Úsměvné, jak všichni hledají školku („státní“ leč ona není státní, ale obecní, což je jemný rozdíl), popř. chůvu k dětem. Kdo to má ale dělat, aby se rozumně uživil? Mladé ženy chtějí pracovat, protože je hlídání dítěte nenaplňuje a víc si vydělají v jiné práci. Starší ženy se tím neuživí, ani kdyby chtěly hlídat děti na plný úvazek. K tomu chceme od „hlídačky“, aby např. uvařila, při vaření zabavila dítě (což je právě to, co mnoha matkám vadí a stěžujou si, jak nestíhají), taky by s ním mezitím mohla konverzovat cizím jazykem a jako samozřejmost považujeme, že se dítku nestane úraz. Jo, a mohla by ještě s dítkem pobývat na vlastní zahradě u rodinného domku. Ta zahrada by měla být upravená, mohl by tam být bazén, prolézačky a jiná dětská zařízení (kdy to ale bude upravovat, je ve hvězdách. Že by z přímu za hlídaní dětí měla na zahradníka, když i obecní školky dostávají na prolézačky dotace?)
Vážení, andělé neexistují.
Zásadní chybou je, že existují školky (státní nebo obecní, to je teď jednou) financované z veřejných prostředků.
To je přece nespravedlivé. Proč by měli na hlídání a výchovu dětí doplácet lidé, kteří děti nemají. Mimoto pokud nejsem spokojen s kvalitou státních zařízení, v soukromém sektoru je příliš malá konkurence, což znamená vysoké ceny a problematickou kvalitu. Prostě kvůli necitlivé regulaci chybí střední třída, v dostatečné kvalitě za dostupnou cenu.
Zkusme si představit situaci, kdy žádné státní (obecní) školky neexistují: část matek zůstane doma. Důsledkem bude mj. snížení nezaměstnanosti, protože na uvolněná místa bude možno přijmout jiné zaměstnance, menší převis nabídky na trhu práce, v důsledku toho růst mezd a další část rodin si bude moci dovolit nechat manželku doma.
Některé matky budou za mírný poplatek hlídat i děti jiných matek. Několik matek ze sousedství vytvoří „vzájemnou školku“, budou mít čas samy na sebe (kadeřnice, sport, kafíčka), případně na částečný úvazek v práci, pokud budou mít zájem.
Typický příklad, jak trh řeší hlídání a výchovu dětí lépe než státní úředníci…
Tohle řešení tu už bylo, v předminulém stolení, ale stejně se neosvědčilo. Problémem je, že tímto tvrdě diskriminujete ženu. Pokud jsme nastavili systém, že si každý má vydělat na svůj důchod, jsou ženy diskriminovány, ale společnost jim za to nic nedá, ničím je nepodpoří. Žena nemůže být na mateřské (a následně rodičovské) a přitom si vydělávat. Nezapomeňte, že to většinou je zase žena, kdo je doma, když dítko onemocní. Navíc si musí přizpůsobit práci provozním hodinám školky/školy. Takže do nějakých 12–15 let věku se musí přizpůsobovat faktu, že je v rodině dítě. Tím si vydělají méně na vlastní důchod.
Odchod do důchodu už jsme napasovali na stejnou úroveň jako u mužů.
TOP09 a VV deklarují, že sníží mateřské i rodičovské příspěvky. Navíc chtějí zrušit vdovské a vdovecké důchody. Přitom to bylo jediné opatření, které víceméně nahrazovalo ženě snížený výdělek v době péče o děti. Pokud už dneska máme systém, že nejlepší je děti nemít, myslíte, že tato opatření povedou k jakés takés porodnosti? Myslíte,že největším ternem mladé ženy je být doma na mateřské? Jistě, děti má taky ráda, ale seberealizace a z něho vyplývající vyšší peníz, možnost společenského uplatnění a více zdrojů např. na dovolenou, na zařízení bytu atd. je bohužel silnější magnet.
Pravda, v příspěvku předpokládám, že s dítětem zůstane doma žena, nicméně samozřejmě je možné, aby s dítětem zůstal doma muž. U registrovaných párů dvou mužů by to dokonce bylo nutné. Tedy o diskriminaci nemůže být v žádném případě řeč.
Pravda, žena je od přírody znevýhodněna těhotenstvím a porodem, ale to musíte reklamovat u Pánaboha, s tím nic nenadělám já, ani politici. Možná je to tak přirozené a správné, aby se žena starala o děti a muž vydělával. Důchod by se pak měl počítat oběma partnerům z příjmu celé rodiny. Snahami o emancipaci žen dosáhly aktivistky leda tak toho, že ženy musí chodit do práce taky, aby se rodina uživila, a teprve v důsledku toho vznikají problémy, kam s hromadami harantů;-)
Dále, jak píši v předchozím příspěvku, 3–5 žen (jistá redundance pracovníků je nutná při jakékoliv formě školky, protože děti nejde odložit jako lopatu, když zamětnance bere migréna, že) se postará o děti třeba deseti dalším. Trh (v tomto případě práce – poptávka po zaměstnankyních a nabídka platů) nejlépe vyřeší dilema mezi mateřstvím a kariérou.
Osobne jsem tez presvedcen, ze soukrome komercni prostredi v ruznych formach „vypomoci“ nebo „plnohodnotnych skolek“ dokazalo flexibilne a za primerene penize vyresit problem s hlidanim deti. A problem diskriminace tech, kteri nemeli „to stesti“ a do dotovaneho zarizeni sve deti nedostali popr. tech, kteri zadne deti nemaji by byl asi vyresen. Nicmene, mame-li byt spravedlivi, zamerme se na jinou etapu lidskeho zivota a tou je stari.
Sve deti mam rad a ty mi jiste prinasi mnohe hodnoty, ktere penezi proste vyjadrit nelze. Ale zkusme se podivat na deti jako na investici. Jako rodic jsem oproti bezdetnym ve velike ekonomicke nevyhode. Horsi pozice na trhu prace plynouci uz z pouhych casovych naroku na vychovu deti a tedy nizsi flexibility ve smyslu pracovni doby. Nemluve o vyssich zivotnich nakladech a z nich plynoucich vyssich mzdovych pozadavku, coz opet snizuje mou schopnost prosadit se na trhu prace. Navic vydelane prostredky ze znacne casti investuji do vychovy deti, tudiz je nemohu sporit a zabezpecit si timto zpusobem sve stari.
Jednim, a nikoliv nutne jedninym, z prijmu ve stari je starobni duchod vyplaceny statem a tedy z verejnych prostredku. Ty jsou tvoreny odvody ekonomicky aktivniho obyvatelstva. A dostavam se k meritu veci. Proc by mel statem placeny starobni duchod dostavat i ten, kdo neinvestoval do vychovy deti, ktere v te dobe tvori jiz prave ono ekonomicky aktivni obyvatelstvo? To je prece nespravedlive. Takze ano, souhlasim s odstranenim podpory „vyvolenych“ (to neni to same jako „socialne potrebnych“), ale at jsou potom podminky narovnany vsude. At je mozne si zvolit cestu bez deti, kdy si sve stari budu muset zajistit sam a na svou odpovednost anebo cestu vychovy potomstva s tim, ze stat mi mou investici do danoveho poplatnika vrati formou jisteho prispevku ve stari. Ale to jsem asi trochu odbocil od tematu clanku…
Vy jste od tématu neodbočil, vy jinými slovy říkáte skoro totéž jako já: systém spoření si na důchod není špatný. Jen nesmí brát lidem tolik prostředků, aby měli zdroje ještě na výchovu dětí. Takže jsme sice měli systém, kdy se společnost holedbala, že podporuje rodiny s dětmi, ve skutečnosti podporovala jednotlivce bez dětí. Po r. 1989 jsme začali plkat mladým, že dítě je luxus, který můžou mít, až si na něj našetří. Dneska se divíme, že mladé rodiny na luxus nemají zdroje. Naspořené peníze na stáří jim ve stáří pos*** zadek neutřou. Problém je v tom, že bezdětný člověk si bez problému našetří na důchod, do solidárního systému odvede i více zdrojů (má z čeho), ale ten, kdo vychoval další generaci má velký a celoživotní propad. Nejprve si musí utahovat opasek, aby měl zdroje na výchovu dětí, následně má malý důchod, protože zdroje vrážel do dětí a ne do důchodového pojištění. Je třeba hledat rovnováhu, aby ten, kdo má děti, nebyl celý život žebrákem. Nabízelo se zohlednit důchod z daní, odvedených dětmi. To ale nepůjde zavést, když si někdo vymyslí, že se místo toho bude platit odložené školné (ono se platili i tak, jen to bylo skryté v progresivním zdanění. Stát ale rozfrcá všechno, co vybere, takže si nedělám iluze o tom, kde skončí vybrané školné).
P Já. (již ten název říká vše) – jste magor, to nefunguje a nikdy nefungovalo.
Jistě děti nemáte a doufám nikdy mět nebudete – jestli ano předem je lituji a tu ženu, která si Vás vezme lituji dvojnásob. – leda, že by jste bym muslim a
Vaše polovička také. V tom případě chci, aby stát tsakové jako Vy vystěhoval do zemí kam patří.
Ono to fungovalo. Jenže dnešní prarodič pracuje do 65 let. Trend spěje k tomu, aby si lidé začínali pořizovat první dítě kolem 40.roku věku, případně později, což je nesmysl. Takže budeme blbnout s odkládáním pořízení rodiny, pak už to nemusí jít přirozenou cestou, tak začneme houfně podporovat umělé oplodnění ze zkumavky (mmch. podporuje se ze zdravotního pojištění i dneska a je to opravdu pálka). Za tu dobu už mají nepřizpůsobiví druhou generaci. Ve většinové populaci je to dneska tak, že hlídat může až praprarodič, ten už to ale nemusí zvládnout.
Teda, vy JÁ – to je počteníčko! Ano, hlídání prababičkami fungovalo, ale ony prababičky nebyly celoživotně vyčerpané dvojími směnami. Také kdysi nebylo tolik aut ani tolik nebezpečí, to je závažný faktor! Dnes babička ráda pohlídá, ale jenom na chvíli, protože jednak nemá už ty síly, jednak i ona chce někdy mít své koníčky a zájmy, které díky své rodině odložila na „potom“. A určitě to nejsou takové stupidity, jako jste Vy JÁ uvedl: kafíčko, holič apod. Navíc si vůbec neuvědomujete, že hlídání malých dětí vyžaduje perfektní kondičku, postřech, stálou pozornost, pevné nervy, velkou laskavost a trpělivost a je to obrovská zodpovědnost. Dnešní děti jsou velmi živé! Je bláhové si myslet, že nějaká paní jen tak za pár kaček se k tomu odhodlá. A naopak – že za takových podmínek své dítě nějaká máma někomu svěří. A navíc nechat matky v domácnosti – to znamená, že taková žena je pak na trhu práce doslova vyřazená, strádá tím ona, a strádá-li matka, strádá i dítě. A jak už psala jedna velmi sympatická pisatelka – žena je za mateřství společensky trestána mizerným důchodem. Navíc léta mateřské se nemají počítat do odpracovaných let! A ještě něco – jak jste psal, že prý doplácí bezdětní na ty, kteří mají mít děti ve státních zařízeních -no, doufám, že už Vám to tu jiní vytmavili – že žádné peníze Vám na stáří šálek čaje nepodají – ale udělají to právě ty děti, na které Vy JÁ – údajně doplácíte. No, hm, he. A pak ještě, jak píšete, že to příroda ženy znevýhodnila rozením dětí – kdepak, nic takového, ona příroda to ženám jinak vynahradila, např. delším věkem, příroda je spravedlivá, ta má ráda rovnováhu. Ale kdo ženy znevýhodňuje, to je společnost, ve které vedou takoví muži, kteří by rádi měli vše, včetně žen, pod kontrolou – ať to stojí, co to stojí.
Konečně zase jeden dobrý názor, paní Evo. I když jsem muž, souhlasím, napsala jste to pravdivě. A u „Já“ (ale i mnoha dalších) aspoň vidíme, jak někteří jsou zaslepeni a vidí jen jedním směrem. Možná by na něj zbyla nějaká funkce v nové vládě, tam takoví chytrolíni pasují.
I další Vaše příspěvky o školkách či mateřské jsou pravdivé. Nedostatek školek může vyřešit trh. Dá se školné 8–12 tisíc /měsíčně/ a hned bude hafo dalších školek a škol přebytečných a mohou se s klidem zrušit nebo přeměnit na jiná, ještě lukrativnější a „potřebnější“ zařízení – Vámi zmiňované bary a herny. A pamětníci mohou tajně vzpomínat na předlistopadový režim, kdy sice nebylo tolik montoven a nákupních krabic na zelené louce, ale výchova dětí byla, ve srovnání s dneškem, na vysoké úrovni.
Kolik Vám je roků? Asi někdo velmi mladý, kdo tu dobu nezažil, a tudíž věří všemu, co kde pochytí. Za prvé: demagogicky -neřešíte věc, tj. problém školek, které po roce 1989 politici zlikvidovali – a teď na nové nemají. Tomu jste se vyhnul – a navíc – Vy vnímáte lásku k vlasti coby špatnou vlastnost? Vám slovo domov nic neříká? No to je škoda, Méďo Béďo! A pokud jde o nenávist k třídnímu nepříteli – mohu Vás ujistit, že uvyučující měli docela jiné starosti, než učit takovým klišé politiků. Ale to byste se musel zeptat skutečných pamětníků. Ti by Vám řekli, že svobodně běhali po loukách i chodili v parcích, mohli si svobodně hrát mezi paneláky – teď aby se báli deviantů a kde čeho. A havně: měli školky. To jsou fakta, Méďo Béďo.
Ano, jsem velmi mladý, ročník 1958 – proto asi znám onu uvedenou frázi, které měli bolševici plné huby, že. Ano, pamětníci si svobodně běhali po loukách. Třeba jsme se v roce 1985 chodili na Filipově Huti mýt k potoku za cedulí „Pozor, hraniční pásmo“ a doufali jsme, že nás nějaké pohraničnické hovado stojící o opušťák nezastřelí. Že existuje nějaký „Březník“ věděli jen prověření soudruzi, kteří tam na rotě sloužili. Tož asi tak k té svobodě, soudružko.
BTW ve kterém roce vraždil spartakiádní vrah, deviant Straka? Vzhledem k tomu, že to bylo o spartakiádě, tak to asi nebylo po roce 1989, že?
Paní Eva mne už předeběhla, ale v podstatě napsala to, co jsem chtěl napsat já.
Každý stát vychovává své občany k lásce a nenávisti k nepříteli. Cožpak to současný režim nedělá? Akorát jsme zaměnili světové strany. Kde máte zaručeno, že i současný režim nebude nějak přemocen a vše, co se za něj událo, bude považováno za špatné? Co byste řekl na to, že by vás někdo odsoudil za to, že jste v tomto režimu pracoval, vydělával peníze a dodržoval současné platné zákony, protože jste tak vlastně poškozoval nějaký budoucí režim, který o tom současném prohlásí, že dělal všechno špatně?
Trvrdit o sobě, že jsem velmi mladý (r. 1958), to je teda síla. Že jsem v 53 mladý, to bych si tvrdit neodvážil.
Píšete o spartakiádním vrahovi. Kolik takových událostí se tehdy stalo za pětiletku? Možná tolik, co dnes během 1 roku v rámci kraje. Každý má nastaven žebříček hodnot asi někde jinde. Někdo asi považuje za normální vraždy a nemít kam umístit dítě, někdo asi je rád, když dítě může dát do školky, aby se mohl vrhnout na budování kapitalistické společnosti a aby si dítě mohlo hrát v parku na písku bez toho, že se zraní o infikovanou jehlu nebo že mu nějaký 4% úchyl něco provede.
Že se o vraždách nepsalo, neznamená, že nebyly. Jen dva příklady, co všechno se tenkrát ututlalo:
1. Výbuch chemičky v Pardubicích. Ač byl slyšet až v Hradci Králové a rozbitá okna zranila děti ve školce vzdálené několik kilometrů, nic se o tom nepsalo, já sem se o tom dozvěděl až začátkem 90. let.
2. V posledním Vesmíru se píše o bleskové povodní na Moravě, která smetla několik vesnic, a zatopila důl ve kterém zemřelo přes 40 havířů. A je tam také popsáno, jak o tom informoval tisk – jen v místních plátcích byla drobná zmínka (holt těm, kdo to viděli, se to zapřít nedalo), ale jinak nikdo o ničem neinformoval.
A co je proti tomu nějaké vražda. Ty se prostě v období budování socialismu dít nesměly, tak se o nich nepsalo.
Výbuch chemičky či povodně jsou vraždy?
O vraždách se naopak za minulého režimu psalo dost. Ať oficiálně z ČTK nebo formou různých soudniček, fejetonů. Najděte dnes v novinách rubriku „černá kronika“. A psalo se i o exeplárních trestech za vraždy či násilné činy. Většinou to byl „nehumánní“ trest smrti. Ani majetkové tresné činy nezůstávaly v tajnosti, možná se do novin nedostali ukradení králíci babičce v Horní Dolní Náfsi.
Pravda, tehdejší Televizní noviny nepřetékaly krváky ze silnic (ono jich tolik ani nebývalo) ani trestnou činností (na to byla FKÚ pátrá s mjr. Jirsákem), tak se režim mohl zaměřit na informace o plnění pětiletkového plánu a úspěších s. výkumníků z NDR …
Úchyláci byli za minulého režimu převážně pozavíráni v léčebnách, dnes v rámci humanizace vězeňství a snižování výdajů na vše vč. zdravotnictví běhají volně mezi „normálními“.
Tak nám sem ještě napište, co se napsalo o požáru ústavu na Měděnci… Kromě 3 řádečků v černé kronice v Rudém právu, tuším že tam byla společně s tím i informace o tom, že někdo ukradl pytel ovsa…
BTW kdybyste chodil někam jinam než na Haló noviny, tak byste zjistil, že ona Černá kronika je přímo rubrika na iDěsu i na dalších zpravodajských serverech.
S Vámi je fakt marný se bavit…
Dnes 10:35 : Já psal »Najděte dnes v novinách rubriku „černá kronika“«. Ne v nebo na Novinkách! Hujer by řekl „denní tisk“. Noviny chápe člověk s průměrnou interlingencí jako tištěný tisk, nikoliv jako zpravodajské servery.
Dnes 10:31 : Uzavření hranic – z principu se jedná o totéž. Po letech, kdy nic nevypuklo, je taky každý generál tvrdící, že vlastně o nic nešlo a že vše bylo zbytečné a nákladné.
»Po těch lidech na střeše Strakovy akademie někdo střílel ostrými« – pokud vím, tak ne, ale kdyby se je nepodařilo „mírumilovně“ zpacifikovat, tak pravděpodobně ano. A myslíte, proč že jsou různé novodobé StBácké útvary vybaveny ostrými zbraněmi? Pro případ zastrašení, výstřelů do vzduchu? A proč má dnešní Policie a armáda ve výbavách vodní děla nebo 815ky s radlicí, antonové Avie již inovovali na lepší značky? Pro zchlazování rozpálených městských ulic? A když bři Mašínové stříleli po nevinných lidech, že tyto oběti žily asi tak jako vy nebo já v socialistickému režimu, to taky schvalujete a dal byste jim za to metál? Kdyby v obětech byl někdo z vašich rodičů – ti tenkrát svou prací taky museli budovat socialismus…
Ostatně, kdybyste měl jakýstakýs všeobecný přehled, což by ročník 1958 mohl mít, tak se střílelo až po výstrahách. Zrovna tak jako dnes. A kdo neuposlechne výzvy, má smůlu. Dnes i v minulosti. A záleží pak, jestli se trefíte na nohy či do srdce, na větší vzdálenost je to problém vždy, pokud tedy nejste elitní střelec vybavený špičkovou ostřelovací technikou … Pokud letadlo přeletí nepovolené pásmo (hranice, Metelín, vojenský či jinak strategický prostor …), startují stíhačky, pokud pilot neraguje na pokyny, tak je taky sestřelen. I v době míru a přetrženého hospodářství …
Aby to nevyznělo, že vše bylo za socíku OK. Já jen nerad, aby se přepisovaly dějiny. Něco se stalo před 89, stalo se, něco se stalo po 89., stalo se. Kdo zažil obě epochy, má z čeho srovnávat a někdy se nestačí divit, jak se něco vymýšlí a cosi jiného naopak zamlčuje či přikrášluje.
HOWGH.
Ad černá kronika: Zkuste Plzeňský deník (dříve noviny Západočeského KV KSČ „Pravda“) a stejně na tom budou i ostatní deníky ze stejného vydavatelství. Občas tam píšou i o ukradených králících, stejně jako za socíku. A navíc tam občas píšou o podezřelých zakázkách apod., o tom se zas za socíku nepsalo.
„Trvrdit o sobě, že jsem velmi mladý (r. 1958), to je teda síla.“ – ironie Vám zřejmě nic neříká, že? Tak si alespoň přečtěte slint oné soudružky, na který jsem reagoval, a potom znovu moji odpověď, možná Vám to dojde. Ale spíš asi ne, lidé, kteří si pořád myslí, že před r. 1989 bylo lépe, jsou obecně dosti natvrdlí.
Omlouvám se, že jsem tu vaši ironii nepochopil. Ono mnohdy si tady na Měšci říkáte, že jde o ironii a pisatel to myslí vážně, a naopak.
Jiank znám dost 50níků, kteří se za mladé opravdu vydávají – nabrknou si milenku ve věku své vnučky, chodí chytat rakovinu do solárka, jezdí na motorce, aby jim pak večer musela ošetřovatelka masírovat bolavá záda.
Jiank jsem hledal »slint oné soudružky«, slintů jsem tady na Měšci našel fůru, ale ne od nějaké soudružky. A jestli to bylo od nějaké soudružky, tak to zase nebyl slint, ale pravdivá a výstižná informace. Našel jsem sice nějaké výše, někdy dost ubohé reakce, od Vás. Nevím, kdybyste sloužil na čáře, jestli byste si za minulého režimu lajsknul, aby vám někdo přes tu čáru proklouzl. Zrovna tak jako dnešní vojáci neodmítají rozkazy. Netvrdím, že hlídané hranice byly správné*, ale pokud vjedete dnes tankem na Pražský hrad nebo vlezete na střechu Strakovy akademie, taky s vámi něco udělají, když neuposlechnete výzvy, tak vás zneškodní – je v tom nějaký rozdíl oproti tomu, co jste sem slintnul vy o čáře?
Ono nejde o natvrdlost, každý má žebříček hodnot někde jinde. A tak zatímco někteří lidí uznávají mít práci, být zdravý, mít co do úst a kde bydlet a uznávají tedy i období před převratem, tak některým vyhovuje beztrestně vraždit, krást, mít přístup k drogám atd. a vyzdvihují „demokracii“.
*k těm hlídaným hranicícm: ono nemusíte chodit před r. 1989. Stačí nějaká epidemie či pandemie, už to tu bylo skoro zpátky. Uzavřené oblasti kontrolované armádou a policií s povinností zakročit a zamezit šíření nákazy i za cenu likvidace při neuposlechnutí. Osobně se domnívám, že až ke skutečné pandemii dojde, hranice se zase zavřou. Zatím šlo vždy o jakýstakýs planý poplach (prasečí, ptačí chřipky, nemoc šílených krav …). Ale až to skutečně udeří …
A omlovám se Lubikovi i za ostatní pisatele typu Méďa Béďa, benzin či Pavel, že tyto příspěvky nejsou přímo k tématu „Kdo pohlídá vaše dítě aneb budou rodiče na mateřské konkurovat školkám?.“
S Vámi je fakt marný se bavit… Srovnávat uzavření hranic z důvodu šíření nějaké pandemide nebo proto, že si bolševik zamanul…
BTW po těch lidech na střeše Strakovy akademie někdo střílel ostrými nebo na ně útočil SUP (což je v terminologii zelených pohraničnických ÍQáčů samostatně útočící pes)?
HOWGH.
Školek bylo dost, ale s velkou pompou se rušily a dnes jsou z nich hospody, vetešnictví (moderně second-handy) a jiné velice důležité instituce. Ve městě se 100000 obyvateli letos nezbylo místo pro více než 200 dětí. Ono totiž zlikvidovat školku jde v pohodě ze dne na den, ale uvést školku do provozu, tak jenom na všechna možná povolení a atesty potřebujete několik let… Nesmyslné zavírání a likvidace školek a jeslí před nemnoha lety zadělalo na dnešní problém. Rodina s průměrným příjmem těžko může dát měsíčně za soukromou školku cca 8000,– Kč.
Skolka neni jenom barak, ale i ucetele. Kdyby se t sklky nerusily znamenalo by to dlouhodobe investovat do udrzeni higientickych norem a celeho zarizeni pro nikoho. Tohle fakt neni dobra cesta. Ano statni skolky ano velko skolky, ale nejenom, je potreba mit moznost zakladat i maleskolky. Snizit naroky, tak aby si mohli malou skolku (treba do peti deti) udelat v beznem byte.
Benzine, hlídal jste nekdy 5 dětí? Jak chcete udělat v bytě miniškolku? Jedno dítko se půjde vyčurat, vy se mezitím budete věnovat ostatním, jak je nakrmíte? jak jim uvaříte? Nebo myslíte, že budou celý den hladové? Větší školky mají mimo jiné tu výhodu, že ve třídě je sice více dětí, ale je tam uklízečka (která pomáhá dětem s oblékáním, když jdou ven), jsou tam kuchařky, které uvaří čerstvé jídlo a vy ho nemusíte dítku dávat sebou do kastrůlku. V jednom člověku 5 dětí neuhlídáte, jak si dojdete třeba k lékaři? To ty děti pozavíráte do skříně nebo řeknete, že dneska se nehlídá? Když je ve školce více pracovníků, mohou se v případě nemoci nebo jiné překážky vzájemně zastoupit, to v jednom pracovníkovi prostě NEJDE!!
Ja sem je nehlidal, ale bydlel sem v Dansku mesic u pani, ktera takhle hlidala pet deti. Mnela svou vlastni lagalni miniskolku, zacala s tim v dobe kdyz byla sama na materske a v te dobe v tom oboru uz pracovala vice nez dvacet let. TAkZE MI NETVRDTE ZE TO NEJDE. Btw. Za kmunistu slo i obratit reku proti proudu.
A k praktickym otazkam:
1) Jak jim uvarim? Jednoduse si necham jidlo donest stejne tak jako ho zavazi starym lidem.
2) Moje babicka byla uklizeckou ve skolce a kromne uklizeni a toho ze mne vzala po obode ze skolky (nemusel sem v ni spat) sem ji cely den nevidel. Takze i bez pomoci uklizecky to jde. Navic pet deti se da postupne oblect. Matky zcela bezne oblekaji 3 a to nejsou profesionalky.
3) Proc davat jidlo do kastrulku, to nechapu. Kdyz sem ja nemocny tak taky nechodim s kastrulkem do restaurace.
4) K lekari si zajdete po domluve s rodici. Staci se domluvit se dvema matkama (z peti) ktere si vezmou den volno a tech pet deti pohlidaji (mozna by stcila i jedna).
–
Mini skolky maji tesny kontakt s rodici a ti vi, ze kdyz se neco porocha musi byt schopni reagovat. Neni to stejne jako ve velkych skolkach, kde dite vydate pres okynko a pak ho zase pres okynko dostanete zpatky.
Souhlasím s Vámi! Ubylo školek, přibylo barů. – A vidíte, současní politikové se nepoučili – namísto toho, aby nechali třídy o menších počtech dětí – a vytvořili tak báječné podmínky pro vzdělávání – tak namísto toho se chystají omezovat počet škol. No, co bude za pět, deset let – to je jim fuk.
Aneb – pány politiky, kteří toto vymysleli, bych poslala na mateřskou. Stále v naší společnosti převládá oficiální názor, že matka na mateřské dovolené je vlastně na dovolené. Tak proč jí nenaložit na bedra o něco více, že? Je mi těch mladých žen dnes docela líto – pakliže by některá měla mít tři děti – a pracovat v zaměstnání do 65 let…no, docela vyčerpávající vize.