Názory k článku Jakou délku fixace hypotéky doporučují odborníci?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2005 9:13

    Libor Kmoníček (neregistrovaný)
    Jediný přijatelný názor mi připadá od p. Rokose z GE. U všech ostatních je zcela zřejmé, že se bohuže nedokázali oprostit od svých funkcí bankéřů...
    Není snad právě pro ně výhodné, když s klientem uzavřou smlouvu o vyšší sazbě a svážou si ho dlouhodobým termínem, kdy nesmí (pod trestem obrovských srážek) mimořádně snižovat jistinu ?
    Banky tak dosáhnou jistoty několikaletých stálých plateb jasně dané výše, získají na úrocích více klientových penízků a co získává klient ? Sázkový tiket na to, že vydělá pokud sazby porostou nahoru ?? Hahaha. Pouze si kupuje velmi drahé "pojištění", že v takovém případě neprodělá.
    Každá desetinka procenta dělá v konečném zúčtování desetitisíce. Moje rada je nechat si nabídnou sazbu na jeden rok a na pět let. Přijmout sazbu jednoletou, ale na hypoteční účet z kterého se stahují splátky, posílat částku, jako byste platili hypotéku pětiletou. Tento přeplatek tak bude to vaše pojištění, které ovšem neskončí v kapse banky, ale stále s ním budete disponovat.
    Pokud se po roce sazby zvýší, můžete tuto rezervu využít, aby vás nezaskočily vyšší splátky. Doporučoval bych ale snažit se naspořit ještě něco navíc a každý rok udělat co nejvyšší mimořádnou splátku. Přitom nezkracovat dobu splácení. Sníží se vám tím výše měsíční povinné splátky, sníží se vám tím riziko nenadálé rozpočtové katastrofy a budete schopni našetřit zase o něco víc, do dalšího roku.
    Mimořádné splátky mají ohromující účinek hlavně v první polovině doby splácení úvěru. Pokud vložíte tisícovku, může to z celkové předpokládané částky plateb odmazat klidně dvojnásobek, tj.2000,-
    Nasimulujte si svoji hypotéku v Excelu a určitě zjistíte zajímavé věci.

    Uvědomte si prosím, kdo komu dluží a kdo komu platí. A co vlastně znamená "vydělat". Naprosto trapná rada je od pána z ČSOB, cituji : "Navíc v případě, kdy by tato situace nastala, můžeme klientovi doporučit výhodnější variantu co udělat s nečekaně získanými penězi, a to kombinaci úvěru a investice do depozit či podílových fondů. Na jedné straně může využít velmi nízkých a dlouhodobě zafixovaných sazeb na hypotéce a na druhé straně vydělávat na výhodném úročení investic do dlouhodobých depozit či fondů, které při nárůstu úrokových sazeb budou mít vyšší výnos."

    To je natolik k smíchu, že to snad ani nemá cenu komentovat. Pokud by ale snad někomu nebylo jasné, v čem spočívá vypečenost této rady, ať si zkusí spočítat, nakolik se mu to "vyplatí". Tj. srovnat finanční efekt mezi mimořádnou splátkou úvěru a teoretickým výnosem vkladu u OPF.
  • 22. 12. 2011 22:39

    miki (neregistrovaný)

    Teda nic proti Šichtařová,ale žil jsem v domění, že Pribor vyhlašuje čnb?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).