Hlavní navigace

Názor k článku Je diamant investice, nebo spotřeba? od thr - On je mezi diamanty a zlatem značný rozdíl...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 3. 2015 9:51

  thr

  On je mezi diamanty a zlatem značný rozdíl v tom, jak se počítá cena a jaké je následné využití...
  U zlata je lineární, prostě pro danou kvalitu zlata cena za jednotku hmotnosti krát hmotnost. A pokud se koupí slitek, tak je následně využitelný na cokoli - je fuk zda pro průmysl či šperky, přičemž průmyslová spotřeba spíše roste, což nějaký totální pád cen vylučuje (pokles je jiná věc).

  Jenže u diamantů to létá daleko více - větší diamanty vychází podstatně dráže, daleko více se liší hodnocení podle kvality a tak dále. Neodborník se v tom téměř nemá šanci vyznat, koneckonců to bylo zmíněno v článku.
  Navíc je tu ale zásadní rozdíl ve využítí, v průmyslu už dnes převládají umělé diamanty, z těžby přírodních pak spíše ty "odpadové drobky" či barevně nepoužitelné pro šperky - prostě průmysl a šperkařství jsou narozdíl od zlata naprosto odlišné obory... A aby toho nebylo málo, tak je tu nemalé riziko, že se zlevní výroba umělých diamantů i ve větších velikostech, které by už nebyly jen věcí průmyslu, ale začaly by vážně ovlivňovat i šperkařství.

  Sečteno a podtrženo si dovolím tvrdit, že zatímco zlato dává celkem bez diskuse smysl jako prostředek zachování hodnoty a za jistých okolností i jako investice, tak u diamantů jsou rizika velmi podstatně větší :-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).