Hlavní navigace

Názory k článku Kdy se mění pracovní poměr na dobu určitou na pracovní poměr trvalý?

  • 2. 10. 2020 11:50

    bez přezdívky

    V článku chybí doplnit podstatná informace. Jakým způsobem se postupuje v případě, že dojde k překročení zákonného limitu pro pracovní poměr na dobu určitou v situaci, kdy zaměstnanec "nepracuje", protože:

    a) je na mateřské dovolené
    b) je na rodičovské dovolené
    c) je v pracovní neschopnosti
    d) ... další překážky na straně zaměstnance

    V těchto situacích zaměstnanec reálně nevykonává práci se souhlasem zaměstnavatele. Hraje v takovém případě roli např. to, zda důvod absence zákon považuje za výkon práce (náhradní doba)? Tato pro laika složitá otázka by si jistě zasloužila vysvětlení.

    Např. zaměstnanec je na rodičovské dovolené s pracovním poměrem sjednaným na dobu určitou do data návratu jiného zaměstnance z rodičovské dovolené (záskok - aktuální ZP již neobsahuje pro tento případ výjimku). V tomto případě snadno dojde k překročení doby 3 let (původní zaměstnanec se do 3 let nevrátí) a nový zaměstnanec je na rodičovské dovolené v časovém okamžiku 3 let od vzniku svého pracovního poměru. Může nebo nemůže namítat vznik pracovního poměru na dobu neurčitou?

    2. 10. 2020, 11:54 editováno autorem komentáře

  • 3. 10. 2020 14:11

    bez přezdívky

    Odpovím si sám. Při překročení limitu pro pracovní poměr (více než 3 roky) na dobu určitou se otázka "vykonu práce" se souhlasím zaměstnavatele v ZP neřeší. Stačí, když zaměstnanec při překročení limitu 3 let (nebo 3 smluv na dobu určitou) před uplynutím pracovního poměru zaměstnavatele písemně upozorní, že trvá na dalším zaměstnaní - viz §39 odst. (5) ZP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).