Problem je, ze by na tom moc nevydelala. Stredne velci obchodnici plati provizi 1,2 %, hypermarkety jeste mene (udajne jsou banky ochotne jit az na 0,5 %, ale to nemam overeno). Tech par drobnych obchodniku, kteri plati 2,2 az 2,5 % to nezachrani. Tahle castka se navic deli na tri dily (karetni spolecnost (Visa, MasterCard, AmEx, Diners, JCB,...), banka provozujici terminal (u nas CS, KB, UCB, CSOB a mozna jeste GE a dalsi) a banka, ktera vydala kartu. A samozrejme to musi take zaplatit nejake naklady.
Pokud tedy banka, ktera vydala kartu dava vice, nez cca 0,5 %, tak to z neceho musi dotovat - a to je duvod, proc jsou tyto bonusy nabizeny zejmena na kreditnich kartach (banka se zahoji na urocich od tech, kdo preceni sve moznosti a nebudou stihat splacet v bezurocnem obdobi)
Zni to hezky, ale bez reklamy to jde dost tezko. Tech par lidi, kteri se o finance aktivne zajimaji zadnou banku nespasi (co tak mam moznost pozorovat v mem okoli, tak se lidi zacou o penize zajimat az kdyz jim u dveri zazvoni exekutor), je potreba ji lidem strcit doslova pod nos. Obzvlast, kdyz Cesi jsou ve vyberu bank dost konzervativni a hlavne lini.
Souhlasím. Přestože se o stav na bankovním trhu zajímám, tak mi to trvalo přes rok, než jsem se rozhoupal a přešel od Spořky k mBank. Teď jsem už 3. rokem spokojený, protože její nabídka odpovídá mým relativně malým požadavkům. Za rok jsem ale ušetřil kolem 3.000,- Kč na různých poplatcích!
Tak záleží na tom, jaké služby využívá.
Takový základ by byl 3 služby standard (Servis24, Karta, výběry z bankomatů ČS) a 1 služba Plus (platby v rámci ČR). To dělá 69 + 159, tedy 2 736 za rok.
Samozřejmě je možné aktivovat si program výhod, protočit na účtu 100 000 Kč měsíčně a dostat 100 % slevu - http://www.mesec.cz/clanky/osobni-ucet-ceske-sporitelny-za-vernost-slevy/.
No a pak mohl využívat ještě nějaké další služby, např. zahraniční platby a tam to naskakuje poměrně rychle. FIO a mBank je má levnější, devizovky i zdarma.
Máte úplnou pravdu.
Sám se snažím být aktivní a např. už podruhé refinancuji hypotéku, protože nechci být ten,který se nechá odírat na poplatcích, na neférových úrocích, který při refixaci nabídnou stávajícímu spolehlivému klientovi... Bohužel, takových je nás ale málo :-(
A tak je to u nás se vším - třeba i s mobilními operátory. Proto tu máme ten "specifický trh".
Je dobre vyuzivat ruznych akcnich nabidek, treba pro malo volajici jezajimavy Vodafone s 75 % slevou. http://mobilovinky.blog.mobilmania.cz/2011/06/vodafone-a-cd-75-sleva-na-tarif/
Pak neni od veci jednou za rok pozadat o preneseni cisla a cekat co da operator za retencni nabidku.
No a pak jsou tu sedi operatori. Znamy ma na vyber mezi dvema tarify:
1) pausal 1 Kc + 1 Kc za minutu kamkoliv
2) neomezene volani za 650 Kc
Jen pro orientaci na co se da dostat - vyjednano pred rokem: 1 Kc na pevne linky i mobily, do vlastni site 0,80 Kc, volani mezi vlastnimi cisly zdarma (i v roamingu), pausal 30 Kc - zadne volne minuty, ceny bez DPH, data 60 Kc FUP 150 MB nebo 270 Kc FUP 10 GB, ceny pro firmu cca 200 SIM karet, minimalni utrata 40000 Kc/mesic,tarifikace 60+30, SMS 1 Kc (i zahranicni)
Jina nabidka stara cca 3 mesice:
pausal 1 Kc, pevna sit + vlastni sit 0,50 Kc/min, ostatni mobily 0,70 Kc, SMS 0,60 Kc, data neomezena 170 Kc/mesic, ceny vcetne DPP. Vzhledem k poplatkum mezi operatory nevim jak na tom chce operator vydelat, asi pocita se zlevnenim v budoucnu a neprechodem jinam.
Pro jednotlivce se na data da pouzit ta neverejna nabidka Vodafone
Internet v mobilu http://mobilovinky.blog.mobilmania.cz/2011/06/vodafone-a-cd-75-sleva-na-tarif/ 133 Kč - FUP 150 MB, 236 Kč FUP 600 MB, 394 Kč, FUP 3 GB
To ovšem musím jezdit vlakem a s in kartou. To mě připomíná komunistické doby k dvěma řízkům povinně vzít kilo bůčku. Já používám duální mobil s dvěma sim "slyším Vás" tj. 2x40 minut v jeho síti za 2 x 12 kč/měs. a doma IPTV pevnou od 802.cz Ovšem rodina se domluvila na Vodafone. Jinak by to moc dobře nešlo. A nejsme podnikatelé. Tam by to také nefungovalo.
Není nutné jezdit vlakem, stačí mít tu Inkartu. Dříve stačilo mít jen "ten plast", který se dal pořídit za 100 Kč na tři roky. To už nyní nejde, ale je tu možnost pořídit si pouze 3 měsíční aplikaci na 25 % slevu za 150 Kč. Nárok na slevu na jízdném sice po 3 měsících skončí, ale karta jako taková platí stále 3 roky a s ní i sleva. Rozpočítáme-li těch 150 Kč na 3 roky, vyjde náklad na vlastnictví In karty za 4,17 Kč za měsíc.
Inkarty (nově vydané) mají platnost 6 let, viz http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-13675/.