Mně stačí jeden okamžik historie Wustenrotu, a více znát nepotřebuji: Wustenrot jednostranně ukončuje mně a mnoha dalším lidem stavební spoření, protože jsou pro klienty příliš výhodné. Není důvod se dále o tuto firmu jakkoli zajímat kromě toho držet se od ní co nejdále a žádné smlouvy či služby s ní nemít.
Ale no tak, to přece není problém jen Wustenrotu, dělají to všechny stavební spořitelny. A pokud mají v systému stavebního spoření fungovat, tak ty mantinely mají vymezené. U stavebního spoření jsou vždy dvě misky vah: spoření a úvěrování. Ze zákona má SS omezené možnosti investování vložených prostředků, oproti klasickým bankám, takže pokud nebude mít hafo úvěrů, které potřebuje vykrývat vklady, tak dříve nebo později k tomu vypovídání přistoupit musí. Každý byznys má být výhodný pro obě strany, nejen pro jednu. Z pohledu spotřebitele Vás chápu, z pohledu zdravého fungování banky/spořitelny to moc lépe nejde (ledaže bychom stavební spořitelny úplně zrušili).
Což znamená, že podepsaná smlouva se hodí jen tehdy, když to spořitelně/bance vyhovuje. Je zvláštní, kolik lidí tady doslova řvalo, že závazky a dluhy se platit musí, když šlo třeba o nový insolvenční zákon. Měli rovnou říci, že závazky a dluhy mají platit jen prostí lidé - firmy a korporace nikoli.
Co si vzpomínám, tak ty smlouvy výhodné pro klienty měly v podmínkách, že se musí měsíčně spořit minimálně 0,5% z cílové částky. A Wüstenrot napřed poslal upozornění, že pokud si klient nedoplatí, tak mu zruší smlouvu a teprve pak ji zrušil. Takže zrušil pouze ty smlouvy, kde smluvní podmínky porušili klienti. Co jsem byl schopen sledovat, tak Wüstenrot se ze všech stavebních spořitelen u nás vždy choval nejférověji.
Vzpomínáte si na dobu, kdy lidé začali dosahovat cilovou částku a ukázalo se, že SS nemají ve smlouvách ošetřeno, co dělat, když se CČ přespoří? Pokud mě paměť neklame, tak právě Wuestenrot se zachoval nejférověji - prostě poslal peníze nad CČ zpět. Nejhůře se zachovala jedna SS (už nevím, který to byla), která přespoření cílové částky automaticky chápala jako žádost o její zvýšení a spoření kompletně přeúročila - tím připravila klienty i o několik desítek tisíc Kč.
Vše se vyvíjí, i smlouvy. Dnes mám například ve smlouvě, že když po přidělení CČ nepožádám o úvěr, může mi SS smlouvu zrušit i během vázací lhůty. Zatím to sice neudělala, ale přesto se SS stává stále rizikovějším produktem. A po změně zákona, který umožňuje SS po uplynutí vzací lhůty změnit úročení, už asi žádně další SS já ani nikdo z mé rodiny neuzavře.
Ano, byznys má být dlouhodobě výhodný pro obě strany, ale spořitelny dělaly vše pro to, aby pro ně byl výhodný vždy a za každých okolností. A když se náhodou ukázalo, že se nějakým nedopatřením stal výhodnějším pro nějaké vklienty, tak smlouvy ukončovaly často bez opory ve svých obchodních podmínkách nebo dokonce v rozporu/na hraně zákona.
A že těch podrazu od spořitelen bylo.
Bezdůvodné zvyšování ročních poplatků + extra navýšené poplatky za starší výhodněji úročené smlouvy.
Při změně smlouvy / navýšení cílové částky (obvykle na novy tarif, protože ten starý již neexistoval) vám sebrali běžně 1/3 - 2/3 úroků zpětně za celou dobu trvání smlouvy.
Když se ukázalo, že smlouvy s úrokem 3-5% jsou pro ně nevýhodné, tak je kolikrát vypovidaly bez opory ve svých obchodních podmínkách platných ke dni podpisu smlouvy. Anebo se najednou zacaly řídit paragrafy o presporeni nebo o minimální měsíční ulozce, které jim byly více jak 15 let fuk.
A podraz na klienty největší - když začaly klesat úroky z hypotek (okolo let 2011 - 2013), tak najednou přestalo platit to, že preklenovaky lze splatit a ukončit kdykoliv, což vám do hlavy hustil každý prodejce a zástupce sporitelny. Houby s octem. A tak desetitisíce klientů nedostaly souhlas s tímto ukončením a dál museli dlouhé roky platit drahé preklenovaky místo toho, aby přešli na levnější hypoteční úvěr.
A už jen konstrukce "dvojích peněz" je na Nobelovu cenu za ekonomii. Spořite, dostáváte úrok (dnes) 0,5-1%, na druhé straně si tytéž peníze půjčujete, ale platíte za ně procenta 3 na preklenovaku. A samozřejmě k tomu poplatky za účet spořicí i úvěrový. Už před 10 lety byla hypoteka (kolik bank ji nabízí dnes už nevím), která byla bilanční a urocil se pouze rozdíl mezi hodnotou úvěru a úspor. O nulových poplatcích u bank se ani nezmiňuji, stejně jako o tom, že vyřídit hypotéku na 3M se zástavou bylo u hypotéky jednodušší než řádný úvěr bez zástavy u stavební spořitelny na sumu desetinovou (absolvoval jsem 2x vs. 3x).
Dnes jsem si četl, koho a za kolik poptávají firmy v našem regionu. Seznámil jsem se asi s 350 nabídkami. Nabízená mzdy se nejčastěji pohybovala mezi 15 a 22 tisíci hrubého. Přitom šlo i o vysoce kvalifikované dělnické profese, pracovníky ve zdravotnictví (tam nabídka dosáhla v jednom případě i maximálně 26 000 Kč), podobné mzdy se nestydí nabízet řidičům nákladních vozidel. Pracovník ve skladě si přijde na zhruba na 16 až 20 tisíc hrubého atd. Lidé na těžkou práci, s nejvyšší dělnickou kvalifikací ve třísměnném provozu - jsou poptávání až za 20 až 22 tisíce hrubého. Rozuměj se všemi možnými příplatky a po započtení ročních bonusů (pokud je vzácně zaměstnavatel) nabízí. Je to vůbec možné??? Není to na vstup do odborů a začít se razantně brát za své mzdy??? Osobně v odborech nejsem, ale tohle je kapitalismus přelomu 19. a 20. století jak jej popisoval například Jack London v románu Martin Eden.
Uvedené místo se v Berlíně nachází v samém centru města. trochu jiná liga ve srovnání s třetinovou Prahou. To jen pro ty, co za svůj život téměř nevytáhli paty z Česka. Majitel uvedené pizzerie si jistě nevyplácí mzdu kolem 20 tisíc hrubého. Pravděpodobně zaměstnává Ukrajinky, aby náklady na mzdy srazil na minimum. Aby ulevil svému svědomí, tak ve vzácných chvilkách a krátkých návalech dobromyslnosti, vyplatí zaměstnancům pár drobných na ruku. Ale to není ryzí projev altruismu, ale jen jedna z mnoha strategií jak dojit stát. A potom určitě často spílá zdravotníkům, policistům, hasičům, pracovníkům v úřadech atd.... co by chtěli? Vždyť se tam v zaměstnání jen válí!!!
Tak jistě, v "chudém" Berlíně sice mají oproti Praze 3x (zbytku ČR 4x) vyšší mzdy, ale přímo v centru bude nájemné jistě poloviční oproti Praze dva kilometry od centra v nějaké zapadlé ulici.
Stejně tak můžeme srovnávat ceny jízdenek na 24 hodin. V Praze pouze do vnitřního pásma za 110 Kč. Berlín má tři pásma, celodenní jízdenka která platí až do 3 ráno následujícího dne do prvních dvou pásem je za 7 Euro (~ 182 Kč), do všech tří pak za 7.70 Euro. A to obsluhuje daleko větší uzemí než v Praze a opět za daleko vyšších mzdových nákladů. Možná tam ale pracují někteří zadarmo nebo jezdí na vzduch :-)
Ne ne, problém bude někde jinde ...
Alexander Platz se nachází v samém centru Berlína. Takže nechápu o čem chcete diskutovat. Německo mimo dalších zemí vybudovalo funkční sociální stát (známý v sociologii jako welfare state). Podobné je to v Rakousku, Francii, Spojeném království, severských zemích. Jenže to musíte zvednou zadek a jít na pár let pracovat třeba do Německa. U nás v rodině jde o běžnou věc, kterou si polovina členů prošla, či prochází. Vy se asi v životě pouze všemu divíte:-)
S Wuestenrotem jsem se měl tři incidenty. Poprvé mi dealer vnutil výpověď po pěti letech a založení nové smlouvy jako nejlepší řešení (tratil jsem na tom cca 5000Kč než kdybych pokračoval ve stávající smlouvě). Pak mi zapomněli připsat slibovaný bonus, musel jsem se ozvat. Nakonec mi dali výpověď smlouvy "po přidělení cílové částky", ač jsem o ni nežádal ani jsem ji nepřijal. Táhlo se to asi půl roku a nakonec mi účet zrušili a peníze poslali poštou. Se smlouvami těchto institucí je to těžké, tohle jsem si z jedné smlouvy opsal, to nemělo chybu: "Platností tohoto Dodatku nejsou až do doby jeho účinnosti dotčeny práva a závazky vyplývající ze stávající Smlouvy (vč. příp. dodatku) vyjma ustanovení o ukončení Smlouvy/dodatku na dobu určitou ve sjednaném termínu a ustanovení o automatické prolongaci doby trvání Smlouvy/dodatku na dobu určitou, která se pro Zákazníky se Smlouvou na dobu určitou dnem platnosti tohoto Dodatku ruší." A pak se s nimi dohadujte.