Hlavní navigace

K čemu povede kyperská nejistota?

18. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní obchodní seanci poznamenaly negativně zprávy z Kypru. Podmínka pro zaslání bailoutu, tedy zdanění bankovních vkladů, vyvolala řadu negativních reakcí.

Dle Financial Times se místo hozeného záchranného kruhu jedná spíše o nasazení mlýnského kamene na krk. Listu dále vadí, že plán neprovází restrukturalizace bank a upozorňuje i na možná politická rizika. Největší obavy však pramení z nejistoty, zda se podobných opatření nedočkáme i u dalších periferních zemí eurozóny.

Účto_tip_změny21

Stěžejní německý index DAX dnes sice v průběhu dne mírně korigoval úvodní ztráty, ale stále odepisuje –1% a obchoduje se u hodnoty 7.960 bodů. Nejvíce ztrácí akcie Deutsche Bank (33,1 EUR; –2,9%) a Allianz (109,4 EUR; –2,5%). Po zvýšeném doporučení od UBS se naopak daří akciím Lufthansy (16,45 EUR; +1,8%). Většina titulů se drží v červených číslech, i když s otevřením trhů v zámoří došlo k mírnému stabilizování. Americký index SP500 se obchoduje u hodnoty 1.553 bodů a odepisuje 0,5%.

V následujícím týdnu nás čeká řada makrodat. Především  zítřejší sentiment ZEW v eurozóně a čtvrteční PMI mohou na evropské trhy přinést zvýšenou volatilitu. V zámoří se pak kromě makrodat budou ostražitě sledovat i názory představitelů republikánů a demokratů na hlasování ohledně fiskálního útesu, které má deadline  27.3. Sázka na růst volatility tak může být, dle mého názoru, zajímavou krátkodobou příležitostí.

Autor článku

Autor pracuje jako makléř ve společnosti Cyrrus
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).