Tuhle šaškárnu jsem sledoval velmi pozorně a dopadla tak, jak jsem čekal. Na prd. Původní (smělé) plány byly mbohem zajímavější, šlo de facto kdykoli splatit hypotéku bez poplatku. Bylo mi ale jasné, že bankovní lobby rozdá notičky jinak... a vyšel z toho opět nepoužitelný paskvil.
A pak se budou politici divit, že se Češi nechtějí stěhovat za prací. Ještě aby chtěli, když při prodeji svého domu zaplatí takovou dardu navíc a při koupi nového zaplatí 4 % daň z nabytí nemovitosti. Za takový ranec je leckdo schopný přežít 2 roky a čekat, že se přece jen naskytne nějaká práce v místě současného bydliště.
Úplně stejnou zkušenost mám i já. Chápu, že banky "z něčeho žít musí", ale tohle mi přijde opravdu hladové. Na úrocích netratí, neb tyto musíte stejně zaplatit až do konce období. Proto mi tak vysoký poplatek připadá buď jako trest za to, že chcete doplatit a nebo nástroj, jak nutit klienta, aby raději zůstal (na hypotéku je zpravidla vázané i vedení účtu u dané banky), než by platil tak šílený poplatek. A v případě, že si chcete převést hypotéku k jiné bance, je reálné riziko, že si tam od ČS převedete i vše ostatní. Takže je to na chvilku (než skončí fixace) taková malá brzdy. Pochybuju ale, že po fixu by někdo s takovými zkušenostmi u ČS zůstal.
Možná de zeptám blbě, ale to nejde při prodeji domu (na který má člověk hypotéku), že by si kupec tuto hypotéku převzal na sebe? Viděl jsem třeba inzeráty na prodej auta, kde byla uvedena cena placená hotově prodejci a pak měsíční splátka za převzatý leasing. Tedy u auta to jde a u domu ne? Proč?
Ale ono to u domu jde. Banka s tím samozřejmě musí souhlasit, dokládá se potvrzení o příjmech a je tam nějaký poplatek. Například u Komerční banky je poplatek několik tisíc (v mém případě cca 4 tisíce) a vyřízení trvá maximálně několik týdnů. V mém případě nejdéle trvalo vyřízení pojistky, banka reagovala velmi rychle.
Je tu ještě jeden problém: cena.
Takováto nemovitost má problém, obvykle řešitelný problém, jehož řešení stojí čas a peníze + je tu riziko neúspěchu. Tudíž by cena měla být nižší, nežli u nemovitosti bez problému. Jenže u bytu s cenou obvyklou 3,5M typicky inzerují: cena 2,5M + převzetí hypotéky ve výši 1,9M.
Je zjevné, že cenu stanovují ne podle tržní hodnoty, ale podle toho, kolik peněz takový člověk v problémech potřebuje získat.