Pan Miroslav má naprostou pravdu. Třeba česká pojištovna vás okrade jak se dá. Převzala penzijní fond AMBRO a nerespektuje podmínky tohoto fondu,spořitel jiné podmínky nepodepsal. Například při vyplacení když nebudete požadovat jednorázovou
výplatu ta vám nestrhnou žádný poplatek,při jednorázové výplatě přijdete o značnou část úspor.ČNB jim tento šlendrián
požehnala.
Dál funguje loby pro co nejdelší udržení financí v peněžních ústavech,FUJ.
Naprosto chápu naštvanost na "penzijní spoření", moje zkušenost je taková: Tři roky spořím 1000,- měsíčně tj. celkem naspořeno 36 000,- plus státní podpory cca 8 300,- a po třech letech požádám o výplatu invalidní penze která dělát 1 248,- měsíčně po dobu dalších tří let, tzn. když odečtu 1000,- svých peněz co jsem vložil a státní příspěvek 230,- tak mi páni "správcové fondů" dávají měsíčně 18,-Kč. Štve mně to hlavně proto že ty fondy si vyplácejí rozhodně větší provizičky než dají nám, kteří jim defakto dávají svůj kapitál. Takže žádné peníze už takýmto bafuňářům nedávám a strkám je do šuplíku a pak koupím garáž nebo menší byt a vydělávám daleko víc.
Mě to přijde celkem jasné. Vložená částka do 300tisíc bude úročena dvěma procenty po dobu 6-ti měsíců. Hlavně bych v tuhle dobu neinvestoval do fondů. Jsem pesimista, čekám krizi, takže podle mě jsou teď dobré konzervativní možnosti spoření (spořící účet s okamžitou možností výběru, stavební spoření, fyzické zlato a stříbro a taky mít nějakou hotovost ve slamníku).
Pravděpodobně slovo okrádají je nešťastně zvolené, ale skutečnost je, že když na penzijní spoření zašlete měsíčně 1000 Kč, tak jste tam např. za rok 2018 vložili 12 000,- Kč, ale v ročním výpisu si přečtete, že fondy hospodařily se ztrátou 1%-10%, a po odečtení poplatků, které si také účtují, zjistíte, že zůstatek na penzijním spoření je cca o několik stokorun nižší, než jste tam vložili. Tedy např. vložíte 12000 a po roce tam máte dle "výkonnosti fondů/ např. 11500 + státní podpora 12 x 230 Kč. Takže pokud by ta tak pokračovalo, tak s přibývající dobou, tam budete míti stále méně a méně, jelikož záporná výkonnost fondů se počítá s celé naspořené částky. A pak státní příspěvek státu, který je max 2760 Kč zdaleka nepokryje ztrátu. Samozřejmě všechny penz. fondy v modelaci používají kladné zhodnocení např. 4 %, ale realita může býti naprosto opačná.
Penzijko všeobecně není moc dobrý investiční produkt. U nových účastnických fondů je podle mě nejlepší volit investiční strategii podle momentálního stavu ekonomiky. Zhruba před rokem začaly dostávat přes hubu akcie, což se mimochodem dalo předpokládat a tak bylo a ještě je dobré zvolit konzervativní strategii. Až budou v krizi akcie dole, bude dobré jít zase do nějaké hodně dynamické investiční strategie, protože pak bude následovat růst. Chce to si s tím trochu pohrát. Já mám starý transfomovaný fond, ze kterého momentálně vybírám výsluhovou penzi, kterou dám na spořící účet u ING a pak uvidím. Asi se dál rozhodnu mezi zlatem, stříbrem a nebo dám mimořádný vklad hypotéky (jednou za rok dle zákona bez sankce). Až budou akcie dole, přejdu do účastnického fondu s hodně dynamickou investiční strategií .
Tak loňský rok byl pro akcie slabší, zakončený větším (pod)zimním výprodejem. Ale třeba akciové fondy, co mám, se už dostaly zhruba zpátky na předchozí max. hodnotu. Uvidíme, co bude dál, nějaká krize se asi čekat dá. V případě většího prodeje je ale jediná jistota - že na tom vydělá stát na dani :-).
By mě docela zajímalo kde před rokem začaly dostávat přes hubu akcie. Ty dostávaly přes hubu až v prosinci a hned v lednu se vrátily na původní hodnoty. Nevím jak ostatní, ale já jsem za minulý rok s akciemi v plusu 10%
Vy budete podle těch znalostí asi takový další brouk Pytlík.
Každý jsme měli volbu a mohli jsme jít i konzervativnější cestou, kde penz. fond garantuje tuším kladnou nulu plus daný státní příspěvek (můj případ). Zřejmě nejste konzervativní typ investora a rozhodl jste se adekvátně tomu, ale potom mi to připadne jako pláč na špatném hrobě. Prostě jste se rozhodl pro rizikovější variantu, která sebou logicky nese vyšší rizika ztráty, ale i opaku. Já jsem na to připraven při svých investicích do akcií;-)
Lidi lákali na přestup k dynamickým penzijním fondům a výsledek za rok 2018? V průměru ztráta 8 až 10%. Přitom, jak se dostáváte do vyššího věku, tak vám automaticky přemístí vklady z dynamického fondu do konzervativního. Tak při troše smůly na konci spoření a poklesu cen akcií, či jejich stagnaci vlastně proděláte. Jedinou jistotu má správce fondu, kterému platíte za všech okolností. Co má dělat člověk, který si může dovolit měsíčně odkládat například 20 - 30 tisíc korun a stát mu vlastně nenabízí žádnou možnost spoření alespoň na úroveň inflace. I státní spořící dluhopisy generují za 5 - 6 let jen ztrátu. Navíc zdaněnou 15%. To mně hlava nebere. Tato částka je již příliš vysoká na stavební spoření i na penzijní spoření, takže rád si nechám poradit. Na druhou stranu na slušnou nemovitost potřebujete řádově milióny.
Ta narážka, že si někdo může dovolit každý měsíc odložit například 20 až 30 tisíc je nedůstojná dospělého člověka. Proč by nemohl. Společnost není beztřídní. To je něco kolem tisíce euro, což není až zase tolik. Že to nemáte třeba Vy, je zcela nepodstatné. Mě zajímá, co mu společnost nabízí za zhodnocení peněz alespoň v míře inflace, která se pohybuje kolem 2.5% a jen tak nepoklesne. Jsem přesvědčený, že desítky i stovky tisíc občanů si podobnou částku může dovolit měsíčně odkládat. Někdo splácí hypotéku, úvěr... druhý má už vše splacené a rozhodl se pro odloženou spotřebu.
Psal jsem státní spořící dluhopisy. A ty jsou pod mírou současné i předpokládané a ČNB cílené inflace. První emise byla před zdaněním nastavena na cca 2,07%, druhá je ještě nastavena níže něco málo přes 1,9%. Inflace je aktuálně kolem 2,5% a ta cílená ČNB nemá pod 2,5% ve výhledu několika roků klesat. Zřejmě o ekonomice víte ještě mnohem méně než já. Mně k rozhledu stačí pravidelně číst ekonomické deníky a týdeníky. Přesto v otázce investic tápu a přešlapuji.
Že nemáte ekonomické vzdělání se nemusíte omlouvat, ale pozor, když používáte ekonomické pojmy. Třeba ztráta znamená pro laiky "že o něco přijdete". Kdo investoval do státních dluhopisů nepřijde na 99,5% o nic (toho půl procenta je riziko státního krachu ČR). Pro většinu investorů je to navíc jen část jejich investic, v rámci kterých neustále porovnávání výnos, riziko a likviditu - všechny tyto tři věci jsou důležité, ne jen jestli aktuální výnos pokryje aktuální míru inflace.
Nejlepši je peníze diverzifikovat průměr 4-5% p.a. - na fond realitní , do zlata , do consequ , do penzijka- nově DPS také, ale jen minimum 300,- na konzerv. strategii a ještě existuje garance jen u PF Conseq , takže pokud jde do minusu - uzamkne se a nejde do ztráty a ještě musi byt uzavřena na delší dobu jak 10 let, je to jediný program za který se neplatí vstupní poplatky :) a dostane se od státu 30% z 300,- Kč - měsíčně 90,- Kč , to i ta ztráta vkastně ztrátou neni , chce to jen se vzdělávat se a vědét , že to jde :)
Já si založil nové penzijko s vkladem u společnosti AXA, kde jsem jej měl do 60ti let. 1000 Kč měsíčně + příspěvek od státu. Konzervativní strategie. Po 5ti letech ukončím a založím snad ještě nové. Založeno ve 2015. A za tu dobu ani jeden jediný měsíc v plusu. Moje vklady i státní příspěvek. Obojí v mínusu. Když jsem se dotázal proč, tak mi to velice složitě vysvětlovali, ale nepřesvědčili. Jiná investiční strategie ještě tragičtější. Porovnal jsem s jinými fondy, které měly mnohem lepší výsledky. AXA nejhorší ze všech. Ale přechod k jinému fondu = "pokuta" 800 Kč. Holt vydržím 5 let, vyberu a zvolím nějaký jiný fond.
Hezké báchorky, teď se podívejme na fakta. AXA má tři fondy, beru úmyslně nejslabší (dluhopisový). Příspěvky účastníka od 1.1.2015 - 48000, příspěvky státu 11040, podíl na ztrátě cca -2200. Celkový výsledek +8800, tj. nějakých 18%.
P.S. Když už si vymýslíšte, tak aspoň trochu uvěřitelně. Např. výsledky nejsou měsíčně, tak je logický nesmysl psát "ani jeden měsíc"
Jsou to zloději. Opravdu je lepší spořit do polštáře, pak koupit byt a ten dát do nájmu. Spoříl jsem dva roky po 3000kc na investičním fondu, účet byl nastaven na dinamicky. Založení účtu mě stálo 3,500 Kč, po dvou letech jsem v minuse další 4000 Kč. Takže celkově ta dva roky spoření jsem v minuse 7,500 Kč a to se vyplatí. Mít je pod polštářem jsem na tom lip