Hlavní navigace

Názory k článku Je správná doba ke koupi bytu?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 4. 2010 7:37

  matous (neregistrovaný) ---.karneval.cz

  diky za pekny clanek… ja kdyz v roce 2008 prodal zdedeny byt bylo to na zaklade informaci z BBC o situaci v US a UK (prvni informace o horsi prodejnosti realit pochazi z roku 2006 z USA, trvalo mi dva roky nez jsem pochopil ze reality nemuzou rust porad…), a pokud budu nejakou realitu jako investici kupovat tak na zaklade poklesu nezamestananosti, rustu mezd a jedine pokud zacnou banky opet blaznit a rohazovat penize jako v predeslych letech… bez rustu mnozstvi penez v obehu si osobne neumym rust cen realit predstavit…

 • 21. 4. 2010 9:22

  Klára (neregistrovaný) ---.9.sdl.core.ttnet.cz

  Já tedy nevím, kde by banky rozhazovaly peníze. Před pěti lety jsem potřebovala ke koupi bytu dofinancovat 300.000,–. Přestože máme s manželem měsíčně cca 47.000,– čistého a stálé zaměstnání, tak jednání o hypotéce v bance bylo takové, že jsem se nakonec zeptala, jestli také nechtějí odběr krve !

 • 21. 4. 2010 9:35

  Bob (neregistrovaný) ---.metrostav.cz

  No jo,ale to že máte každej na pásce 10 hrubýho a zbytek na ruku cash to banku moc nezajímá.Nebo už nějaké úvěry splácíte.Jinak fakt není možný abyste měli problém dostat 300 tisíc.

 • 21. 4. 2010 9:44

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz

  Hypotéka na 300 kKč? Pěkná blbost, se mnou se nechtěli v r. 2002 bavit o částce nižší než 600 kKč.

 • 21. 4. 2010 9:53

  Klára (neregistrovaný) ---.9.sdl.core.ttnet.cz

  kdybych tak mohla okopírovat dokumenty, mzdy, jak jsem uvedla byly na dokladu od zaměstnavatele, do ceny bytu za 1.200.000,– nám prostě 300.000 chybělo, neb jsme je měly uloženy výnosněji. Takže jsme hypotéku splatili za 3 roky, přeplatili o necelých 40.000. Jedinou půjčku jsme měli úvěr na zakoupený další byt.

 • 21. 4. 2010 10:13

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz

  Já se Vám snažím vysvětlit, že o hypotéku na směšných (z hlediska banky) 300 kKč prostě žádná banka neměla zájem…

 • 22. 4. 2010 7:39

  Kruton (neregistrovaný) ---.karneval.cz

  …respektive nemovitostí mohou jen stěží stagnovat či dokoce stoupat, když nestoupá objem peněz poskytnutých na hypotečních úvěrech (1Q 2010 vs 1Q 2009 minus 11,9%).

 • 22. 4. 2010 9:28

  xf (neregistrovaný) ---.central-group.cz

  A k tomu je nutno připočíst, že prodeje developerů mírně rostou už rok.
  Co to do budoucna znamená pro starší byty, jejichž nabídkové ceny stagnují, to si lze spočítat na prstech jedné ruky.

 • 22. 4. 2010 10:08

  Kruton (neregistrovaný) 82.117.130.---

  …nárůsty prodejů novostaveb jsou s nemalou pravděpodobností jen oční výtěr. Nedávno v jednom z článků na toto téma (na iHned.cz) kterýsi ze stavitelů přiznal, že do prodejů započítává i rezervace.
  Stagnaci nabídkových cen starčích bytů by také slušely uvzovky – je sice pravda, že stále ještě existují zoufalci, schopní vyběhnout na trh s 3+1 na Jižním měste za 3,5 M, ovšem u bytů, které jsou v nabídce delší dobu, je trend jednoznačný: slevy, slevy, slevy. SItuaci komplikuje jen fakt, že majitelé se zpravidla „ostýchají“ snížit cenu o více než 50 – 90 tis. Ale to je ostatně jejich problém – o to déle budou nabízet.

 • 22. 4. 2010 20:44

  xf (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz

  Nárůsty prodejů jsou skutečné. Má to však několik ALE.
  Jak už jsem napsal, je to především na úkor starých bytů. Dnes dají sehnat nové byty 3+kk cca 80m2 za 3,6 M, včetně parkovacího stání a DPH, na kraji Prahy, několik zastávek autobusu od metra. Jediný háček je v předání za 1,5 roku.
  Oproti tomu starý panelák, ve stejné poloze, má nabídkovou cenu 2,5–2,99 M. Typicky zateplen, nová střecha, a okna. Jenže, obvykle družstvo splácí, tedy k bytu „náleží“ na výše uvedené úvěr cca 200.000–300.000 Kč. A to nejsou opravené společné prostory a výtah. K tomu rekonstrukce jádra (V lepším případě, v horším je to hotovo, byt je „zhodnocen“ /nejlevnější co je k sehnání + rádobyrustikální kuchyně/, a o to cena vyšší. A člověku je líto to hned vyházet… ale dívat se na to nedá. Tedy vybourat, a znova a pořádně.) Takže jádro za 200.000+ Kč. Rozvody elektro do mědi, nové vypínače, zásuvky, 40.000. Nové dveře vnitřní, 40.000 Kč. Nové krytiny, 55.000 Kč. Vyštukovat, výmalba, drobné…
  Takže bratru, bez kuchyně, za 3,05 – 3,6 M. A to tam nemáme parkování (Garáž stojí dalších několik se tisíc, a obvykle není ke koupi poblíž baráku). Části domu jsou opotřebené, drahé dálové topení (rozvody topení a tělesa jsou původní, 30 let staré, kolik ještě vydrží?), horší akustické vlastnosti – jak z venku, tak od sousedů. A velká nevýhoda – v podstatě neodstranitelná bolest paneláků – hluk z dupání, tzv. kročejový hluk. Když byl panelák nový, bylo tam alespoň PVC s filcem, a za moc to nestálo. Dnes, když si tam dá soused (pseudo)plovoucí podlahu, nebo nalepí dlažbu, tak je to ještě mnohem horší.
  Jsem z oboru, takže vím co stojí, a jaké to má vlastnosti.

  Zkoušel jsem takhle čísly argumentovat. Kouleli očima, ale už se viděli bohatí. Měli dluhy, a dluh byl zrovna tolik. Anebo chtěli koupit dva menší, a tak potřebovali tolik. Měli dceru a syna, každýmu chtěli dát milión, a ještě měli spočítáno, kolik jim musí zbýt. K tomu do kšeftu zatáhli realitku, takže dalších 100.-150.000 Kč tam „chybělo“. Max co byli ochotni slevit bylo 150.000 Kč. Což dělá z předraženého neprodejného zboží opět předražené neprodejné zboží.

  Ale zpátky k těm prodejům novostaveb. Další háček je, že se prodávají jen ty za slušnou cenu. Zlevněné, nebo nově zařazené. Spousta předražených ležáků zůstává v nabídce dnes už roky. A ještě jedna věc: prodeje rostou oproti útlumu roku 2008 (celku, i když ten zářez je v 2.pol). Oproti tučným letů je stále hodně dole, i přes ten růst.

  A velkým otazníkem je, co se stane s prodeji developerů, až spadnou ceny starých bytů. A stát se to nutně musí. Otázka není jestli, ale kdy. Protože na jedné straně developeři prostor na jakékoli významější zdražení, pokud vůbec nějaké, nemají. A zároveň na druhé straně si poměr nákladů starý / nový uvědomuje i „trh“. Čímž se vracíme na začátek. Trh starých bytů klesá, developeři rostou na jejich úkor. To nepotrvá věčně.

 • 24. 4. 2010 18:28

  maitland (neregistrovaný) ---.skylan.cz

  To s těmi problémy panelákových bytů je samozřejmně pravda,nicméně by se dalo v lecčem polemizovat.Jsem také z oboru a vím jakými neduhy trpí dnešní novostavby.Mám známou co si koupila byt v novostavbě v Hostivicích a bohužel přišla na to že starý činžovní byt je prostě lepší.Nové byty mají taktéž problémy s hlukem z vedlejších bytů,jsou často řešené „velmi moderně“ ale nefunkční.Proto si myslím,že k nějakému velkému zlevnění starých bytů nedojde.Pokud je cena „paneláku“ rozumná ,rekonstrukce se vyplatí.Já sám jsem rekonstruoval byt 3+1 cca. 250 000kč.

 • 24. 4. 2010 20:20

  xf (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz

  Za 250.000 Kč je možno „rekonstrukci“ udělat. Ba i za 25.000 Kč. Jde jen o to, co (ne)obsahuje, a jestli si počítáš i cenu vlastní práce. Srovnávejme prosím srovnatelné.
  A stále tam chybí ten podíl na „společné“ části. Tedy zateplovák, střecha, výtah, stoupačky. Bratru za starisíce. A parkování. Nicméně nemám nic proti rekonstrukci paneláku. Jen konstatuji, že spolu s současnou kupní cenou, se to nevyplatí. Je to oproti novostavbě o statisíce dražší. Pokud ceny klesnou, tak proti tomu nic nemám.

  S dispozicemi máš pravdu. To je dnes hlavní problém developerských novostaveb. Většina z nich je příšerná. K tomu ta móda oken až na zem, a s tím spojenými problémy a nevýhodami. Je problém něco slušnějšího vybrat. Ale, už se tu a tam občas objevují slušné. (Zrovna na podzim jsem se byl na jeden podívat – ale něco tak zpraseného stavebním provedením i projekčně, se hned tak nevidí.) Musíš vybírat – ono i v panelákách je dost špatných dispozic, a navíc spousta je toho v přízemí.

  Co se týče akustiky, to je na delší povídání. Nicméně jednoznačně platí, že pokud je novostavba akusticky horší než panelák (navíc nedávno došlo k zpřísnění akustické normy), tak je provedena chybně v projektu, nebo při provádění. A to je na reklamaci – i když něco je neodstranitelné. I když nejhorší případy co jsem viděl, nebyly v paneláku, nebyly ani v developerské novostavbě, ale v těch údajně solidních a poctivých prvorepublikových zděných činžácích. A to ne jednou.

 • 25. 4. 2010 16:17

  maitland (neregistrovaný) ---.skylan.cz

  Souhlasím.Já mám to štěstí,že jsem byt v paneláku nemusel kupovat,ale záleží na ceně.Těžko bych dělal rekonstrukci za 300 tisíc,když bych dal 1,5 mega za byt.To si radši nechám postavit malý domek.Ta Praha je hodně předražená,ale u nás v jižních čechách koupíš byt okolo 600–700 tisíc a když ho za 300 tisíc zvelebíš ,tak se v tom dá bydlet celkem v pohodě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).