Nemůžu opět reagovat jinak, než mým oblíbeným: dobře Vám tak. Letos se tu objevila již třetí finanční instituce poskytující platební styk zdarma. Přesto si budou všichni raději stěžovat, než aby si šli založit účet jinam. Pak si ale za to, že platíte vysoké poplatky, můžete sami a proto: dobře Vám tak.
Článek je tak trochu o ničem, ale žádné stížnosti tu nejsou. Kdo mohl, tak už dávno od těch nenažranců utekl. 1000 učtů denně otevřeno snad stačí, ne? :-)
Znám řadu lidí,pro které je nemožné se naučit pracovat s PC. Ti pak mají smůlu a jsou odsouzeni k tomu, aby chodili na pobočky (dva takové lidi mám v příbuzenstvu. Jeden se 10 let učí zvládnout základy práce na PC a po 10 letech je schopen poslat mail na telefonní číslo. Pak se diví, že mail nedošel. Přílohu k mailu nedovede vložit vůbec. Další dáma se na PC umí maximálně tak podívat a vrchol umění je vyplnit složenku, počítám, že trvalý příkaz ani vyplnit nedovede. Věk: 55 a 52 let). Jsou prostě lidi, co jim pojem administrativa nic neříká. Ti pak můžou jen nadávat. Domnívám se, že komunita, co čte tento server, zvládá práci s počítačem, dovede hledat, číst i porovnávat. Takže si snad dovede najít produkt,terý jí vyhovuje.
Hodně lidí vůbec nemá přístup k internetu, nebo ani počítač. Návštěvy internetových kaváren by vyšly asi dráž naž poplatky bankám, navíc by to ani nebylo vhodné z hlediska bezpečnosti. Mnoho z nich nemá poblíž svého bydliště přístupnou provozovnu nějaké z nejlevnějších fin. institucí.
A ne, nemusí to být nějací lidé na okraji společnosti. Například moje maminka je vcelku vzdělaná žena (2 vysoké školy) a není neúspěšná (docela jí jde podnikání, právě kvůli němu si dodělávala tu druhou školu). Přesto splňuje podmínky, které jsem napsal do předchozího odstavce. Takových lidí vůbec není málo a tvoří velký trh. Má tedy smysl psát takové články a zabývat se cenovou politikou bank. I když si tedy myslím, že poplatky nejsou celkově zdaleka tak důležité, jaký ohlas vyvolávají.
Chceš snad říct, že články má smysl psát pouze tehdy, pokud si je může přečíst také skupina lidí, o které pojednávají? Třeba článek o vegetariánství by nemělo smysl psát, pokud by si ho nemohl přečíst žádný vegetarián (např. by vyšel ve specializovaném periodiku milovníků tatarských bifteků :-)? A co když se vegetariánem teprve chystám stát? Nebo je vegetarián moje máma a mě zajímá, jaký to má vliv na její zdraví? Nebo jsem obchodník s masem a zajímá mě, jak vegetariánství ovlivní moje obchody?
Nicméně nejde jen o smysluplnost článku. Jde také o to, že rozhodně neplatí věta: "kdo ještě utrácí peníze za poplatky, když existuje např. mBank, je trdlo a může si za to sám". Aniž bych se chtěl někoho dotknout, je to názor omezený a dokládá, že jeho autor vidí svět jen ze svého úhlu pohledu. Svět je ale mnohem pestřejší.
...ja jsem jen narazel na tvuj argument... jsem se nechtel hadat, jen se mi ten priklad zdal usmevny...
clanky ma vetsinou smysl psat pro neinformovane pripadne pro informovane, aby si informace doplnili, pokud si neinformovany ten clanek nemuze precist..., tak z vetsiny psani clanku smysl pozbyva
Větu "kdo ještě utrácí peníze za poplatky, když existuje např. mBank, je trdlo a může si za to sám" jste tu ale řekl jen vy. Původní vlákno tvrdilo něco jiného, takže jste se nemohl nikoho dotknout.
Jenže ta hromada lidí se mnohdy jen vymouvá. Že nemá počítač senior, dobře, ale jistě ho mají jeho děti. Ono to mnohdy není o tom mít počítač s internetem, ale o celkové lenosti. Pokud si totiž pořídím PC s internetem, tak můžu snížit nejen bankovní popla tyk,ale můžu si s řadou lidí mailovat, můžu přes internet telefonovat - prostě se mi ty úsory projeví v dalším synergickém efektu.
PS: u mBank bych se nebála ani interetové kavárny, protože platbu neprovedete, bez zadání kódu, co Vám přijde na mobil. Takže výmluva na "nemám je dosti irelevantní"
PS 2: taky mám příbuzné, co nemají PC. Když pak vidíte, že platí platby složenkou, tak se jen můžete usmát, když pak slyšíte, jak nemají peníze.
pro Jarmilu - na tom, co říkáte je něco pravdy- ale není to celá pravda. Placení inkasa 8 korun, to je 96 Kč za rok. Poukázka kolem 20 Kč. Počítač s internetem stojí kolem 30 tisíc. Kolik let potřebujete, aby se Vám investice do počítače vyplatila? Hodně.
Váš příspěvek ukazuje na absolutní absenci schopnosti empatie.
Je přece jedno, jak se kdo vymlouvá nebo omlouvá a vůbec jedno, jestli se opravdu jen vymlouvá nebo jde o skutečnost. Neposuzujte lidi jen podle svých postojů a názorů a pochopíte tohov životě mnohem víc.
Neberu vám vaši pravdu, že hodně lidí tím zastírá jen svou lenost, ale to je jen určité procento. A co ti ostatní? Kam ve vašem škatulkovacím systému zapadnou?
Není to tak. Družstevní záložna FIO, mBank (a třetí banka, která je určena pro bohaté spoluobčany) mají tu nevýhodu, že jsou výhodné pro placení jen uvnitř ČR. Když chcete posílat menší finanční částky do Německa, spláčete nad výdělkem. Bohužel. Jediné, co mi zbývá, je založit si účet v Německu.
Ony banky vůbec nejsou moc vhodné na posílání peněz do zahraničí, speciálně ĆSOB má hodně mizerné kurzy a ani jejich dealingové centrum není moc schopné.
Na tohle je lepší používat nebankovní společnosti: RÜESCH, Divíšek, Citco, AktivChange, Wallich,... mají výrazně lepší kurzy a i poplatky jsou tam výhodnější (třeba Wallich paušál od 190 Kč). No a někdy je prostě výhodnější dát hotovost do obálky a poslat poštou (sám jsem takhle nedávno platil na E-bay, pojištěná zásilka mě vyšla asi na 80 korun). Ve směnárně je totiž možné koupit valuty výhodněji, než v bance devizy.
Podle mého názoru 190,- Kč jako poplatek za poslání menší částky do Německa není zrovna moc výhodný. To lze použít poukázku Eurogiro (na poště) za 100,- Kč +150 Kč (5 Euro), které si banka příjemce v Německu strhne z částky. Posílám dost pravidelně menší částky v eurech a vím, že u internetového bankovnictví v Něm. se žádné poplatky neplatí. Dodávám, že ty peníze, o kterých píšu, posílám na humanitární účely, ne že bych musela pořád něco kupovat. Ale poplatky lezou do peněz opravdu mnohem víc než ty všechny školní poplatky, školní a hygienické potřeby pro několik dětí v Keni. Ach jo.
Nebankovní společnosti opravdu nejsou vhodnou volbou pro několikaeurové převody. Jak už jsem psal více, lepší, než šek je poslat peníze v hotovosti doporučeným dopisem (pojištěný na 1200 Kč) nebo cenným psaním (pojistka 3 Kč za každých 1000 Kč).
Účet v Německu není špatná volba, ale má "malý" háček. Pokud je jeho provoz "jednosměrný" (tedy jen příjmy, nebo jen výdaje), není možné vyhnout se tomu jak tam ty peníze dostat, nebo jak je dostat zpět. Uvidíme, až Slovensko přejde na EURO, měly by jít europlatby posílat přes FIO :-) My si na EURO ještě asi dost počkáme.
pro p. Chrze - pokud jde o založení účtu v Německu, myslím, že "dolití peněz" se dá řešit zasláním peněz na účet pomocí poukázky Eurogiro. (Jednou za pár měsíců by 250,- Kč poplatku nebylo tak moc.) Metodu doporučených dopisů používám občas taky, ale na to potřebuju hodnou paní v Německu, která mi tu částku pak pošle internetovým převodem ze svého účtu na účet té humanitární organizace. A když o tom tak uvažuju, u poukázky Eurogiro je vlastně zvláštní, že banka v Německu si z částky strhne 5 euro, ačkoli z ČR dostane částku už v eurech, takže s tím nijak manipulovat nemusí. Chápu 100,- poplatek když posílám Eurogiro na naší poště - platím v Kč, částka je okamžitě přepočítána na Euro a z pošty už odejde v eurech.
Ještě je tu Western union, ti jsou sice také drazí, ale v porovnání s těmi 250 Kč to může být u malých částek i míň a pobočky mají skoro i v pralese :-). A peníze je tak možné poslat přímo do Keni, kde si je může "obdarovaný" vyzvednout v hotovosti, což může někdy vyjít výhodněji, než výběr z účtu.
Poslání 50 USD stojí 13 USD, poslání 100 USD stojí 14 USD.
Doporučuji nakoupit USD v nějaké výhodné směnárně (v Praze Aktiv Change, Camfex group, Czech exchange a jiné), Westerňáci mají dost nevýhodné kurzy.