…nárůsty prodejů novostaveb jsou s nemalou pravděpodobností jen oční výtěr. Nedávno v jednom z článků na toto téma (na iHned.cz) kterýsi ze stavitelů přiznal, že do prodejů započítává i rezervace.
Stagnaci nabídkových cen starčích bytů by také slušely uvzovky – je sice pravda, že stále ještě existují zoufalci, schopní vyběhnout na trh s 3+1 na Jižním měste za 3,5 M, ovšem u bytů, které jsou v nabídce delší dobu, je trend jednoznačný: slevy, slevy, slevy. SItuaci komplikuje jen fakt, že majitelé se zpravidla „ostýchají“ snížit cenu o více než 50 – 90 tis. Ale to je ostatně jejich problém – o to déle budou nabízet.
Nárůsty prodejů jsou skutečné. Má to však několik ALE.
Jak už jsem napsal, je to především na úkor starých bytů. Dnes dají sehnat nové byty 3+kk cca 80m2 za 3,6 M, včetně parkovacího stání a DPH, na kraji Prahy, několik zastávek autobusu od metra. Jediný háček je v předání za 1,5 roku.
Oproti tomu starý panelák, ve stejné poloze, má nabídkovou cenu 2,5–2,99 M. Typicky zateplen, nová střecha, a okna. Jenže, obvykle družstvo splácí, tedy k bytu „náleží“ na výše uvedené úvěr cca 200.000–300.000 Kč. A to nejsou opravené společné prostory a výtah. K tomu rekonstrukce jádra (V lepším případě, v horším je to hotovo, byt je „zhodnocen“ /nejlevnější co je k sehnání + rádobyrustikální kuchyně/, a o to cena vyšší. A člověku je líto to hned vyházet… ale dívat se na to nedá. Tedy vybourat, a znova a pořádně.) Takže jádro za 200.000+ Kč. Rozvody elektro do mědi, nové vypínače, zásuvky, 40.000. Nové dveře vnitřní, 40.000 Kč. Nové krytiny, 55.000 Kč. Vyštukovat, výmalba, drobné…
Takže bratru, bez kuchyně, za 3,05 – 3,6 M. A to tam nemáme parkování (Garáž stojí dalších několik se tisíc, a obvykle není ke koupi poblíž baráku). Části domu jsou opotřebené, drahé dálové topení (rozvody topení a tělesa jsou původní, 30 let staré, kolik ještě vydrží?), horší akustické vlastnosti – jak z venku, tak od sousedů. A velká nevýhoda – v podstatě neodstranitelná bolest paneláků – hluk z dupání, tzv. kročejový hluk. Když byl panelák nový, bylo tam alespoň PVC s filcem, a za moc to nestálo. Dnes, když si tam dá soused (pseudo)plovoucí podlahu, nebo nalepí dlažbu, tak je to ještě mnohem horší.
Jsem z oboru, takže vím co stojí, a jaké to má vlastnosti.
Zkoušel jsem takhle čísly argumentovat. Kouleli očima, ale už se viděli bohatí. Měli dluhy, a dluh byl zrovna tolik. Anebo chtěli koupit dva menší, a tak potřebovali tolik. Měli dceru a syna, každýmu chtěli dát milión, a ještě měli spočítáno, kolik jim musí zbýt. K tomu do kšeftu zatáhli realitku, takže dalších 100.-150.000 Kč tam „chybělo“. Max co byli ochotni slevit bylo 150.000 Kč. Což dělá z předraženého neprodejného zboží opět předražené neprodejné zboží.
Ale zpátky k těm prodejům novostaveb. Další háček je, že se prodávají jen ty za slušnou cenu. Zlevněné, nebo nově zařazené. Spousta předražených ležáků zůstává v nabídce dnes už roky. A ještě jedna věc: prodeje rostou oproti útlumu roku 2008 (celku, i když ten zářez je v 2.pol). Oproti tučným letů je stále hodně dole, i přes ten růst.
A velkým otazníkem je, co se stane s prodeji developerů, až spadnou ceny starých bytů. A stát se to nutně musí. Otázka není jestli, ale kdy. Protože na jedné straně developeři prostor na jakékoli významější zdražení, pokud vůbec nějaké, nemají. A zároveň na druhé straně si poměr nákladů starý / nový uvědomuje i „trh“. Čímž se vracíme na začátek. Trh starých bytů klesá, developeři rostou na jejich úkor. To nepotrvá věčně.
To s těmi problémy panelákových bytů je samozřejmně pravda,nicméně by se dalo v lecčem polemizovat.Jsem také z oboru a vím jakými neduhy trpí dnešní novostavby.Mám známou co si koupila byt v novostavbě v Hostivicích a bohužel přišla na to že starý činžovní byt je prostě lepší.Nové byty mají taktéž problémy s hlukem z vedlejších bytů,jsou často řešené „velmi moderně“ ale nefunkční.Proto si myslím,že k nějakému velkému zlevnění starých bytů nedojde.Pokud je cena „paneláku“ rozumná ,rekonstrukce se vyplatí.Já sám jsem rekonstruoval byt 3+1 cca. 250 000kč.
Za 250.000 Kč je možno „rekonstrukci“ udělat. Ba i za 25.000 Kč. Jde jen o to, co (ne)obsahuje, a jestli si počítáš i cenu vlastní práce. Srovnávejme prosím srovnatelné.
A stále tam chybí ten podíl na „společné“ části. Tedy zateplovák, střecha, výtah, stoupačky. Bratru za starisíce. A parkování. Nicméně nemám nic proti rekonstrukci paneláku. Jen konstatuji, že spolu s současnou kupní cenou, se to nevyplatí. Je to oproti novostavbě o statisíce dražší. Pokud ceny klesnou, tak proti tomu nic nemám.
S dispozicemi máš pravdu. To je dnes hlavní problém developerských novostaveb. Většina z nich je příšerná. K tomu ta móda oken až na zem, a s tím spojenými problémy a nevýhodami. Je problém něco slušnějšího vybrat. Ale, už se tu a tam občas objevují slušné. (Zrovna na podzim jsem se byl na jeden podívat – ale něco tak zpraseného stavebním provedením i projekčně, se hned tak nevidí.) Musíš vybírat – ono i v panelákách je dost špatných dispozic, a navíc spousta je toho v přízemí.
Co se týče akustiky, to je na delší povídání. Nicméně jednoznačně platí, že pokud je novostavba akusticky horší než panelák (navíc nedávno došlo k zpřísnění akustické normy), tak je provedena chybně v projektu, nebo při provádění. A to je na reklamaci – i když něco je neodstranitelné. I když nejhorší případy co jsem viděl, nebyly v paneláku, nebyly ani v developerské novostavbě, ale v těch údajně solidních a poctivých prvorepublikových zděných činžácích. A to ne jednou.
Souhlasím.Já mám to štěstí,že jsem byt v paneláku nemusel kupovat,ale záleží na ceně.Těžko bych dělal rekonstrukci za 300 tisíc,když bych dal 1,5 mega za byt.To si radši nechám postavit malý domek.Ta Praha je hodně předražená,ale u nás v jižních čechách koupíš byt okolo 600–700 tisíc a když ho za 300 tisíc zvelebíš ,tak se v tom dá bydlet celkem v pohodě.