Hlavní navigace

Je na ceně zlata opravdu bublina?

Jan Koudelka

Analytici varují, že na ceně zlata už roste enormní bublina. Ale mají pravdu? Trh se na názory analytiků neptá.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dluhové problémy v Evropě i USA způsobily, že investoři mnohem více obracejí pozornost k takovým uchovatelům hodnoty, jako je zlato. I přes to, že analytici už nějakou dobu varují, že na ceně zlata roste bublina, poptávku to nijak nesnižuje. Cena roste dál. Čtěte více: Může být unce zlata za milión dolarů?

Dokud budou Centrální banky dále plnit ekonomiky a měnové systémy jednotlivých zemí nově natištěnými bankovkami, a to v takovýchto objemech, nemusíme se obávat, že aktuálních 1 900 USD za trojskou unci zlata je pouze cenovou „bublinou“ na trhu, řekl ve včerejším rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg TV, Dr. Marc Faber, jeden ze současných předních světových investorů a autor mnoha investičních blogů a publikací. Dodal také, že ti, co investují do zlata, mají určitou jistotu a zbraň proti náhlým korekcím a propadům na finančních trzích.

Během včerejší seance se cena zlata obchodovaného na burze COMEX (Globex) vyšplhala na absolutní rekord 1 921,15 USD za trojskou unci (31,10 gramů).  Tento pohyb směrem vzhůru jen podtrhuje Faberova slova. Zlato láme rekordy a hlavními viníky jsou padající ceny akcií a slábnoucí strategické měny. Tato skutečnost zvyšuje poptávku po zlatě. Čtěte více: Zlato – dobrá nebo špatná investice?

Trh se na vývoj neptá analytiků

Analytik společnosti WellsFargo& Co. Dean Junkans v měsíci srpnu prohlásil, že spekulativní nákupy ženou futures kontrakt zlata do úrovně enormní bubliny bez fundamentálního podkladu a také že očekává strmý pád. V té době byla cena zlata okolo 1780 USD za trojskou unci. Jak je vidět, trh se na názory analytiků neptá.

Dr. Marc Faber dále směrem k současnému trendu vyjadřuje i osobní postoj: Každý měsíc si koupím trochu zlata. Čtěte více: Jak dlouhodobě investovat do zlata?

Centrální banky musí změnit politiku

V USA, Evropě a Asii zpomaluje výroba, což přilévá olej do ohně a očekávaná čísla globálního růstu ekonomik se stávají hrozbou pro jednotlivé systémy. Tato skutečnost donutí centrální banky ke změně měnové politiky. Čtěte více: Šest průšvihů, o které si koleduje Amerika

Centrální banka USA The Federal Reserve ukončila v červnu letošního roku druhé kolo takzvaného kvantitativního snižování. Během tohoto procesu FED skoupil dluhopisy upsané v listopadu 2010 za 600 miliard USD.

V kole prvním však poslal do ochromené ekonomiky celkem 1,25 bilionu USD. Banky a finanční instituce jako Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc., Bank of England, začínají po vzoru druhého kola opatření FEDu, reakcí na oslabování ekonomiky a zdražování bankovních transakcí, taktéž počátkem tohoto týdne nakupovat dluhopisy. Čtěte více: 14 odpovědí na otázky, které vás zajímají v oblasti investic


Zdroj: SAXO Trader 2.5

Na přiloženém obrázku, pořízeném z obchodní platformy SAXO Trader 2.5,  můžete sledovat denní graf s historií jednoho roku, tedy od září roku 2010. Trend je již jedenáctý rok v širokém obchodním (cenovém) pásmu bullish. Toto je nejdelší trend od roku 1920. Čtěte také: Zlato z automatu? Brzy na ně narazíte v obchoďáku

V tomto roce londýnští investoři diverzifikovali svá portfolia do ostatních investičních instrumentů např. akcií, měn, apod. Vzhledem k aktuálnímu silnému fundamentu ale i silné technické podpoře, doplněné indikátory může být případná korekce zajímavou příležitostí. Vzhledem k vysokému stupni volatility je třeba vyhledat vhodnou příležitost.

Autor Jan Koudelka je makléř u společnosti Conectium s.r.o.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).