Hezky jste nás střadatele postrašil. A přitom by místo strašení stačilo nabídnout řešení. Třeba tak, že napíšete tato a tato banka je spolehlivá a důvěryhodná, protože..., do této kampeličky peníze nedávejte, protože... Ale to vy asi né, že? A neměl by právě Měšec v prvé řadě čtenářům radit? Váš článek ale nenabízí krom bububu nic.
Já myslím, že i takovéto články jsou třeba, právě aby si čtenář uvědomil, že něco jako spolehlivá banka neexistuje. Já to vidím tak, že je celkem jedno, kam si člověk peníze uloží. Když zkrachuje kampelička nebo malá banka, tak to stát (fond pojištění) zatáhne, když zkrachují velké banky, zkrachuje i stát a celý systém, a pak bude jedno, jestli jste ty bezcenné papírky měl v bance nebo doma.
Taky bych se chtel autora zastat. Fakt, ze penize na "pojistenych" uctech v bankach nejsou ve 100% (ani temer 100%) bezpeci, si dost lidi neuvedomuje. Pokud prijdou opravdu velke krachy, tak penize na vyplacenui pojistek nebude z ceho brat a nebo se budou brat dotistetim penez za cenu (hyper)inflace.
Co je doma ve štrozoku je přeci jistota, když z banky nic nedostaneš.
Peníze pořád budou platit. V bance ti je můžou navíc kdykoliv zablokovat - např. i omylem - exekutor. Paníze v bance jsou dnes velká nejistota - úroky nekryjí ani inflaci a ještě o ně můžeš přijít navzdory všem pojištěním vkladů.
Zle bude až si to lidé uvědomí a začnou peníze z bank stahovat, to
bude smutný konec kapitalismu a návrat socialismu (nejdřív v Anglii, USA, atd jak to předpověděl Marx). HOLT TO JE TA ABSURDITA DĚJIN. Jediné a pravdivé co nám zanechal V. Havel.
Problém je když krachne velká banka a pak kampelička (kampelička třeba i jen proto, protože v té bance měla uložené peníze). Ale, že je lépe to mít v né přehnaně velké kampeličce než ve velké bance je pravda. Třeba to z té kampeličky ještě půjde vybrat, když už před bankou budou fronty. Kampeličky už také přestávají být malé, např. ta s největšími úroky má vklady ve výši desítek procent fondu pojištění vkladů.
Článek je syrovým konstatováním. Záměrem asi nebylo a ani nemůže být uklidňování střadatelů. Nikdo neví co vše může nastat. I já jako střadatel v několika kampeličkách bych raději slyšel pozitivnější výhledy. Ale jak už zde někdo zmínil. Malé krachy lze ukočírovat z fondu.
V případě velkého krachu bude de facto úplně jedno, kde kdo peníze má, nastala by pravděpodobně směna základních komodit. Z tohoto pohledu je dle smýšlení každého jestli je lepší žít a něco činit, nebo jen ve strachu z budoucnosti ležet na penězích a přežívat.
a proc by nepsal? je to tak... pada jim dost casto, je to tedy systemove; je to vizitka firmy; dnes jim spadne webovy srv a jindy treba srv pro asset mng, treasure, AML, ALM... co ty vis?
a jeste dnes nejsou vypisy ke konci roku! a to mi je slibovali do 13/1... nevidej si do h.... systemu
V článku mi chybí jedna základní informace: velká část vkladů je v tzv. systémově významných bankách, které stát podle všeobecného názoru prostě zachraňovat musí. Takže by je zachraňoval i bez fondu pojištění vkladů. A morální hazard by tu byl stejně.
Pojištění vkladů narovnává podmínky, protože díky němu mají možnost záchrany státem nejen klienti systémově významných bank, ale i těch nových, menších, méně významných.
Tudíž je pojištění vkladů jednoznačně pro-konkurenční mechanismus - kdyby neexistovalo, tak máme skoro všichni spořicí účty za 0,5% v ČS, KB nebo ČSOB, protože jinde to nebude mít smysl (když riskovat, tak radši v akciích, komoditách a podobně, kde je naděje na větší výnos).
Proč by je stát musel zachraňovat?
Právě naopak, tyto banky, které jsou si jisty, že je stát zachrání pak riskují neuvěřitelně vysoce a způsobují krize, stejně jako destrukci finančního systému.
Kdyby si banky byly jisty, že je státy nechají spadnout, leccos by bylo mnohem zdravější. I konkurence.
Myslím, že nejlepší by bylo postupně začít zvedat povinné rezervy bank, deklarovat, že stát nebude zachraňvoat banky.
Po počátečním chaosu by bylo prostředí mnohem zdravější a možná i krize by se rychle vyřešila.
Za 20 let se banky zachraňují podruhé. Minimálně polovina státního dluhu jsou peníze, které stát předal bankám, podle optimistického odhadu je to jen 500-600 miliard Kč. Dnes už banky krachují podruhé.
Naopak, je vidět, že podnikání bank je špatně nastaveno.
Z tohoto pohledu ani nechápu ty uvbohé hlasy, že stát je horší hospodář. A že je lépe si spořit na důchod u soukromníků. Jenže banky jaksi prokázaly, že každých 10 let krachují strašným způsobem a to za situace, kdy se jim sype ze všech stran – od střadatelů, půjček, a stovvky miliard dokonce z nenávratné státní pomoci. Jak velkou víru musí mít Ti, kteří pomlouvají stát jako špatného hospodáře a vyzdvihují hospodaření soukromých finančních institucí! Větší, než muslim v Alláha!
Naopak, právě uvržení bank do skutečné regulace a skutečné konkurence – tak jako zbytek podniků – by nesmírně ozdravilo prostředí a možná i ukončilo krizi. Kterou spouští pravidelně nezodpovědné zacházení bank s finančním systémem jako celkem.
Zkusil jste si představit, jaký chaos by nastal, kdyby najednou přestala Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka přestala vyplácet vklady a zablokovala úvěrové linky?
20-30% obyvatel a podniků v zemi by se ze dne na den ocitlo v druhotné platební neschopnosti. A od nich by se nákaza šířila k těm, kteří sice mají účet jinde, ale očekávali platby od těch postižených atd. Pro jednotlivce je to relativně snadné, ale pro podnik s úvěrovými linkami mnohem obtížnější.
Netvrdím, že je morálně správné ty banky zachraňovat, naopak. Ale připadá mi, že celkové náklady jejich krachu by daleko převýšily náklady jejich záchrany.
Byl bych všemi deseti pro to, aby se tyhle kolosy zmenšily na míru, kde by už nebyly nebezpečné a proto se nemusely zachraňovat. Ale bohužel jediné, jak se to podle mne dá udělat, je odejít od nich jako klienti.
No a co, tak by nastal chaos. A co má být?
Je teď tedy absolutní pořádek?
Jste vůbec schopen domyslet, kolik náš stát stojí těch 500-600 miliard státních dluhů, že jsme zachraňvali banky? O kolik ročně přicházíme ze státní pokladny na výplaty jen této části dluhu?
Uvědomte si, že tento dnešní choas, krize trvající už nekolikátý rok a neustálý propad dolů vznikl díky BANKÁM. Kdyby nebyly banky kryté proti své hlouposti, žádná krize by nebyla. Tento chaos je v pořádku?
Kolik lidí padlo a ještě padne na dno kvůli této krizi?
Stejně tak časovaná bomba, kterou kryjeme lež, že banky mají peníze. Banky mají zlomeček peněz co půjčují, to stačí postupně napravit a bude to.
Státní měnu si má spravovat a řídit stát sám. Nedovolit bankám, aby většinu oběživa vyráběly tak masivně svou multiplikací – to je jediný důvod, proč by nastal chaos. Stát by si měl svou měnu řídit sám a ne to svěřovat soukromým subjektům. Banky by měly být tvrdě zregulované.
Lidé by věděli, že mají své peníze diverzifikovat a nebo ukládat v trezoru doma. A nebo si je ukládat i v jiných měnách jiných států.
Ve skutečnosti daleko víc lidí trpí a daleko víc lidí přichází o majetky díky tomu, že chráníme banky. Mezitím banky s vědomím, že je vždy někdo zachrání přecházejí na rizikovější a spekulativnější a toxičtější spekulace. S vědomím, že zisky budou bank a případné ztráty státu, který je bude zachraňovat, a tedy to zaplatí všichni občané.
Banky mezitím stačily vyrobit 200× víc peněz v oběhu, než je celosvětového majetku. A to číslo 200 se neustále zvětšuje. Díky bankám a jejich pocitu, že trn z pr...paty za ně vždycky státy vytáhnou.
Banky mezitím totálně zlikvidovaly celý finanční oběh peněz. Protože peníze, kterých je více, než majetku v celé sluneční soustavě jsou lží a nikoli majetkem, nikoli poukázkou na peníze. A v nejbližších letech padne na dno kvůli této lži mnohem více lidí, než kdyby padly banky samotné.
Protože když dnes něco kupujete za 1000 dolarů, ve skutečnosti byste to měl kupovat za 200 000 dolarů. A tak to taky časem bude. Velmi rychleji, rychleji, než by si to kdo přál. Díky bankám. Během poměrně rychlé chvíle se číslo 200× upraví na podstatně nižší číslo.
Mám pocit, že krach daný bankám a následně 20-30 % lidí s problémy by byla ještě dobrá věc. Navíc by to lidi naučilo chování k penězům, a také to, že dlužit je otroctví. A naučilo by to i banky, že jejich jsou nejenom zisky ale i ztráty. A že jim lidé nebudou věřit, když se budou chovat jako hlupáci.
Já vidím jen mínusy v současné ovhraně bank. Protože to co by se stalo, kdyby velká banka krachla je nic proti tomu co se stane, když nakrachla. Protože ty důsledky budou sice ne v jeden okamžik, ale postupně v několika letech - ale způsobí mnohem více problémů a mnohem více zla.
Asi jsem dostatečně nevylíčil, co by se stalo. Nešlo by o "chaos", ale o úplné selhání peněžního oběhu. Úplné a v historickém rozměru okamžité - myslím, že cca do měsíce, protože většina domácností a podniků jede na měsíční cyklus. Těch 20-30% by byl jen začátek, který by během toho měsíce položil ty ostatní na principu druhotné platební neschopnosti. Někteří šťastlivci, kteří jsou na velkých bankách relativně nezávislí (oni i zaměstnavatel mají účty jinde a klienti jejich zaměstnavatele také, a navíc tito klienti jsou velké dobře kapitalizované společnosti, které nejsou bezprostředně závislé na úvěrech ani na cash-flow), by měli z čeho fungovat (žít, vyrábět) o trochu déle, ale masa národa ne.
Současná situace, kdy jak píšete, "dnešní choas, krize trvající už nekolikátý rok a neustálý propad dolů", je podle mne stále ještě plusmínus to nejlepší, co lidé žijící na území naší republiky za celou historii lidstva zažili.
Téměř nikdo neumírá hlady, zimou atd. Nezaměstnané "oběti krize" netráví krizi ve frontách na polévku od charity, ale doma u televize.
Takže pro mne je ta cena velmi mírná.
Mate prehnane predstavy o pudu sebezachovy nezive veci. Banka bude riskovat tak, aby mela nejvetsi zisky dnes. Zitra nejsou tak dulezite. Predstava ze pad banky dopadne na hlavne na vlastniky jak se o tom mluvi je iluze. Kazda banka spravuje daleko vetsi rozsah financi, nez jakou ma hodnotu. Pad banky nejvice dopadne na jeji klienty. A klienti tech systemovych bank jsou obcany statu. A stat si tito obcane vytvorili a financuji za ucelem, aby jim pomahal a resil nektere veci.
Takze dokud chteji mit obcane (stat) penize ostatnich pod kontrolou a videt kde kdo co plati musi k tomu pouzivat banky a musi primet i lidi k tomu, aby si tam ty penize davali. A to je mozne jenom tak, ze lide budou bankam verit a tem budou verit jenom tehdy, kdyz stat zajisti ze se jim verit da.
Nemusel náhodou stát těch 500 až 600 miliard nalít do bank, aby nahradil škodu, kterou v nich udělal jako jejich výhradní vlastník (a špatný hospodář)? Vždyť tato konsolidace bank probíhala před jejich privatizací, tedy v době, kdy byly stoprocentně státní, a ty nevymahatelné dluhy tam vznikly pod řízením státu.
Právě ty miliardy, které stát musel do bank nalít, jsou důkazem toho, že stát je špatný hospodář.
Hospodář jako hospodář. Pokud se stát nechá okrádat, protože na tom vydělají ti, co ho mají řídit a pár superbohatých pijavic okolo (a místo toho řídí jeho likvidaci), je to problém sám o sobě. Ale to neznamená, že z principu stát nutně musí být špatný hospodář.
"Stát je špatný hospodář" je mýtus šířený těmi, co chtějí jeho likvidaci a převodu ziskových částí do soukromých rukou. Pak totiž nemusí pololegálně vycucávat stát, ale prostě legálně požadovat zisk. Výsledek je tentýž - obrané obyvatelstvo.
Některé soukromé společnosti už jsou tak velké, že jsou srovnatelné se státy. V tom odlišnost není. Méně se nechají okrádat jinými soukromými společnostmi - ale to by stát při správném řízení měl zvládnout taky.
Jediný rozdíl je, že soukromá společnost se může rozhodnout a odstěhovat na druhý konec světa - nemá žádné závazky vůči obyvatelům. Stát ale odstěhovat nemůžete. Proto je pro mě lepší, když klíčové věci vlastní stát.
Špatně řízený stát je špatný hospodář. Stát řízený těmi, kdo už před volbami požadují jeho demontáž, takový musí být špatně řízený. Ale to není o nějakém odosobnělém státu - to je o těch, co ho řídí. O vládě, o poslancích - tam ten smrad začíná. U hlavy.
A přesně to teď máme - stát v likvidaci, co smrdí od hlavy. A jako symbol toho všeho náš současný prezident.
Jen pochybuji, že tohle většina lidí chtěla.
Soukromé společnosti, ať jsou jak chcete velké, nejsou srovnatelné se státem. Protože i ty největší soukromé společnosti mají příjem ze své produkce či poskytnutých služeb, zatímco stát má příjem z násilím vymáhaných daní. V tomto je stát spíš srovnatelný s mafií a výběrem výpalného.
Stát poskytuje celou řadu služeb a na rozdíl od soukromých společností (a mafie) není jeho smyslem generovat zisk pro pár pohlavárů.
Násilím vymáhané daně? Už Vám někdo vypálil dům, kvůli daňovému nedoplatku? Nebo zpřerážel nohy?
Srovnávat stát s mafií je dost drsná demagogie. Než začneš psát další nesmysly, jdi se projít...
1. Stát sice poskytuje řadu služeb, jenže na rozdíl od soukromých společností není závislý na tom, jestli o ty služby někdo stojí ba dokonce může nařídit odběr těchto služeb i proti vůli občanů (viz povinné očkování, povinné držení OP, atd.)
2. Co je smyslem státu je otázka filozofických debat, ale faktickou náplní jeho činnosti je i přesun vybraných peněz do kapes lidí stát ovládajících, ať už skrytě (úplatky, provize) nebo otevřeně (v diktátorských režimech)
3. A výběr daní si může vynutit násilím, tedy pokud za násilí považujete (já ano) omezení svobody. A vzhledem k tomu, že stát může své pohledávky postoupit inkasním společnostem, i na ten spálený dům a zlámané nohy může dojít.
V listopadu ČNB rozhodla o odnění licence, Unibon podal rozklad a dnes, to je 18. ledna pořád nevíme co bude.
Opravdu, v českém zlodějově je radost vydělávat peníze a pak je ně
někam uložit.
Jinak administrátor této diskuse se asi zbláznil, ty tzv. bezpečnostní kody jsou k nerozšifrování.
Chtěl jsi vydělat?Chtěl.To je vždycky riziko.Nevím čemu se divíš.Peníze dostaneš, ale holt musíš čekat.Tohle není o zlodějích ale jen o TVÉM výběru.Nikdo tě nenutil, to tam mít.Něco jiného by bylo, kdyby jsi to nedostal z5.Takhle je vše imho OK.Není nač si stěžovat, max. na špatný vyběr kampeličky.Zpytuj svědomí svého výběru, místo breku.