:08

  Danda (neregistrovaný)

  Určitě je lepší tvoje účast a hlasovat proti, čím více lidí bude proti, tím lépe...alespoň doufám:-)))

 • 14. 5. 2003 17:03

  All-in-one (neregistrovaný)

  Říct ne, mohlo by se stát, že Euronadšenci budou líní jít říci ano. Otázkou však je, zda to nebude předem zmanipulované.?

 • 14. 5. 2003 18:00

  LK (neregistrovaný)

  Zmanipulované to být nemusí, ono kdyby se to náhodou nepovedlo odsouhlasit v referendu, tak EU naleje ještě víc peněz na kampaně vymývající mozky lidem a referendum se zkusí znovu.
  Využiju toho a zeptám se - jak dávají na ČT1 názory slavných lidí, které jsou vesměs euronadšenecké, to je zaplacené nebo to ti lidi myslí vážně? Většinou tam nezazní žádné argumenty, jen obecné kecy o tom, že budou hlasovat ANO, protože jsme v Evropě a vždy jsme tam patřili, jeden chlap mně hodně urazil, když řekl, že kdo volí NE, tak je líný lempl, který se vstupu bojí proto, že by musel makat. Zrovna já se rozhodně neflákám (a příjem tomu samozřejmě odpovídá) a opravdu nevím, co si o těch lidech mám myslet.

 • 16. 5. 2003 17:35

  All-in-one (neregistrovaný)

  Mohl jsem napsat vymývání mozků, ale to by znělo moc česky :-))). Naprosto souhlasím, taky na tom nejsem finančně zle a musím se ve svém oboru opravdu hodně otáčet, té Euro konkurenci jsem vystaven již dávno. Ona každá přesvědčovací kampaň - ať v zájmu čehokoliv - je šíleně nebezpečná. Nejsme zrovna národ lidí, kde by se cenil vlastní názor, spíše mi připadá, že kdo vyčnívá z davu, je nebezpečný a je ho třeba "srovnat". V tom duchu je i celá Eurokampaň jen ne pochybnosti - všechno bude přece růžové jak Zaza králík - jen, aby se nám ta barva časem nezměnila. Všímám si, že zde i spoustu lidí přestává používat češtinu, háčky a čárky jsou jaksi obtížné a nejsou dost "in".

 • 17. 5. 2003 9:10

  kokeš (neregistrovaný)

  Hele pojišťováku, jsi sám proti sobě. Představ si, jak vyrážíš do Evropy uzavírat nějaké kapitálovky. Třeba do Španělska k moři, není to špatná představa? Nebo těm zatracovaným němčourům vnutit pořádnou pojistku a vytřít zrak agentům OVB. Nemáš zájem expandovat (poslední) český kapitál do světa?

  Máš sice některé názory zajímavé, ale vším se táhne komunisticko-marxistická pachuť, kterou máž zažranou pod kůží. To nezáleží na tom čím si byl, ale v jaké prostředí jsi žil. Evropa, ač silně sociálně-demokratická, je jediným východiskem pro očistu zažrané špíny našich lidí. Možná k tomu postupně, časem, přibude i morální očista duše, neboli spláchnutí toho morálního bahna.

 • 17. 5. 2003 10:19

  All-in-one (neregistrovaný)

  Nevím, co to tu je za módu každému tykat?! Já bych zůstal u toho vykání. Ono s tou expanzí speciálně v pojišťovnictví to není tak jednoduché. Jestli já mám pod kůží zažrán marx-len, tak Vy zas vidíte vše růžové. Koneckonců, přesně to, co říkám o odchodu cizího kapitálu jsem slyšel včera a předevčírem v rádiu :-((

  Samozřejmě, že by to bylo krásné běhat s taškou po Německu nebo Španělsku, ale takové expanze se dějí zcela jiným způsobem. Firma otevře svou filiálku v dané zemi a najme místní pojišťováky. Těžko bych mohl konkurovat rodilým mluvčím. Jestli chci někomu prodat pojistku, nestačí jen znát produkt. Musím znát prostředí, historii, musím být schopen hovořit o politice, trhu a to se dá opravdu jen, pokud v té zemi člověk žije. Koneckonců neběhá tu moc pojišťováků s lámanou češtinou. Představa, že u mě zazvoní Ukrajinec a špatnou češtinou mi bude prodávat pojistku 1. Národní ukrajinské pojišťovny se mi zdá směšná. Vy byste něčemu takovému uvěřil? Já tedy ne.

  Volný pohyb pracovních sil přece nic neřeší. Ano, za prací lze dojíždět, ale za jakou prací? Za kvalifikovanou a dobře placenou nebo za tou, kteří místní dělat nechtějí. Dneska se nám jeví plat dělníka v EU jako pohádkový v porovnání s našim dělníkem. Ale jestli bude náš dělník lépe placen - nebo jinak řečeno - zvýší-li se platová hladina v celém státě - na to naváže i zvýšení spotřebitelských cen, bude ještě výhodné za prací jezdit? Jenže doma se zvýší nezaměstnanost a práce nebude. Nebo jiná varianta: Bude výhodné za prací jezdit, všichni kvalifikovaní, schopní a jazykově vybavení začnou jezdit za prací. Časem zjistí, že dojíždění je blbost a usadí se v zemi, kde pracují. Co bude zde. To, co už se děje ve zdravotnictví - budou zde pracovníci, pro které jsou naše nízké příjmy požehnáním, takže se tu česky moc nedomluvíme. Obě představy mě děsí!

  Základem prosperity každého státu je zdroj peněz. Ten je buď zemědělský a průmyslový nebo turistický. Co ponese tomuto státu peníze? Prodat už není co, výrobní prostředky jsou v cizích rukou a turistika sice něco přináší, ale přiznejme si, že konkurovat španělským plážím asi nemůžeme. Stále se přetřásá při každé příležitosti Masaryk, ale proč nikdo neřekne kolik průmyslu u nás bylo tehdy v zahraničních a kolik v českých rukou? Nebyla náhodou 1. republika úspěšná z toho důvodu?

  Jiná cesta? Myslím, že by byla. 2 možnosti buď dostatečně velký trh, aby byl zajímavý pro EU (to nemáme) nebo výroba, technologie (to už asi také nemáme). Možná, kdyby se byly schopny dohodnout vyspělejší země bývalého soc. bloku (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Polsko) na vytvoření nějakého dočasného společenství třeba s podobným režimem pro své obyvatele jako v EU, možná by bylo možné do EU vstoupit za lepších podmínek. Co si budeme povídat, oni nám nechtějí pomoct, ale je to pro ně výhodné. Ochrana našeho trhu a podnikatelů je nulová, což jim umožní bezpracnou expanzi na úkor našich podniků a podnikatelů. Třeba na to budete koukat jinak, až budete nakupovat za evropské ceny a brát český plat.

  Rozsoudí nás asi až čas, ale docela se bojím, abych neměl pravdu - rád bych se mýlil!

 • 17. 5. 2003 18:26

  kokeš (neregistrovaný)

  Za tykání se omlouvat nebudu, prostě mě to baví. Máš částečně pravdu v tom, že bych si neuzavřel pojistku u nějaké Ukrajinské pojišťovny. Ale jen částečně. Osobně bych si ji neuzavřel ani u České pojišťovny. Přijde mi to skoro na stejno. Za nějaký čas se trh s pojistnými programy bude znatelně čistit. Lidé se stále učí a už nebudeš mít tolik možností je ukecat. Ba naopak, budeš mít problémy obhájit ty staré pojistky. Stejně, jako tví kolegové. Předpokládám, že to nějaký čas přežijí jen velice otrlý agenti, bez svědomí. Později odpadnou také. Pojistný trh ovládnou jen velcí hráči a ČP mezi ně určitě patřit nebude. A co se týče pojistek (pokud se nemýlím, tak jsi jejich zastáncem), tak budou muset pojišťovny hrát s otevřenými kartami. Lidé budou chtít vědět víc, než nějaké sliby. Budou je zajímat skutečné náklady, skutečné zhodnocení a pravda o zajištění. Budou znát klasický finanční trojúhelník - zisk, riziko a likvidita. Ostatně mnoho diskutérů i na těchto stránkách to dává dost otevřeně najevo.

  V případě EU a zda vstoupit, či nikoliv, tak máš v něčem pravdu. Mě osobně vadí to, že se nemám dle čeho rozhodovat. Je to jako staré pořekadlo. Buď vstoupíme do EU a nebo ano. Docela bych uvítal nějaké seriozní ekonomické porovnání pro a proti. V Rakousku si to také představovali jinak. Dnes je tam větší odpor vůči EU, než v době přistoupení. I to by stálo za rozbor. Byla by to cenná zkušenost.

 • 17. 5. 2003 18:53

  All-in-one (neregistrovaný)

  No, jak vidím, slušnost až na posledním místě, ale pravda, lidé jsou různí.

  Musím konstatovat, že o pojišťovnictví asi moc informován nejste. Máte pocit, že nebude třeba pojišťovacích poradců? Nebo se to bude centralizovat a klient si bude služby kupovat na jednom místě? To je velmi směšná představa. Systém založený na prodeji pojišťovacími poradci funguje všude ve světě, takže není nejmenšího důvodu, aby nefungoval u nás. Navíc u nás je tento systém prodeje velmi zažitý s dlouholetou tradicí. Docela by mě zajímalo, kdo bude onen velký hráč na trhu? Amcico, která se pyšní ratingem AAA (podvod to je rating mateřské splečnosti AIG LIfe, zkuste si tam zavolat a ptát se na AMCICO :-))) nebo snad Allianz, která nepojišťovala záplavu ve standardních rizicích, či snad holandští oranžoví - ti mají celkem slušný odliv klientů. Možná byste měl u těch zahraničních pojišťoven číst ty malé texty v pojistných podmínkách, třeba by Vám tak skvělí nepřipadali. Samozřejmě jako již tradičně ČP je nejhorší, jediná zveřejňuje kompletní hospodářské výsledky, prochází ratingem.

  Ale stejně jako lidé jsou různí, i názory jsou odlišné. Možná je to Vaším přáním, ale realita je jinde. Já o svou práci strach nemám a dělám ji s klidným svědomím, rád se vracím, kde jsem již něco pojistil. Myslíte, že by dělali další obchody, pokud by nebyli spokojeni?

  Jinak k EU souhlasím, nikdo tady neudělal pro a proti - seriózně, žádný populismus. Proč asi? No, zřejmě by výsledek nebyl pro, jinak by to přece udělali.

 • 16. 2. 2009 10:33

  Annonym (neregistrovaný)
  Jakmile si někde přečtu, že nižší než průměrné mzdy má na svědomí nízká produktivita práce - vytane mi na mysli Hellerova Hlava XXII!

  Sice nikdo nikdy neviděl, ale o všem- co je nepochopistlné vydává rozhodnutí.

  Může mi už nějaká pomazaná hlava vysvětlit čím se liší produktivita české prodavačky do německé? čím se liší produktivita české poštovní doručovatelky? čím se liší produktivita české průvodčí, storjvedoucího vlaku,....? Čím se liší produktivita dělníka na pásu v automobilce? Cˇ9m se liší produktivita českého programátora?...

  A může mi někdo vysvětlit - jestliže je v ČR produktivita tak špatná, proč sem se svými investicemi za levnou pracovní silou směřují nadnárodní společnosti?
  To není ta levná pracovní síla kompenzována tím, že je neproduktivní?!!!!
 • 16. 2. 2009 14:14

  V. (neregistrovaný)
  Není to o produktivitě práce, ale o vykořisťování. Kdyby byla špatná produktivita práce /nebo nekvalitní výroba/ , tak by se sem necpaly různé zahraniční firmy. Ale mnohdy si necháme líbit nedůstojné mzdové a pracovní podmínky, za které by na západ od našich hranic ani nevstali ráno z postele. Až i u nás se zvýší mzdy na důstojnou úroveň /vzhledem k výdajům a nákladům/, půjdou kapitalisté vykořisťovat lidi do Asie, do Afriky. Ostatně, v mnoha takovýchto zemích je běžné zaměstnávání dětí nebo i dospělých za otřesných pracovních a mzdových podmínek, přesto si pak zboží jimi vyrobené kupujeme jako značkové vyrobené v civilizované zemi se mzdou nejméně 10€/hod. A jak se na takovéto státy díváme? Běžný, trochu soudný člověk odsoudí výrobu 7 dní v týdnu, 15 hodin denně, za 10 $ měsíčně. Penězchtivý kapitalista toto ovšem schválí s tím, že by bylo dobré upravit zákony tak, aby dělali jen za 5 $ měsíčně. No a takto podobně se dívají západní lidé na unijní nováčky . Taky si myslí, že lezeme ještě po stromech a k přežití že nám musí stačit mzda 20 € měsíčně.
  Bohužel, ke snižování výdělků dopomáhá i krize, kdy se lidé budou "předhánět" v tom, za jak málo budou "ochotni" pracovat /a stát chce ještě firmy s nízkými platy "motivovat" k ještě nižším mzdám/. Což je kontraproduktivní k výzvám vlády, ať občané více utrácí. Nebude totiž co utrácet. Pokud převážnou část platu spolknou přednostně energetiční giganti, lidem nebude zbývat utrácet ještě za další věci /pokud se nebudou chtít přestat mýt či žít v jeskyni a svítit loučemi/, což povede ke spirále šetření, nikoliv utrácení. A pokud bude šetřit jeden a nebude moci utratit za např. kvalitní salám, pocítí to zemědělec, který si zase nebude moci koupit nový traktor, takže výrobce traktorů půjde do kytek a tak stále dokola ...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).