Hlavní navigace

Kartou, nebo hotově? Stále chybí akceptační místa

22. 4. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Platby v hotovosti stále převládají. Přesto se rýsují nové možnosti, které by mohly vše změnit. Alespoň ve vyspělých zemích, do kterých Česko také spadá.

Česká republika má v průměru 100 elektronických transakcí na osobu za rok. Například u Španělska je to 120, u Irska přibližně 160 a Holanďané provedou ročně 340 elektronických transakcí na osobu. Evropský průměr přitom v současné době činí 180 elektronicky provedených transakcí na osobu za rok. Vyplývá to z průzkumu společnosti Visa Europe. Přes platební karty Češi realizují pouze 20 % veškerých transakcí ročně. Informoval o tom Marcel Gajdoš, regionální manažer asociace VISA Europe pro Českou republiku, na konferenci Platební karty vs. hotovost, kterou organizoval server Měšec.cz.

Více míst pro karty, více útraty

Celý systém se začal vyvíjet se zavedením bankomatů. To byla současně i první funkce platební karty. Tehdy jsme používali karty převážně k tomu, abychom si z bankomatu peníze vybrali. Následně sice nedošlo ke výraznému zvýšení akceptačních míst, ale došlo k růstu objemu finančních prostředků, které Češi skrze platební karty utráceli. A to díky zábavě a službám. Výrazně narostl počet transakcí realizovaných přes platební karty v hotelech, barech a jiných zábavních místech.

Útrata, kterou Češi realizují přes platební karty, je aktuálně závislá zejména na tom, jak hustá je síť akceptačních míst. A s rozrůstáním této sítě se také zvyšuje objem peněz, které Češi utratí právě prostřednictvím platební karty.

Terminály k malým obchodníkům

Trh platebních karet se postupně dostal do bodu, kdy počet terminálů a počet akceptačních míst rozhoduje o tom, zda budou Češi utrácet bezhotovostně více, či nikoli. Na to, aby lidé používali kartu ještě častěji než nyní, nestačí, že platí v obchodech a službách, kde tyto terminály již jsou. Stále více chtějí lidé platit kartou i malé částky, většinou do 250 Kč. A stále častěji chtějí také platit kartou i v místech, kde to aktuálně není možné.

Prostor pro rozšíření počtu akceptačních míst tu ale je. Například v dopravě, v placení parkovného, ve veřejném sektoru apod.

Čím více terminálů, tím méně hotovosti

Dle průzkumu společnosti Visa Europe se s rozšiřujícím se počtem platebních POS terminálů snižuje objem hotovosti, kterou lidé utrácejí. Ve státech jako například Kanada či Švédsko je přibližně 2400 platebních terminálů na 100 000 obyvatel. Objem hotovosti, kterou zde lidé utrácejí, je nižší než 20 %.

Česká republika je ale spíše v přesně opačné situaci. Objem peněz utracených v hotovosti se pohybuje okolo 70 %. Na 100 000 obyvatel se zde nachází přibližně 1400 akceptačních míst.

V současné době ale již nejde jen o platební karty, prostřednictvím kterých Češi své peníze utrácejí. Svou roli v bezhotovostním placení mají i nejrůznější platební systémy, ke kterým společnost přechází.

Platební systémy

Jednou z možností, která by mohla přispět k většímu využívání platebních karet a k ústupu hotovostních transakcí, je mPOS platební terminál. Je to zařízení určené k akceptaci platebních karet komunikujících se smartphony či tablety. Komunikace probíhá prostřednictvím technologie Bluetooth. Aby mohl obchodník tento typ terminálu provozovat, potřebuje standardně chytrý mobilní telefon či tablet a připojení k internetu. Do svého zařízení si stáhne speciální aplikaci, která následně nabídne prostředí a funkce klasické pokladny.

Tyto mPOS terminály by mohly zaplnit ta místa, kde dosud karty nejsou přijímány vůbec. Jedná se zejména o drobnější živnostníky a drobnější podniky, ve kterých nebylo možné pořídit klasický platební terminál, například z důvodu nákladovosti.

Další z variant je systém Card on file. Ten funguje na jednoduchém principu. Vy jako zákazník zadáte číslo vaší platební karty do aplikace konkrétního obchodníka, kterou máte ve svém smartphonu či tabletu. Obchodník díky tomu vidí určitá data o vašem nákupním chování. Má tak přehled o tom, kdo chodí nakupovat k němu do obchodu, v jakých částkách se pohybují realizované nákupy a jak často jsou tyto nákupy prováděny. Následně vám může na základě vašeho nákupního chování nabídnout cílené nabídky, slevy či bonusy.

Určitou roli zde hraje i otázka bezpečnosti. Kolik informací by o vás měl vědět obchodník? Co je ještě přijatelné a co nikoli? Podle informací společnosti VISA Europe ale toto zákazníci příliš nezvažují. Naopak považují faktor slevy či bonusu za rozhodující, zda číslo platební karty do obchodníkovy aplikace zadat, či nikoli. 

Tip do článku - účto fakturace duben

Prostřednictvím smartphonů je ale možné provádět transakce i jinými způsoby, například přes QR platbu. Do svého mobilního telefonu si stáhnete čtečku QR kódů, přes kterou následně vyfotíte QR kód například z faktury. Díky mobilnímu bankovnictví se platební příkaz vyplní automaticky v bankovní aplikaci.

Hotovost, nebo karta?

Zda budou lidé v budoucnosti využívat spíše hotovost, či platební kartu, se nedá jednoznačně určit. Díky bezkontaktním platbám ale mohou obchodníci sbírat o zákaznících určitá data a ta pak následně využít. Což jim dává určitý prostor pro to, aby zákazníkům nabídli podmínky, za kterých pro ně bude výhodnější zaplatit kartou či jiným bezkontaktním způsobem.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).