Spravedlivý důchod si představuji krom toho, že by neměl být rozdíl mezi mužem a ženou, také v tom,
proč mají z průměru vypočtený důchod lidé, kteří se práci vyhýbali. Mají vyšší důchod než lidé, kteří poctivě pracovali celý život.
Ženy mají nižší důchod, ale aby se srovnala věková hranice, připočítávají se jí 4 měsíce oproti mužům, těm jen 2.
Kde to jsme?
Také by se určitě měla řešit otázka , proč nezohledňovat matky s počtem vychovaných dětí. Je to nesmysl.
Když už se teda chce komise zabývat diskriminací, tak proč se nezabývá diskriminací mužů při výchově dětí? Když odchází do důchodu žena, ptají se jí, kolik vychovala dětí, musí se o ně starat nejméně po dobu 10 let. Proč se ale totéž nezohledňuje u mužů, kteří ovdověli nebo se rozvedli a děti vychovávali oni? Pravda, je jich málo, ale proč se jim vychované děti nezapočítávají do doby odchodu do důchodu?
Je potřeba rozlišovat PÉČI a to jakoukoli, pro účely uznání náhradní doby pojištění, ta se týká kohokoli, tedy i mužů, a POČET VYCHOVANÝCH DĚTÍ pro stanovení důchodového věku. A to se týká pouze žen. Přitom u žen není rozhodné, zda to dítě porodily (ač se často argumentuje tím, že ten nižší důchodový věk je hlavně z toho důvodu, že porody mají výrazný dopad na zdravotní stav), ale jen to, zda to dítě měly odpovídající dobu ve své péči.
To "zrušení" bude ještě chvíli trvat. Minulý rok dosáhly do konce srpna důchodového věku ženy ročník narození 1957 (jinak řečeno mé spolužačky), které vychovaly dvě děti (v naší generaci standard), a to ve věku 60 let a 8 měsíců.
Muži stejného data narození dosáhnou důchodového věku přesně o tiř roky později, tedy ve věku 63 let a 8 měsíců (4/12 z nich v r. 2020 a zbytek do srpna 2021. Na stejný důchodový věk se ženy a muži srovnají až v roce 2030, tj. za 11 let. (To vyrovnání a současně prodlužování důchodového věku bylo stanoveno na 25 let, takže jsme lehce za polovinou.)
Jen jako zajímavost - pokud vypočteme u těch "holek" ročníku 1957 z loňské mediánové mzdy žen a průměrné doby pojištění tohoto ročníku důchod, dojdeme v současné hodnotě peněz k částce lehce nad 14,5 tis./měs. Takže než odejdou do důchodu stejně staří "kluci", dostanou ty "holky" z penzijního účtu za těch 36 měsíců 522 tis. v současné hodnotě peněz. "Kluci pak sice budou mít důchod vyšší (o kolik přesně se neví, ale odhadem z mediánové mužské mzdy a při průměrné mužké době pojištění asi o 1600 až 1800 Kč). Nicméně, "v průměru" už na celkové částce ty "holky" nikdy nedohoní, protože dříve než by se tak stalo, tak umřou! Zatímco "holky" budou svůj (nižší ale valorizovaný) důchod po smrti svých vrstevníků pobírat dalších cca 4 - 5 let. Podotýkám, že jde o statistiku a konkértní ženy a muži mají samozřejmě ten průběh rozdílný.
Zajímavé je, jak se pitomosti lavinovitě šíří jak mor, i když už bylo 1 000 000x napsáno a řečeno, že je to pitomost.... K tomu důchodu z průměrné mzdy bych doporučil podívat se jednak na stránky ČSSZ, způsob výpočtu se tam nechá najít (případně si hodit do Google "důchod způsob výpočtu", píše se o tom i na jiných webech). Druhak bych se podíval na www.hoax.cz, tam se o té pitomosti o výpočtu důchodu z průměrné mzdy píše taky.
Protože dříve ženy odcházely dle počtu dětí i v 53 letech. Dnes se jen vyrovnává disproporce mezi muži a ženami. Ženy jsou zase zvýhodněny a to podstatně průměrnou délkou dožití. Muž asi 74 - 75 let, žena asi 80-82 let. Takže spíše by se měli vzít v ochranu muži. Většina žen své muže přežije. Odhaduji, tak 9/10.
Statistická rocenka ČSSZ říká celkem jasně, že průměrný muž pobárá důchod 19,1 roku (a pak jde pod kytky), zatímco průměrná žena pobírá důchod 27,9 let. Rozdíl v době čerpání důchodu je tedy téměř osm let. (Z toho plyne i ten zajímavý jev, že průměrná důchodkyně, ač má nižší důchod, vyčerpá za život z důchodového účtu cca o 600 tis. Kč více, než průměrný důchodce (muž). A zatímco důchodců mužů je méně než milion, žen důchodkyň je více nez 1,5 milionu, přičemž půl milionu jsou vdovy.
Nejde až tak o to, že ženy žijí déle, ale o to, že při vyšším věku dožití mají navíc i nižší důchodový věk. Máte pocit, že postupné srovnání důchodového věku žen a mužů v průběhu 35 let (od r. 1996 do r. 2030), nebo-li po krůčcích prováděná redukce pouze "politicky motivované" výhody nižšího důchodového věku u žen, je trestem?
I tak pořád budou mít za současného stavu "civilizace" ženy vyšší věk dožití, jak je obvyklé v průmyslově vyspělých státech již zhruba posledních sto let.
Mimochodem, není bez zajímavosti, že díky srovnání důchodového věku se významně zmenší rozdíly mezi nově vyměřovanými důchody mužů a žen, protože ženy tím získají o tři roky delší dobu pojištění (pokud vychovaly 2 děti, což je u těch co nyní odchází do důchodu zatím standard).
Konkrétně u důchodů vyměřených letos ze mzdového mediánu 4.Q 2018 (medián mezd ve výpočtu beru jako osobní vyměřovací základ, Ž = 25206 Kč, M = 29842 Kč) vychází důchod ženy při 44 letech pojištění 14623 Kč a důchod muže při 47 letech pojištění 16246 Kč, a rozdíl je tedy 1623 Kč. Pokud však žena získá také 47 let pojištění, bude mít důchod 15396 Kč a rozdíl se sníží na 850 Kč.