Přesně tak - nutit lidi cpát na 40 let peníze do ultrakonzervativních fondů je nejen další vopruz a zvýšení odvodů, ale hlavně to je z finančního hlediska totální blbost. Zhodnocení v těchto fondech je občas i pod inflací, a když do toho započítáte ušlý zisk, který by šel získat při dynamičtějších investicích, tak je to vyloženě ztrátové.
Ať se člověk může rozhodnout, zda do toho jde, nebo ať aspoň nabídnou i progresivnější varianty - třeba existující fondy, které začínají na akciích a jak člověk stárne tak přecházejí na dluhopisy.
Dluhopisy jsou dnes konzervativní investicí svým výnosem, ale progresivní svým rizikem. Výnos mizerný, riziko do budoucnosti vysoké. Kdyby mi bylo 55 a rozhodoval bych se dobrovolně, rozhodně bych si desetiletý dluhopis USA ani žádného evropského státu nekoupil.
Ratingu agentur nevěřím ani náhodou. Zadlužené firmy, které navíc dlouhodobě hospodaří ve ztrátě bez výhledu na zlepšení bývají hodnoceny jako junk. Státy, které hospodaří navlas stejně, mívají i AAA.
Vůbec nechápu jak si někdo může dovolit ty povinný soukromý fondy protlačovat. Jak to bude vypadat se stačí podívat na stávající penzijní připojištění: reklama, prodej a sliby by šly, ale dlouhodobý zhodnocení pod úrovní inflace. Kapsu si na to mažou jen správcovské společnosti, a to na úkor klientů a státu.
Tohle jsem chápala ještě za komunistů: stát vlastnil podniky, dopravu, silnice. Peníze, co sebral lidem, částečně vyplatil na důchodech (starobní, invalidní, sirotčí) a částečně je dával zpátky do podniků. Po r. 1989 jsme udělali kupónovou privatizaci a přes varování MMF, že ve firmách jsou m.j. uloženy zdroje na důchody, jsme tu všechno rozdělili, pozavírali, rozprodalo, podarovali. Dneska se divíme, že není na důchody. Jenže my jsme toho projeli daleko víc, a to důvěru lidí ve vlastní stát. Kdo jiný než vlastní stát by měl garantovat, že peníze, uložené na důchody, budou skutečně vyplaceny těm, kterým byly celá léta povinně odebírány? Místo toho lidé, co dneska odcházejí do důchodu, slyší jen: "sorry, není, měli jste si spořit, stát vám nic nedá, stát nemá". Takže na důchodový systém starší lidi nadávají a mladším už je nějaké spoření naprosto šuma puma, protože vidí, že to je vedle zdravotnictví jen další černá díra, ve které se ztrácejí miliardy.A nějaký Kalousek s jeho reformami ztracenou důvěru ve stát nespasí, zvláště pak tehdy, kdy má sám máslo na hlavě z nedůvěryhodných a předražených státních zakázek. A John s jeho odsouzením "politických dinosaurů", se kterými se vzápětí trojjedině spojil, se po vcelku slibném začátku stal jen dalším kašpárkem na scéně.
Peníze v průběžném systému NEJSOU A NIKDY NEBYLY NIKDE ULOŽENY. Každý měsíc se důchodcům vyplatí to, co se vybere od plátců soc pojištění. Navíc už dnes musí stát sanovat deficit.
On systém PAYG se rozhodně nezhroutí. Bude fungovat za jakéhokoli stavu ekonomiky. To je jeho výhoda - nesmrtelnost. Ovšem "drobná" nevýhoda je, že výše důchodů jsou silně závislé na ekonomice a demografii. Takže důchody budou - HURÁ; jejich výše bude ale nuzná...
BOHUŽEL důchodový fond není oddělen od státního rozpočtu. Takže přebytky stát spotřebuje, deficity dotuje. Nějak mu chybí reakce na to nejdůležitější. O jakých "uložených penězích" mluvíš? "že peníze, uložené na důchody, budou utečně vyplaceny".
Jinak ten princip flexibilních důchodů podporuji už dlouho. Skutečně by se přerozdělovalo na důchody POUZE to, co se vybere. V dobách blahobytu by důchody rostly, v dobách krize klesaly. Mělo by to několik výhod:
1. Stabilita a vyrovnanost: systém by vypltil jen to, co by vybral.
2. Dlouhodobá udržitelnost: nezávislost na demografii ano ekonomickém cyklu
3. Změny volebních preferencí důchodců: již by na ně neplatly populistické sliby 13. důchodů a podobné bláboly. Naopak důchodci by podporovali strany, které udrží v dobré kondici eknomiku a oni z toho budou profitovat.
To by bylo opravdu úžasně spravedlivé.
Pracoval bych třeba v době prosperity, snažil bych se, dělal 12 hodin/den i víkendy, odváděl bych do systému (na platy současných penzistů) hromadu peněz.
Pak bych do penze přišel já a produktivní generace by se moc nesnažila, byla by krize, polovina z nich by nechtěla pracovat vůbec, druhá jen na oko ve státní správě - a já bych dostal nulový důchod.
Fakt prima návrh! Takový jako férový....
Jediná "reforma", kterou jsem ochoten akceptovat, je SVOBODA. Jako svobodný a svéprávný občan mám právo spořit si kolik chci a jakou formou chci. Jestli má někdo obavy, že bych si nespořil (ale co je mu do toho?), klidně mu ukážu výpis z katastru nemovitostí, výpis z registru akcií i potvrzení o uložení zlata v bance. Ale jestli mne někdo chce k něčemu násilím nutit (a je fuk, jestli do průběžného letadla, nebo fondově dluhopisové pyramidové hry), tak je prostě ZLOČINEC a tak s ním i bude nakládáno.
ale bylo by to skutecne ferovejsi nez dnes. Dnes urcite vim, ze platim jak mourovanej, ale nedostanu skoro nic. A jestli "dalsi generace" bude lina, ci je to asi vina, hmm? Ja osobne bych to udelal jednoduse. Pulku socialniho (povinne, vybiral by stat) bych presmeroval okamzite vlastnim rodicum (at uz jsou v duchodu, nebo ne). Kdo rodice nema, pujde to do statniho s tou druhou polovinou. Ta by se pak rozdelila mezi existujici duchodce (vicemene jako ted, tedy bez ohledu na vysi platu). A bylo by. Stabilni, se silnym durazem na rodinu a KVALITNI deti. Kdo deti nema, muze si nasporit sam pro sebe, protoze vychova deti je draha a tohle by lidi nutilo jim platit drahe soukrome vzdelani a starat se o jejich vychovu. Kdo by na to kaslal, nemel by ve stari moc a tak by to melo byt.
Nespoléhal bych na to, že bude fungovat za jekéhokoli stavu ekonomiky.
Moc bych nevěřil v to, že příští generace budou stejné ovce jako my. Že budou platit čím dál víc s perspektivou čím dál menší penze.
Jednoho dne jim dojde trpělivost, ucho se utrhne. 10 či 100 odpíračů účasti zavřít mohou, 10.000 ne.
Každý systém založený na strachu a násilném donucení (tedy principiálně zločinný systém) funguje jen do té doby, dokud většímu počt lidí nedojde trpělivost a nezbaví se strachu pod vlivem zhoršujících se podmínek.
Já nechápu, že v dobách kdy byl důchodový účet v přebytku si stát peníze neuložil u ČNB, aby v dobách populačních vln z těchto rezerv i čerpal. Mám pocit, že je nejvyšší čas do hry zapojit i rezervy ČNB. Ty se díky posilující koruně de facto neustále zmenšují a jsou dnes někde na úrovni 800 miliard Kč. I tyto peníze jsou našim národním bohatstvím . Také se domnívám, že na průběžný systém by se nemělo šahat a reformovat by se měl pouze ten stávající nevýkoný dobrovolný, zvaný penzijní připojištění. Vždyť u ČSSZ by mohl být veden český státnědluhopisový fond, do kterého by šla část odvodů a který by v podstatě investoval pouze do státních dluhopisů a nebo do vkladů u ČNB.
Pokud se na průběžný systém nebude sahat a reformovat, čekají nás sotva poloviční důchody než naše rodiče.
A proč si myslíte, že by nás státnědluhopisový fond spasil? Dnes, v době, kdy začíná být jasné, že možná polovina zemí v Evropě nebude schopna dostát závazkům plynoucím z dluhopisů, je to poněkud riskantní představa (i když, pravda, velice rozšířená, dokonce i mezi renomovanými ekonomy).
Implicitní dluh státního průběžného systému je odhadem 4–5 bilionů korun. Ať budeme reformovat důchodový systém jakkoliv, těchto 4–5 bilionů budeme muset vyplatit těm, kteří celý život platili do průběžného systému, a dnes na vlastním důchodovém účtu nic nemají.
Slyšel jsi někdy o oslabení měny? Klaus v roce 1990 devalvoval korunu a tím posílil vývoz i stávajícího zboží. Ono se to pak vyváží, když máte, alespoň dočasnou výhodu nízkého kurzu.
Však taky firmy najednou propouštěly, až na ty kolosy, které držely nad vodou banky s úvěry, které by NIKDY neposkytly krachujícím firmám. Tomáš Ježek sám přiznal, že tehdy nechali ekonomiku dotovat státními bankami jako cenu za sociální smír. Tyto nedobytné úvery pak končily v konsolidační agentuře. A ještě bylo třeba zachránit banky.
Kdyby ty podniky byly konkurenceschopné, nebyl by problém. Jenomže to byly přezaměstnané, zastaralé provozy, které neměly šanci. Jak by asi skončila třeba Škoda v Boleslavi, kdyby ji nekoupil VW?
Ty jsi asi koupil akcie gumaren ne?? JSK:-) Kokni dnes na maslo, ketery neni maslo koukni na parky ktery maj 60% podilu masa a dal na komerecni vyrobky viz. klobalizovany pivo, ale ty budes ten presvedcenej neortodoxini kapitalista_:-( Kapitalismus a Komunismus rub a lic jedny mince akrota se mezi sebou stvou. Ale na to snad prijdes........
jediny cim se to lisi je, ze dnes na vyrobkach mate slozeni, to se mimochodem moc nezmenilo, ze mliko vydrzi 2 mesice a ne 2 dny (kdyz se neroztrhne pytlik) a ze se maso da koupit (to tenkrat neslo skoro vubec). Kdyz budu chtit maslo, koupim maslo. Ja radeji Ramu. Pivo nepiju a kofola je stejna.
Myslíte ty zastaralé podniky, vyrábějící zboží, které nikdo nechtěl - a že se tu o ty samé podniky novodobí zbohatlíci tak rvali v akcích České pivo, Český olej, že Mattonku nám stáčejí Talijáni (no, vona teče ze země sama, to je poznání), v Karlových Varech je hlavním jazykem ruština - japato pane, když se pozemky nesmějí prodávat zahraničním osobám, japato že spousta domů v Praze a dalších městech vlastní zahraniční majitelé? To všichni restituovali? Dejte si na hlavu mokrý hadr a kopněte do sebe vizoura, ten na to pomáhá nejlíp.
Doposud jsem od žádného politika neslyšel, a článek to také nezmiňuje, že by existovala podmínka/princip pro "změnu pojišťovny s níž aktuálně investujete" v průběhu spoření.
Pomineme-li zmíněné riziko, týkající se toho že stát negarantuje takovéto "investice" (hodně výrazné uvozovky). Někdo může chtít riziko minimalizovat tak, že by chtěl spořit u několika ústavů. Například prvních deset let u agrsivní důchodové investiční společnosti. Poté deset let do státních dluhopisů. Po zbytek období kdy vydělává u konzervativní důchodové pojišťovny, která nemá nic společného se státními dluhopisy.
**
Pochybuji, že každá jednotlivá pojišťovna nabídne tolik programů. Navíc, změnou peněžního ústavu se snižuje riziko "přijití o úspory", předpokládám totiž, že jednou vložené peníze by u pojišťovny zůstaly a byly vyplaceny až na důchod.
Předpokladem je že pojišťovny nesmí vyžadovat žádné pravidelné úložky. Žádné nedobrovolné částky plynoucí mimo mzdu. To je věc kterou nás pravděpodobně vláda hodlá zatížit v letech "poreformních", v další vlně důchodové reformy.
Další věc která je problematická (Poznámka na okraj: "Ono je tak nějak logicky problematické úplně všechno co je nedobrovolné".), a už jen pro ni by stálo za to "těm panáčkům zmalovat hřbety" je to, že i přes takovéto nedobrovolné a riskantní spoření-investici budou tyto peníze velmi pravděpodobně opět vypláceny pouze jako doživotní renta.
**
Jen abych vás nenechal na omylu jaký je můj názor, "osobně bych se chtěl z důchodového systému vyvázat úplně".
Pokud někdo četl PES, jistě potvrdí, že neustále zmiňované blaho občanů není jistě hlavní motivací k této reformě...
Zkus si dneska změnit pojišťovnu penzijního připojištění. Kamarádovi to trvalo 8 MĚSÍCŮ, než ho ta stará (konkrétně ING, zhodnocení jen 0,1%, jen aby splnila literu zákona, že musí připsat zhodnocení - obecně je ING v háji odepsala neskutečné peníze na americké hypotéční krizi a několik let bude zhodnocení na dně). Furt dělali obstrukce, nejdříve mu tvrdili, že nedostali DOPORUČENÝ dopis s výpovědí. Pak se ho snažili přesvědčit, aby zůstal. Až ho tedy po třičtvrtě roce milostivě propustili a peníze přeposlali jiné pojišťovně.
Takže jsi ukázal, že o TOM NIC NEVÍŠ. Stará pojišťovna (dneska to dělají VŠECHNY) bude maximálně zdržovat odchod. Využíjí vše. Zapření doručení doporučeného dpoisu, nové nabídky, přemlouvání, zdržování. Nová pojišťovna NEMÁ ŽÁDNÉ PÁKY na urychlení.
Nepiš tady své DOJMY a TEORIE, ale až takové pojištění převedeš, napiš sem REALITU!
Celé mi to připadá jako snaha, jak donutit lidi, aby za špatné a ještě horší služby platili stále více. Konzervativní investice do státních dluhů? Tam jsou i dneska, hlavně ve fondech penzijního připojištění. Jak píše předřečník: připojištění mělo přispět ke zvýšení důchodu. To se nějak nekonalo, neb průměrná měsíční úložka zúčastněných jen nepatrně přesahuje částku 300,- Kč a uspořená částka je zásadně vybírána okamžitě po ukončení spoření, u mladších ročníků ještě dříve. Uspořené částky se pohybují někde mezi 100.000 - 180.000,- Kč, což stačí tak na rekonstrukci bytu, aby se do něj nemuselo do smrti dotyčného dále investovat. Na zvýšení kupní síly důchodce a nějaké přilepšení k důchodu to nestačí ani omylem. Navíc fondy penzijního připojištění se zhodnocením jen zřídka dostanou přes inflaci, takže hlavně mladší ročníky, na které má být toto spoření cíleno, v něm žádný smysl nevidí. Dá se proto předpokládat, že skepse se přenese i na další podobný instrument.
Pani Jarmilo souhlasim, jen kdyby bylo vice lidi s chapanim jako Vy. Zde priklad u zivotniho pojisteni v Nemecku. V průměru má každý Němec dvě životní pojištění. Na co to mají? Kdo jim to prodal? A proč? A konkurence se snaží o to, že jedni vyplatí za 100 € na 30 let 100 tisíc a ti druzí říkají - my vyplatíme 120 tisíc. (ABLAUFLEISTUNG - SPRAVNY TERMIN UPRESNIT) A kolem toho se odehrává konkurence. Protože duch si představuje - aha - 120 tisíc - a uvažují vždycky v dnešní kupní síle, to jim ale slibují za třicet let. Největší riziko, které si nakoupíte, není to, jestli vyplatí 100 nebo 120 tisíc, to nedělají a nedělali. Před 30 lety slibovali ostatně Němcům 120 tisíc marek - a dostanete je? Jsou to eura. Lež. Pryč to bylo. Žádné marky. Ty mezitím zrušili. Ale při měně z toho udělali polovinu. 1 € byly 2 marky. A dnes dostanete za € tolik co za marku. Nazdar. Pryč. A pizza, která stála dříve 8 marek, stojí dnes 8 € V čem je rozdíl? Můj majetek se přitom o polovinu zmenšil. A tak jak dnes rozšiřují množství peněz, za 120 tisíc výplatného životní pojistky - když budeme mít štěstí, dostanete za to jízdenku k nádraží. A mezi tím mohou ležet dva týdny. Tak rychle to jde:-(
Pani Jarmilo nesouhlasim s vami ja kdyz mam prispevek zamestnavatele tam dostavam cca 700-1000kc mesicne + mich 300kc a +120 od statu
A jak povidate ze to nepokreje inflaci to neni vzdy pravda podivejte se treba na Allianz ten i v dobe krize dal 3%
A jak tu nekdo psal jak ke hrozny ING tak ted prevadim od nich tak dam vedel kolik mesicu to trvalo :D
Darovali byste státu 50 tis Kč, výměnou za to že vaše děti nebudou součástí důchodového systému a budou osvobozeni od "všech zdanění" v tomto směru?
Darovali byste obdobně státu 100 tis. Kč kdyby se šlo vyvázat i ze zdravotního a sociálního systému zabezpečení?
P.S. Nebyla by revoluce levnější?
Pokud by to stát mínil opravdu dodržet, byla by to ta nejvýhodnější nabídka.
Průměrně vydělávající člověk dá 100000Kč do systému zdravotního a sociálního pojištění zhruba za rok.
Na důchod bych si rozhodně nekupoval poukázky na státní dluh.
Platil bych si soukromé pojištění na drahé lékařské zákroky, levné zákroky bych platil hotově – nemá cenu platit provize pojišťovně za něco, co si mohu zaplatit sám, pokud si dám něco pro tento případ stranou.
Počítám, že do tří let bych na tom vydělal.
Bohužel počítám, že do tří let by stát takovou nabídku „přehodnotil“ a peníze by přišly vniveč. V Maďarsku to již Orbán udělal.
Popravdě řečeno, tvé věty mi "jsk" příliš nedávají smysl. Nedal bych ruku do ohně za to jak to myslíš.
V každém případě si myslím, že Standa to pochopil správně. Když jsem psal "všech zdanění" měl jsem pochopitelně na mysli i tu část co za tebe odvádí zaměstnavatel, více či méně za tvými zády. Ba co víc, vůbec mne nezajímá jak to náše vláda označuje a jak to má rozděleno. Prostě veškeré odvody s tím související.
Vtip je právě v tom tento --píp-- systém napravit. Kdysi jsem doufal, že víceméně fiktivní položka "superhrubá mzda" buda prvním krokem jak lidem více otevřít oči. Dnes abych doufal spíše v zájem o jakou finanční odměnu si říkají drobní živnostníci a zaměstnanci bez ČR občanství, kteří se musí zabezpečovat za své...
vážně pozoruji, že autorka tohoto textu už by měla přejít do jiné sféry než do finančnictví, její články o stavebním spoření byly neobyčejně od věci a nyní se pouští do penzijního systému, kterému evidentně také absolutně nerozumí, takže jen zanáší server Měšec vyzývavými titulky, jsem zvědavá, jakou další sérii ničeho přinesete, slečno.
http://blog.investujeme.cz/blogs/martin_kopacek/index.php/2010/11/15/d-chod-nebude-po-itejte-s-tim
Kdo si spoří na penzi v čemkoli, co je jakkoli závislé na:
1) Státní nekryté měně
2) Státních dluhopisech
3) Zdrženlivosti státu před (ještě větším) zdaňováním/vyvlastňováním/okrádáním
je velký hlupák.
Já např.už naletěl 2x - fond Vyšehrad,ktarý krachnul a neviděl jsem ani korunu a fond Čs.pojišťovny,kde musím platit i když se situace změnila a už na to nemám a čekat do konce doby,na kterou jsem se těm zlodějům upsal a nebo zaplatit 800,- za předčasné ukončení což schválil naši poslanci.A ať mi nikdo neříká,že v tomto případě nebyla obálka.Vždyť jak mi říkal před 10-ti lety zástupce firmy ZAPA /beton/ - "Není žádný problém uplatit polovinu poslanců a zákon v náš prosadit".
Tyhle odkazy stojí za prostudování...
Lze pomocí v nich uvedených faktech dojít i k mírně zjednodušenému výpočtu, že běžný zaměstnanec za 35 let práce odvede průměrně na důchodech státu přibližně částku 2,5 mil Kč, ale během 15 let proplácení důchodu ve výši 10 tisíc Kč získá zpět jen 1,5 mil Kč. To jsem se ani nemáhal s úročením, jde jen o čisté úspory.
Každý z nás tedy během života daruje státu, v souvislosti se spořením na penzi, minimálně 1 mil Kč.