Hodnocení "hovadina" je zjevně Váš osobní názor a o tom nemá cenu polemizovat. Nakolik je "nesystémový" se neodvažuji soudit, už proto ne, že není úplně jasné, co se tím míní. Jistá věc však je že země, které považujeme za vyspělé kapitálu my jako Francie, Německo aj. podobná omezení prodeje mají odjakživa.
Nikoliv, "z krku ho nemáme". Některé věci jsou zjevně rozumné, jiné zjevně nerozumné. Zdaleka není třeba napodobovat Německo ve všem, nedělní klid v obchodech není jenom v Německu ale v zásadě ve všech tzv. "vyspělých" demokraciích. Je to MIMO JINÉ o divokosti ruky trhu a nebo o rozumné míře státní regulace.
Mně ten smysl ani zdaleka tak zjevný není. Je to jenom velmi, velmi malá část zaměstnanců. Navíc ani ten zákon nevyžaduje, aby nešli do práce. Pořád tam můžou jít uklízet, doplňovat regály, dělat inventuru, cokoli. Jenom nesmějí maloobchodně prodávat zákazníkům. A nikdo jiný podobný zákaz provozování o svátcích nemá. Navíc jenom o některých, z nějakého důvodu. ČOI ani neměla problém s tím, že jsou skladníci ve svátek v práci (práci skladníků o svátek žádný zákon nezakazuje), ale nejvíc jim vadilo to, že měla na místě Alza k dispozici terminál, ze kterého šlo zboží objednat na místě.
to by se ten zákon musel upravit tak jako tak, protože ten smysl neplnil nikdy, protože je to naprostý paskvil (vztahuje se jen na konkrétní činnost některých zaměstnanců v některých odvětvích podle rozlohy provozovny jen v některé svátky... WTF). Mimochodem, ve vybraných svátcích, kdy lidé reálně něco oslavovali, byl držen klid i bez zákona.
"Smyslem zákona je přece zjevně to, aby ve vybraných svátcích byl držen klid a zaměstnanci nešli do práce, což v centrále Alzy splněno není."
Jste si jistý?
Zákon tohle nezajistil ani před výhrou Alzy.
- netýká se práce, není zákaz chození do zaměstnání v ty dny, není zákaz podnikání, není zákaz jiné práce, je jen zákaz nakupování. A i zaměstnanci obchodů mnohdy chodí do práce, zvláště na jiných pozicích než je pokladní.
- netýká se malých provozoven, netýká se mnoho profesí, služeb
- netýká se ani rozvozu nákupů
Já jsem ten zákon nepochopil. Neřeší nic, jen zavádí další povinnou státní diskriminaci. Diskriminuje zaměstnance velkých obchodů (především pokladní) oproti jiným zaměstnancům, podnikatelům, službám. A to nemluvím o tom, jestli "pozitivně" nebo "negativně", protože mnozí by rádi chodili ve svátek do práce za příplatek místo chození ve všední den.
Pane Kutálku, jsem si dost jistý, že ten zákon je správná cesta, možná ne úplně správně formulovaná, jak už to bývá u řady zákonů. Prapodstata, ze které teprve vyplývají dopady na ochranu zaměstnaneckých práv prodavačů, tj. mít jednou týdně klid a to tehdy, když ho má i většina společnosti. A to zase je princip křesťanské civilizace vůbec, v neděli zvolnit. V tomto pohledu jde o brzdu neustále se zvyšujícího životního tempa spotřební společnosti. Což je chvályhodné.
O diskriminaci velkých obchodů na úkor malých bych tu už vůbec nemluvil. Z hlediska podnikatele jsou na tom malé obchody podstatně hůř oproti velkým téměř ve všem. Z hlediska spotřebitele tu právě zůstává možnost nakoupit, pokud nutno, v malých obchodech, což je správně.
Nejde o omezování, ale o udržení historicky osvědčeného způsobu života. Podle Vaší formulace "...my ostatní..." je zjevné že se nepovažujete za "součást křesťanské civilizace", nicméně buďte si jistý, že jí jste. Zde nejde o víru, ale o to, že máte a máme jisté návyky, které jsou jiné než u domorodců v Tichomoří, nebo ve střední Africe.
udržení historicky osvědčeného způsobu života
Celý vývoj lidské civilizace je zásluhou těch, kdo se nespokojili s osvědčeným způsobem života a snažili se vymyslet a uvést do praxe něco lepšího. Díky nim už nežijeme v jeskyních a chatrčích, ale máme domy, dopravu, elektřinu, Internet a webová fóra, kde jim mohou lidé jako já projevit vděk a kde lidé jako vy mohou vzývat osvědčený způsob života.
je zjevné že se nepovažujete za "součást křesťanské civilizace", nicméně buďte si jistý, že jí jste
Ne, nejsem. Evropská společnost si sice prošla poměrně dlouhým obdobím, kdy křesťanské církve diktovaly společenské normy, ale tuto nešťastnou fázi už máme dost dlouho za sebou, i když se některým lidem po těch pohnutých dobách stále stýská. Naštěstí jich ubývá a zejména v ČR už jsou výraznou menšinou.
Aha, takže křesťanské principy, o to tu jde...
Na tomhle zákoně se kupodivu shodla ČSSD a lidovci. Ti první asi proto, že to chtějí prodat jako "děláme něco pro ty chudáky vykořišťované zaměstnance". Ale chtějí to ti zaměstnanci vůbec? Někteří jsou za víkendové směny rádi - protože za ně jsou různé příplatky - taky i ze zákona. Jestli do toho chce stát nějak zasahovat, ať hlídá, že ti co pracují o víkendu dostávají opravdu i ty příplatky, které mají. Jinak ať se do toho nemontuje.
Ten argument "aby měli volno jako většina společnosti" taky neberu. Mně by naopak někdy vyhovovalo mít volno ve všední den a klidně si to napracovat třeba někdy po večerech nebo po víkendu. Aspoň bych si pak když potřebuji něco vyřizovat na nějakém úřadě nemusel brát dovolenou. Takže jinými slovy - nekecejte mi prosím nikdo do toho, jak trávím volný čas - a nekecejte mi ani do toho, KDY ho trávím.
No a politici z KDU-ČSL si asi myslí, že když lidé nebudou moci chodit v neděli do obchodních center, tak budou více chodit do kostela. Ne, nebudou.
To je obecně problém některých křesťanů. Já bych proti nim nic neměl, ale oni bohužel občas mají pocit, že jen ten jejich pohled na svět je jediný správný a všichni kteří se jím neřídí žijí v hříchu a nevědomosti a budou zatraceni a oni je proto musí zachránit. Například na interrupce mohou být názory různé. Někdo je proti nim - fajn. Pokud nějaká křešťanka nechce nikdy jít na potrat, tak jí snad v dnešní době nikdo k ničemu takovému ani nutit nebude. Ale proč mají potřebu ten svůj názor (a nejen na tuhle věc) vnucovat i jiným?
Drtivá většina křeštanů je snad naštěstí normálních a tolerantních. Ale kdyby převážili ti, co normální nejsou, tak to klidně může dopadnout tak, jako v knize (nebo seriálu) Příběh služebnice. Taková dystopická teokracie. O to fakt nestojím.
Jinak proč je ten zákon celý divný - proč třeba 17. listopadu zavřeno být nemusí, ale 8. května ano? Kdo rozhodl, který z těch svátků je významnější? A proč?
Hlavně je v tom bordel, kdo si to má pamatovat. Ale možná jde o salámovou metodu - předkladatelé zákona doufali, že někdy později zkusí zakázat prodej ve všechny svátky a pak třeba přidají i ty neděle... Jo, to už by se sice pamatovalo lépe, ale tím výhody asi končí.
A jak už tu padlo - je tu tolik profesí, které z toho stejně profitovat nebudou. Zdravotnictví, hasiči, policie, různí servisní pracovníci dodavatelů energií, vody, etc. Je toho moc.
Já třeba přes týden moc času na nakupování nemám. Tak jsem někdy rád, že na nějaký větší nákup můžu vyrazit v klidu o víkendu. Nepotřebuji oba dny - rozhodnut se podle dalších faktorů - třeba bych jeden den víkendu chtěl vyrazit na nějaký výlet, další bych šel na nákup. Rozhodnu se třeba nakonec i podle počasí. No a co když v sobotu bude hezky a v neděli ošklivo. Na nákup ideální. Ale ne, někdo měl potřebu kecat lidem do toho, jak mají trávit čas a kdy mají které věci dělat a tak budu mít daný víkend smůlu... Tak dík.