Osobně se mi teze KDÚ-ČSL také líbí, protože chci mít víc dětí a moje maminka by měla rozhodně větší důchod, pokud by se odvozoval od mého aktuálního příjmu, takže moje rodina by na tom měla na první pohled vydělat.
Ale upřímně: jaká by musela být daňová úspora nebo porodné, aby to přimělo příslušníka střední či vyšší střední třídy (a troufám si tvrdit, že o ně jde především, pokud mluvíme o tom, že by podpora porodnosti měla přinést nové daňové poplatníky) pořídit si dítě, které si jinak pořídit nechce? Muselo by se to pohybovat přinejmenším ve statisících, možná i v milionech, na jednu rodinu.
A kdo platí v této zemi největší část daní, zejména daní z příjmu a majetkových daní? Střední a vyšší střední třída. Takže abychom mohli střední a vyšší střední třídu motivovat finančně k větší porodnosti, museli bychom jí ty peníze nejdřív sebrat prostřednictvím daní.
A, mimochodem, demograficky zkuste delší horizont: průměrný věk matky při prvním porodu i při porodu obecně byl za I. československé republiky bližší aktuálnímu stavu, než stavu za komunistického režimu např. v 70tých letech.
Stav, kdy průměrný věk matky při porodu je těsně přes 20 let a v cca 25 letech už má "odrozeno" není v rozvinuté společnosti normální, ale úchylkou. Takže přesnější, než tvrdit, že nám chybí 1 milion dětí, je tvrdit, že nám přebývá určitý počet lidí zejm. v generaci tzv. Husákových dětí, kteří by se za normálních okolností rozprostřeli do mnohem delšího intervalu, a ze kterých se samozřejmě časem stanou důchodci.
"Zvýšení počtu dětí má okamžitý pozitivní vliv na ekonomiku. Národní hospodářství musí uspokojit vyšší počet příjemců, zvyšuje se tak HDP."
Okamžitý efekt rozhodně nemá, protože malé dítě nepůjde vyrábět a není tak ekonomicky aktivní. Pracovat půjde plnohodnotně nejdříve za 18 let. Navíc, jak správě připomněl předchozí diskutér, podpora porodnosti musí být zaplacena z daní. Zaplatí si tak lidé sami sobě, že chtějí dítě. Dává vám to smysl? Stát nemá žádné jiné zdroje, může jen přerozdělovat. Sám za vlasy se do vzduchu taky nevytáhnete.
Podpora porodnosti jde z kapes střední třídy především těm samým lidem, co to platí plus různým nepřizpůsobivým a sociálně slabým, kteří by raději děti mít snad neměli. Jediní kdo jsou tak porodným a různými přídavky motivováni k pořízení dítěte jsou přesně tito lidé. Vytváříme tak velký sociální problém do budoucna, kderý platíme už dnes. Nejlepší je lidem snížit daně a nechat jim vydělané peníze.
Autor uhodil hřebíček na hlavičku. Má pravdu. Ale zůstává tu jedna otázku.
Řekl bych, že hlavním vyníkem demografického vývoje je samotný rozbujelý nákladný sociální a birokratický stát. Stát díky socialistické ideologii podporuje kde co a kde koho na úkor rodin s dětmi, střední třídy a hodnot uchovávajících sociální potenciál. Trojice jež by měly být základem dlouhodobě udržitelné demokratické společnosti. Podpora je vždy podporou někoho na úkor někoho jiného.
A teď ta otázka. Je vůbec možné aby takovýto stát problém vyřešil, když je sám z velké části příčinou problému?
Pokud ne, můžeme čekat, že přijde skutečná krize. Po dramatickém období, spojeném třeba i s dočasným zhroucením státní moci, by mohlo dojít k přirozenému ozdravění, vystřízlivění z nefunkčních sicialistických ideí a neúspěšného státního patrnalizmu. Stát by si ponechal funkce, které mu přísluší a rodina také. Zkrátka přirozený výběr.
Tak pri soucasne vysi slevy to od toho narozeni do promoce neco pres 300 000 Kc. Zda je to hodne nebo malo je jiste vec nazoru, kazdopadne clanek to pomiji zcela a snazi se vyvolat dojem jak stat stedre dotuje podnikatele s Porsche na ukor rodin s detmi. Kam se hrabou komousi s jejich tridnim bojem.
Ono to není jenom o penězích. Viz nesezdaní rodiče - finančně je to velmi nevýhodné. Průšvih je, že tu na trhu práce téměř neexistují zkrácené úvazky (ten seženete leda když už jste v té firmě pracovali) a hlídací služby (občas to suplují rodiče, ale ne každý takové má... A zaplatit si soukromé znamená vydělávat poměrně dost peněz. Krom toho, ceny bydlení se tu blíží těm "západním" nebo je i převyšují, platy jsou ale tak třetinové.
a on někdo řeší, jestli jsou sezdaný či ne? Píšu, že i přesto, že být nesezdaný je nevýhodné, přesto do toho jdou, tudíž finance nejsou to hlavní. Jde spíš o jiné věci v tomhle Čechistánu. Což autor článku zmínil jen okrajově.
A nemáš pravdu, že je to jediné, o co přijdou. Je to např. taky vdovskej důchod, když jeden rodič zemře (tedy manželství je ta nejlepší životní pojistka pokud si člověk vybere dobře no a pokud ne, tak snad nemá ani ty děti...). A pak různé nemateriální záležitosti (zkus se coby "přítel" zeptat, jak se má partnerka v kómatu po autonehodě, bez jejího souhlasu ti nic neřeknou).