Pak si lze cenu zboží ověřit alespoň uvnitř prodejny. Proti kreativitě pokladních se ovšem člověk brání jen těžko. Snad jen banálně jako naše babičky - nenakupovat tam kde obchodník šidí a okrádá.
Častokrát je malý snaživý obchodník o něco dražší - ale s přičtením "externalit" typu přirážky, jiné ceny, dvakrát markované zboží, a svinstvo všelijaké a nekvalitní občas se v hypermarketech vyskytující - je vlastně výhodnější nakupovat za dráž v malém.
To byste si musel uvnitř prodejny psát ceny zboží, a ty pak porovnat s výstupem z pokladny. Pokladní až na výjimky (u pečiva, někde i u zeleniny - ale ne ceny zboží, ale jen kódy zboží) ceny nezadává, ty jdou ze systému. Jen vám může některé zboží projet vícekrát.
Jak je popisováno (a já snad ani neznám jinou možnost) - okrádá každý. Soukromník, pokud má hodně zboží a nejde mu na odbyt, omyje sýry či salámy, aby "nelepily". Přece to nevyhodí nebo neprodá levněji ... A tyto manýry pochytily i zahraniční řetězce, tak si zákazník nemůže příliš vyskakovat... V cizině vám zboží před kocem záruční doby výrazně zlevní, aby je prodali, a ještě jej umístí mimo obvyklý regál na vyhrazené místo, u nás se skoroprošlé zboží zamíchá mezi to "normální". Pokud máte v rodině známé či příbuzné zaměstnané v obchodě, jiste jste něco podobného slyšel také. Takové "regenerační" postupy se dědí z generace na generaci.
Většinou si nemáte ani možnost vybrat - zda půjdete k soukromníkovi nebo do řetězce. Buď jedno nebo druhé. Konkurence tu byla chvíli po převratu, dnes je vše ve starých kolejích.
Pokud vidím třeba ceny v Makru, které jsou i v akci mnohdy vyšší než v běžném obchodě, - po přičtení přirážky se živnostník nemůže dostat na nějakou rozumnou cenu. Proto taky asi naše živnostníky velmi často potkávám v hypermarketech, jak skupují akční nabídku, a tu pak nabízejí ve svých marketech. Aspoň se dostanou na trochu přijatelné ceny.
Makro neni velkoobchod pro zivnostniky. Nebo si snad nekdo mysli ze s marzi v radech nekolika procent muze zivnostnik vyzit? Koupit cokoladu za deset a prodat za jedenact korun?...
Makro je hypermarket pro lidi co maji zivnostak, podobne jako funguji mnozi prodejci HW: "Koukam pane, zivnostak z tatinkova reznictvi mate. Tak tady mate "dealerskou" slevu na pocitac.
Vyplati se kdyz treba chcete koupit sud a pytel parku a udelat velke grilovani, ale postavit si na Makru zasobovani regulerni zivnosti, to musi byt dobry vtip :)
Když vidím skladbu kupujících v Makru: dost lidí tam nakupuje pouze pro svoji soukromou spotřebu. A nakupují tam bohužel i živnostníci - když mají v koši několik kartonů jogurtů, tak to asi do hospody ani pro svoji spotřebu mít nebudou. Pak samozřejmě nejsou schopni cenou konkurovat ostatním prodejcům.
A pak se s privátní značkou Aro můžete hodně setkat u stánků: když vám tam rozlévají teplou Colu za cenu chlazené originální Pepsi či CocaColy.
Dobré jsou v Makru některé uzeniny - třeba z Vysočiny Hodice, která vyrábí (částečně pod další přivátní značkou MQ) podle osvědčených komunistických receptur - např. salám Vysočina 1967, která se rapidně liší od té, co dostanete v hypermarketu za 89,-- nebo některé párky v přírodním střívku a bez eček či šunky s vysokým podílem svaloviny a rozdělenou do několika tříd právě podle obsahu svaloviny a ne s rakovinotvornými nahrazovači svalové hmoty skrývající se opět pod nějakými éčky.
Udivuje mne, že Makro je v ČR na druhém místě mezi obchodníky podle obratu.
Například u nás na Žižkově se zboží z Makra objevuje pravidelně v nabídkách menších "večerek" s tím, že co Makru stojí 8,90 , tady mají za 18. To jen k té koruně marže na čokoládě, jak se tu někdo ptal.
Taky to jde tehdy, pokud zákazníkům nedáváte účtenky, jako to dělají prakticky libovolní Čangové a Nguyenové s večerkami. :-) Já jsem od Čanga účtenku neviděl snad deset let, a přitom pokladny mají pěkné, relativně moderní. :-)
Marko je řetezec s maloobchodními cenami pro jinou cílovou skupinu lidí. Prostě slušně řečeno jde o životní styl "jsem živnostník, nebudu s tebou zaměstnanče nakupovat v tesco", méně slušně "pěkná snobárna"
Souhlasím. To, že jde o snobárnu, také dokládá přístup Makra k prodeji po celých baleních:
Přece nejsi žádná socka, abys koupil jen 2l mléka a 30dkg šunky. Kdyby ses náhodou styděl všem ukázat, že na to máš, my tě studu zbavíme. Proto můžeš koupit mléko po balení 12l a šunku v kuse 4,5kg. Když snobárna, tak pořádná!
Bohužel, hodně živnostníků jde právě do Tesca, Lidlu, Penny nakupovat po kartonech, protože v Makru to za ty peníze neseženou.
Ostatně, pokud je něco výhodného v akci, taky netroškařím a beru celý karton /třeba minerálky, džusy, mléko .../ v běžném obchodě. V makru, když mají něco skutečně něco výhodného v akci, tak to stejně nemají.
Myslíte si že pro překupníka je problém postavit si venku dodávku, a 10x se otočit pro jeden karton mlíka??? Práce na hodinku.
Problém je to pro maminku s unavenýma dětma, která (s)potřebuje dva kartony na týden a nemá čas na čestné kolečko.
Neni. A to by tedy jako Tesco melo temto vykukum umoznit zaject s dodavkou az ke kase nebo jim to rovnou nakladat na paletach ze skladu? Samozrejme za koncovou cenu co je na krame. Chapu omezeni na nakup muze dopadnou i na tu maminku, ale lepsi neni. Proto tyto "male ochodniky" nemam rad, nepodporuju je a hlave tam NENAKUPUJU!!!
Češi holt žijí v představě, že "podnikat" znamená koupit párek za pětikorunu, ohřát ho a prodat za patnáct. A tak si tu jak paka podáváme z ruky do ruky jeden párek a ekonomika je tam, kde je. :-)
Tohle nám ale přeci soudruzi Očekávatelé Funkcí a ODeeSesáci neustále tvrdili - že stačí být šikovný a budou z nás milionáři. Nějaké špinavé peníze s. Klausovi jako ministrovi financí vůbec nevadily. A vůbec, že jsme tam, kde jsme - "úspěšnou privatizaci" - mu nikdo nevyčítá. Zatímco by staré páprdy tahali po soudech a mstili se za to, že respektovali tehdy platné komunistické zákony, tady se čeká na co? Až z něj také bude starý třesoucí se děda? Domnívám se, že by měl nést odpovědnost (spolu s dalšími přisluhovači), dokud je železo žhavé.
Jak jsem si všiml, stačí dnešním podnikatelům (ale i firmám) mnohdy méně, ale s větším ziskem. Proč by měl prodat 100 ohřátých párků po desetikoruně, když mu bohatě stačí prodat jen 50 párků za dvacku?
A takto to vypadá i jinde: teplárna má pronajato každých 100 metrů teplovodu nějakému radnímu, ten to ještě pronajme dalším známým, ti svých příbuzným. Každý k této "podnikatelské činnosti" potřebuje samozřejmě auto, zahraniční stáže, počítač, telefon, fax ... A pak samozřejmě teplo stojí to co stojí.
Lékař zaměstná lékaře, ten zase lékaře, a každý z nich parazituje na pacientovi. Pak je to opět vše nepřiměřeně drahé. To už mohlo zůstat OÚNZ, který by měl nějaké vedení a řídil podřízené doktory. Ovšem na OÚNZ by stačilo třeba 10 referentských aut, ale pro 40 jednotlivých doktorů-podnikatelů by nestačilo ani těch 40! I když v poslední době se mnohde opět vrací k nějakým poliklinikám, i když se to už přímo nejmenuje OÚNZ ...
Vzpomínám si, jak po převratu s. Klaus kritizoval socialistické velkoobchody, že je to jen zbytečný mezičlánek a že všichni prodejci budou ve spojení přímo s obchody. Pak se to nějak přehodnotilo a když dnes vidíte, přes kolik "velkoobchodů" zboží jde než doputuje ke konečnému zákazníkovi. Z každé garáže či větší sámošky se stal "velkoobchod" a lidé garážují svá auta na ulici a chodí nakupovat do nedůstojných krcálků, které ani za socíku nemohly fungovat.
Ekonomika je tam kde je a normálně smýšlející člověk nemůže dát na kydy typu jak se nám daří či že jsme se právě (pokolikáté už?) odrazili ode dna, případně že reforma-léčba skokovou šokovou terapií konečně zabere.
místo" ...že všichni prodejci budou ve spojení přímo s obchody." má být samozřejmě :
"že všichni prodejci budou ve spojení přímo s výrobci."
Za překlep se omlouvám ...
Tak takhle radikální bych nebyl a nikoho bych do plynu neposílal, nicméně, řadě "podnikatelských" subjektů (i těch velkých a světových) by slušla pořádně ostrá státní KONTROLA s patřičnými postihy: napřed mastná pokuta, podruhé KONEC žovnosti s následnou nutností se živit poctivě....
"s následnou nutností se živit poctivě...."
- ehm, to zní, jako byste považoval podnikání za nepoctivou činnost. Jen doufám, že jsem váš příspěvek špatně interpretoval a že ho uvedete na pravou míru.
no a von někdo někoho nutí kupovat ty párky za dvaku???? nebo teplo z teplárny??? já myslel že svoboda nekoupit j nadevše a v euroatlantické civilizaci patří k nejzákladnějším lidským právům. pak je ovšem nesmysl pohoršovat se nad tím, že podnikatelé podnikají a prodávají - bez dobrovolně kupujících by nevydrželi ani 24 hodin, nicht wahr.
Pokud nechci doma topit vytrhanými parketami nebo otevřenou plynovou troubou sporáku, tak jinou možnost nemám! Nikdo vám nepovolí mít v baráku lokální výrobnu tepla, pokud ve městě existuje teplárna. Toť "svoboda" dnešní totality II.
Pokud nemám jinou možnost, musím koupit i ten párek za dvacku nebo rozlévanou teplou Colu. Tady jde o to, že podnikatelé chtějí, aby zisky tekly proudem, ale už k tomu není patřičně nastavena druhá strana mince - příjmy obyvatel. Téměř stejné ceny jako v cizině, ovšem příjmy 4 - 5x nižší. To nejde dohromady, ale to už na Měšci bylo několikrát omíláno. Kdo nechce pochopit, nepochopí. Stačí se jen přehoupnout na druhou stranu barikády, poznáte na vlastní kůži, že z příjmu dvacetitisíc hrubého nezaplatíte zboží nebo služby za dvacetpěttisíc a ještě k tomu v čistém a konečně pochopíte.
1/ Jaké barikády? Žijete ve svobodné zemi, můžete se svobodně rozhodnout, jestli chcete podnikat, nebo pracovat pro podnikatele, státní správu... nebo nepracovat vůbec.
2/ Vadí-li vám párek za dvacku, otevřete si prodejnu párků za 10 Kč. Uvidíte, co se stane s tím, kdo párky prodával dráž.
Vy máte s kecálky neustálou trpělivost a nepochopíte, že oni nehudrají proto, že by jim chyběla možnost realizace. Tu oni mají. Jenže oni jsou líní a neschopní a budou radši hulákat "státe, starej se, chci dvacet pět čistýho". Něco proto dělat (třeba podnikat, když to tolik nese) je podstatně složitější než se občas vyřvat v internetové diskuzi.