Hlavní navigace

Jaké ekologické daně se platí v Evropské unii?

31. 3. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Evropská unie uplatňuje přísné ekologické normy a s nimi spojené ekologické daně. Po vstupu do EU Českou republiku čeká přijetí mnohých z nich. Jaké ekologické daně Evropská unie využívá a které nás postihnou?

Podmínky pro život se na Zemi rok od roku zhoršují. To víme všichni. Novorozenci přicházejí na svět s rozlišnými alergiemi a vážnými nemocemi v nebývalé míře. Napít se vody v řece je životu nebezpečné. Zimní procházka skrz město v době inverze se rovná sebevraždě. Proč tomu tak je? Celosvětový technický a technologický pokrok s sebou přináší tuto negativní daň. Pro nás všechny, bez rozdílu.

Mnoho záchranných akcí a dobrých nápadů zabraňujících ničení životního prostředí končí na finančních potížích. Mnozí z nás se nechtějí dívat do budoucna. „Já žiji teď, co bude potom, mě nezajímá“ – to je jejich jednoduchá odpověď. Ale naštěstí nejsou všichni stejní. Můžeme dokonce říci, že nám, Evropanům, leží ochrana životního prostředí nejvíce na srdci a mnoho se v této oblasti za poslední dobu udělalo.

Evropská unie si položila jako základní tyto cíle:

 • Udržování, ochrana a zlepšování kvality životního prostředí.
 • Ochrana lidského zdraví.
 • Obezřetné a racionální využívání přírodních zdrojů.
 • Podpora opatření na mezinárodní úrovni, čelících regionálním a celosvětovým problémům životního prostředí.

Evropská unie chce v příštích letech snížit o polovinu počet lidí, kteří nemají přístup k čisté vodě a hygienickým zařízením (na rok 2003 vyčlenila již 1,4 miliardy euro). Chce podporovat používání čistších a účinnějších technologií spalování fosilních paliv, zvýšit úspory energie a zvětšit podíl obnovitelných zdrojů energie (na rok 2003 vyčlenila již 700 miliónů euro). Chce čelit šíření přenosných nemocí a zvýšit investice do zdravotnictví (na rok 2003 vyčlenila 120 miliónů euro). To jsou jenom dílčí investice do životního prostředí.

Vytýčených cílů Evropská unie chce dosáhnout především pomocí regulačních nástrojů, jejichž hlavním posláním je zvýhodnit ekologicky šetrné výrobky a technologie. Zvýhodňovat ty, kteří nelikvidují životní prostředí. Tyto funkce může nejlépe plnit promyšlený systém daní a poplatků uvalených na ekologicky nešetrné produkty. Vychází se z jednoduché úvahy, že díky zdanění nebudou drahé, ekologicky nešetrné výrobky občané kupovat, a ty se proto přestanou tímto neekologickým způsobem vyrábět.

Evropská unie na jaře roku 1997 vydala zprávu „Ekologické daně a poplatky v jednotném trhu“. V této zprávě zjišťuje Komise, že rapidně roste použití ekologických daní a poplatků ve všech členských státech Evropské unie. My si pro ilustraci ukážeme některé z nich a současně počet států, kde jsou jednotlivé nástroje (daň nebo poplatek) uplatňovány. Do budoucna můžeme také my v Čechách očekávat zavedení podobných opatření a zdražení ekologicky nešetrných výrobků.

skoleni_13_10

 • Zvýhodnění bezolovnatých benzinů – 18 států
 • Zvýhodnění kvalitní dieselové nafty – 5 států
 • Daň z obsahu oxidu uhlíku v benzinu a naftě – 5 států
 • Poplatek za obsah síry ve výrobě energie – 4 státy
 • Diferencované poplatky požadované při pořízení nebo registraci automobilu – 13 států
 • Diferencované mýtné pro automobily – 11 států
 • Umělá hnojiva – 2 státy
 • Pesticidy – 4 státy
 • Možnost urychleného odpisu ekologických investic – 7 států
 • Poplatky za nadměrný hluk v letecké dopravě – 5 států
 • A další

Zajímavé je porovnání jednotlivých států co do počtu uplatněných nástrojů. Suverénně vedou Švédsko a Dánsko se 17 nástroji, na konci tabulky jsou Británie, Španělsko, Irsko, Itálie a Řecko se 4 – 6 nástroji. Uvidíme, kam se zařadí Česká republika a jak se ekologické daně promítnou do našeho právního řádu a našich peněženek.

Evropská unie mění dosavadní pojetí spotřeby a celkových postojů společnosti. Snaží se prosadit princip sdílené odpovědnosti jednotlivých občanů, veřejné administrativy, podnikatelského sektoru. To je jediná cesta k dosažení trvale udržitelného rozvoje. Je to náročný proces, protože lidé jsou založením egoisté.

Anketa

Souhlasíte s ekologickými daněmi?

50 %
19 %
7 %
19 %
5 %
Odpovědělo 127 čtenářů.

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).