Hlavní navigace

Názor k článku Jaký dostanete důchod při platbě minimálních záloh? (PŘÍKLADY) od ViR - Rozumíte, prosím, psanému textu? Nezpochybňuji, že uklízečka (zpravidla)...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 1. 2016 14:22

  ViR

  Rozumíte, prosím, psanému textu? Nezpochybňuji, že uklízečka (zpravidla) pracuje, pokud je v zaměstnání a uklízí. Ale je to "režijní zaměstnanec" a podniku přímo nepřináší žádné tržby (tj nevydělává).

  Její práce, jakožto práce zaměstnance, je celkem snadno nahraditelná nakoupenou komoditou/službou, například od nějakého živnostníka/živ­nostnice Čistěny, třeba bez zaměstnanců.

  A nebo, příklad právě z advokátní kanceláře mé kamarádky, kdy došla majitelka podniku k závěru (tuším po čtyřech změnách personálu), že to dámy v pracovním poměru jako uklízečky nedělaly v kvalitě dle jejích představ.

  A proto nakonec podnikatelka sama osobně úklidu věnuje přiměřený čas, místo toho, aby ZE SVÉHO zaplatila jiné firmě, nebo uklízečce, tedy zaměstnanci. A současně ZE SVÉHO případně zaplatila zdravotní a sociální odvody za to, že smí využít práci zaměstnance místo své práce (či služby jiné firmy), což má zcela evidentně charakter zvláštní daně (v podstatě srovnatelné s daní spotřební u některých komodit).

  Jinak samozřejmě vnímám, že dobré pracovní prostředí má (zpravidla) vliv na spokojenost (a přeneseně na výkonnost) zaměstnanců, respektive podnikatele samotného. A na pracovní prostředí má častečně vliv i úklid (vedle vybavení pracoviště, osvětlení, teploty, organizace práce, pracovní doby atd.). Ale pořád je, z pohledu tržeb podniku, ten význam toho, zda úklid zajišťuje Petra, Pavla, nebo jako službu třeba jiná podnikatelka Čistěna, srovnatelný s tím, zda do služebního auta podnik tankuje běžné palivo u Benziny, nebo třeba prémiové u Shellu ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).