Hlavní navigace

K čemu povede kyperská nejistota?

Ondřej Hynek

Dnešní obchodní seanci poznamenaly negativně zprávy z Kypru. Podmínka pro zaslání bailoutu, tedy zdanění bankovních vkladů, vyvolala řadu negativních reakcí.

Doba čtení: 1 minuta

Dle Financial Times se místo hozeného záchranného kruhu jedná spíše o nasazení mlýnského kamene na krk. Listu dále vadí, že plán neprovází restrukturalizace bank a upozorňuje i na možná politická rizika. Největší obavy však pramení z nejistoty, zda se podobných opatření nedočkáme i u dalších periferních zemí eurozóny.

dan_z_prijmu

Stěžejní německý index DAX dnes sice v průběhu dne mírně korigoval úvodní ztráty, ale stále odepisuje –1% a obchoduje se u hodnoty 7.960 bodů. Nejvíce ztrácí akcie Deutsche Bank (33,1 EUR; –2,9%) a Allianz (109,4 EUR; –2,5%). Po zvýšeném doporučení od UBS se naopak daří akciím Lufthansy (16,45 EUR; +1,8%). Většina titulů se drží v červených číslech, i když s otevřením trhů v zámoří došlo k mírnému stabilizování. Americký index SP500 se obchoduje u hodnoty 1.553 bodů a odepisuje 0,5%.

V následujícím týdnu nás čeká řada makrodat. Především  zítřejší sentiment ZEW v eurozóně a čtvrteční PMI mohou na evropské trhy přinést zvýšenou volatilitu. V zámoří se pak kromě makrodat budou ostražitě sledovat i názory představitelů republikánů a demokratů na hlasování ohledně fiskálního útesu, které má deadline  27.3. Sázka na růst volatility tak může být, dle mého názoru, zajímavou krátkodobou příležitostí.

Našli jste v článku chybu?