Názory k článku Kdo nese odpovědnost za vaše dítě?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 6. 2009 6:47

    neuvedu (neregistrovaný)
    - tohle jsme tu už měli před 89. Dnes se znovu objevuje Amerika akorát se nazývají firemními. Bylo-li to za komunistů, bylo to samozřejmě špatné, když to dělá nynější totalita, je to v nejlepším pořádku? Dost dobře nechápu naprosto rozdílný pohled na tu samou věc, ale věřím, že se najde dost "chytrých", kteří zdůvodní, proč to tenkrát bylo špatně a dnes to samé je dobře.
  • 17. 6. 2009 8:46

    Michal Kára (neregistrovaný)
    Jediny, o kom vim, ze tvrdil, ze podnikove skolky jsou spatne jste vy. takze si to musite vyrikat sam se sebou ;-)
  • 17. 6. 2009 9:38

    Klára (neregistrovaný)
    Ale jo, docela si na tu dobu vzpomínám, jak se vše dobré v rámci protikomunistické euforie odsuzovalo. Jesle a školky - bylo zdůrazňováno, jak tvrdý komunistický režim matkám odebral děti v útlém věku, aby je kolektivně vychovával. Také se slibovalo, jak ženy budou mít měsíčně aspoň den volna na praní a na úklid ...
    Naslibovat a pak skutek utek - to dovede s prominutím každý trouba v nálevně 4. nebo 5. cenové skupině ...
  • 17. 6. 2009 10:35

    Michal Kára (neregistrovaný)
    Jesle - ano, tady s kritikou souhlasim, odebirat deti matce v tak utlem veku fakt neni dobre a take se to nyni nedela.

    Ze by nekdo kritizoval skolky nevim, prosim dolozte.

    Ze by nekdo sliboval den volna navic nevim, prosim dolozte.
  • 17. 6. 2009 15:01

    Klára (neregistrovaný)
    Doložit to bohužel nejsem schopna. Ale na rozdíl od jiných zapomětlivců si dost dobře pamatuji, jak byla kritizována naše předškolní zařízení (mnohde, kde nebyly jesle, vám malé dítko vzali do školky - tam byla oddělení pro menší a větší děti). Ostatně, dnes je tu opět tendence, z finančních důvodů, co nejdříve dítko odkládat a budovat kariéru, bouchat kačky, dítěti se odcizovat a nemít na něj čas a náladu, tak ho aspoň zahrnout "finanční láskou" ...
    To samé s volnem pro zaměstnané ženy - mluvilo se o něm dost.
    A dokonce tu po převratu kolovaly takové ty žvásty, že ženy by, pokud o to vyloženě nestojí, nemusely chodit vůbec pracovat, že by je /a zbytek rodiny/ měl bohatě stačit uživit manžel. Že by se právě žena měla starat o dítka, a potřeba předškolních zařízení by tím pádem byla daleko nižší.
  • 18. 6. 2009 7:02

    Jarmila (neregistrovaný)
    Pokud si pamatuju, tak třeba v bývalé NDR měly ženy 1x měsíčně nárok na den volna, právě na domácí práce. U náse se to uvádělo jako zářný příklad, ale nikdo to nenavrhl a už vůbec ne k realizaci.

    Já osobně si myslím, že domácnost je dvou a v případě rodiny s dětmi více lidí, tudíž by se na jejím chodu měli podílet všichni členové rodiny. Dnešní domácnost je diametrálně odlišná od domácnosti před nějakými 50 léty. Málokterá domácnost nemá elektrický nebo plynový sporák, automatickou pračku, ledničku, mrazák, hodně domácností má myčku nádobí. Je rozdíl, když ženy ještě před 50 léty vyvářely plíny na plotně, do které přikládaly dřevo a uhlí, to musel někdo v lese připravit, dovézt, nařezt, naštípat, složit do sklepa, na tomtéž sporáku se vařilo, praní zabralo půl dne. Dneska je proti tomu praní legrace, která zabere 5 minut na roztřídění prádla a jeho vložení do pračky a dalších 10 minut na jeho pověšení na šňůru. Vaření je také snazší, oproti době před r. 1989 je větší výběr potravin (do této doby byl hlavní podíl samozásobitelský. Kolik je dneska ryze produkčních zahrádek?), ani se tolik nezavařuje.
    Mateřská dovolená byla za mně (dítě 1984) 6 měsíců, později 1 rok, placená rodičovská nebyla vůbec. Proč i tenkrát šly ženy do práce? Ženy, co rodily děti v 50. létech a měly štěstí, že pro dítě sehnaly jesle, šly do práce taky ve 3 měsících věku dítěte. Myslíte, že šly s radostí? Ne, z nutnosti. I tenkrát musely pracovat, aby měly ve stáří nárok na důchod a aby měly finance na provoz rodiny. Chlapi to prostě ze svého příjmu neutáhli. Domácí práce téhle generaci žen zabraly dost času, myslíte, že se celý den věnovaly dětem a četly jim výchovné pohádky? Omyl, i děti pracovaly, přiměřeně svým silám i schopnostem. Takže si nic neidealizujme. I dneska je řada žen, co sedí na lavičce před panelákem, hulí a dětí ani domácnosti si nevšímají (zvláště naši méně přizpůsobiví občané).
    Jedinou škodu vidím v tom, že jsme hromadně pozavírali nebo omezili školky. Když už nám školkami procházelo 90% populace, mohly se v nich děti začít hrou učit jazyky. V této době jim to mozečky báječně berou a děti by ani nepoznaly, že se vlastně učí. Ale to by taky musela být zajištěna návaznost mezi jednotlivými stupni školy, aby se pořád nezačínalo od začátku.
  • 21. 6. 2009 15:08

    anonymní
    To vždycky totiž dostane úžasný nápad všechno prospěšné a dobré zrušit nějaký úžasný politik, co všechno ví a zná (sám třeba rodinu nemá a má plat přes 50k měsíčně).
    Když se dneska hlásá trend budování kariéry, někdo vám děti musí pohlídat, když nejsou školky, tety a babičky, pak nastává problém. Manžel nerad vidí, že žena v domácnosti "nic nedělá" (nechápe, proč je žena celý den doma, ale chtěl by mít navařeno, uklizeno, vyprané trencle a fusekle...), posílá ji do práce, sám děcko hlídat nechce a nevěnuje se mu, školky jsou špatně, na druhé straně panuje názor "matka chodící do práce se dítěti nevěnuje", ale peníze samy domů nepřiskáčou...tak kdo si má z toho všeho doprčic vybrat????
    Ať stát zabezpečí matku alespoň na šest let (a připočítá k tomu roky na důchod) a pak se děckám budeme s radostí a naplno věnovat až do školní docházky.
  • 22. 6. 2009 10:00

    anonymní
    Ano, máte pravdu. Lidi by měli budovat kariéru, být v práci 25 hodin denně, do toho si pořizovat děti. Měli by splácet svá studia a hypotéku, do toho už by měli spořit dětem na jejich studia a dále jim finančně spořit, protože dnes odejít od rodičů a postavit se na vlastní nohy s holým zadkem je téměř nemožné.
    Je dnes proto zcela běžné, že mladí se nehrnou ani do vdávání či ženění, ale nehrnou se ani do dětí. Řadě lidí jde dětské štěbetání či nekonečné otázky typu "proč"vyloženě na nervy a to, že by při výchově nebyli pány svého času, má také vliv. Tak si místo děcka pořídí raději psíka. Když si pořídí děti, je to mnohdy v pozdním věku, narozené děti jsou mnohdy defektní. Ono se puberta dítětě jinak snáší v 35 letech a jinak v 50 letech. Nebo se dítě šoupne nějaké chůvě, a rodič o dítěti takřka nic neví, jen mu šoupne peníze, aby neotravovalo. Co se z takovýchto děti vychovaných s nezájmem stane, až dospějí, vidíme už dnes. Arogantní, drzí, líní. Co sami nesnášejí, dělají ostatním. Netvrdím, že jsou takové všechny porevoluční děti, ale velká část dětí opravdu nezná jiné hodnoty než peníze a sobectví.
  • 22. 6. 2009 11:17

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Me jdou tyhle otazky take na nervy. Presto zadnou karieru nebuduji a nepracuji 25 hodin denne. Proste jen zadne deti nechci, i kdybych mel sto milionu a na praci nemusel sahnout. Tecka.
  • 22. 6. 2009 11:56

    anonymní
    Myslím ale, že tu se právě jedná o ty, kteří děti chtějí. To, že je nechcete, je samozřejmě vaše svobodná volba (a nemyslím tím, že se chci hádat, jestli dobrá nebo špatná, to vůbec ne), ale to se tu momentálně neřeší...
  • 17. 6. 2009 7:55

    anonymní
    Nejlepší je děti nemít. Jak jsme to mohli před 40 léty ve školách vydržet a ve zdraví přežít?
  • 1. 7. 2009 7:21

    BLEK. (neregistrovaný)
    Já děti nemám, protože jsem psychopat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).