Hlavní navigace

Jaké daňové změny nás čekají v roce 2014?

9. 4. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Z daňových změn se můžou radovat dlouhodobí investoři, velcí či drobní podnikatelé. Spekulanti či kolektivní investoři zapláčou.

V tomto roce nás příliš pozitivních daňových změn nečekalo. Nejen, že došlo ke zvýšení daně z přidané hodnoty o 1% bod, ale byly osekány některé výdajové paušály, zvýšila se daň z převodu nemovitostí nebo si také výrazně připlatíme na elektrické energii. O veškerých daňových změnách v roce 2013 se dočtěte v článku: Novinky a změny pro rok 2013 v kostce. Co nás čeká v roce 2014 podle návrhu zákona o změně daňových zákonů, který 28. března poslalo ministerstvo financí vládě?

Proč změny?

Dopady změn jsou především v oblasti právní, některá opatření budou mít účinnost ještě dříve, než bylo plánováno: Cílem změn je sladit daňové právo s rekodifikací soukromého práva, především novým občanským zákoníkem. Dále posunujeme účinnost některých důležitých opatření o rok dříve. Jedná se o prorůstové kroky v oblasti podpory vědy a výzkumu, podpory exportu a venkova. Dále chceme více podpořit dobrovolnou solidaritu zvýšením limitu pro odpočet darů na veřejně prospěšné účely, řekl pro ČTK ministr financí Miroslav Kalousek. Nejdůležitější změny se odehrály pro akcionáře, změny ale čekají také podnikatele nebo zaměstnance.

Změny u cenných papírů

Cenné papíry pro osvobození od daně z příjmů bude nutné držet nikoliv více jak 6 měsíců, ale už více jak 3 roky. Zavede se také hranice 100 000 Kč pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů, které nejsou součástí obchodního majetku. Dividendy se přestanou zdaňovat 15% daní a to stejně jako veškeré podíly na zisku fyzických a právnických osob vyplácených mezi tuzemskými poplatníky a poplatníky EU, Švýcarska, Norska a Islandu. 

Nulová daň také bude stanovena u vybraných investičních fondů, na druhé straně však v rámci nového zákona o investičních společnostech dojde ke změně terminologie, zpřísní se daňový režim a dojde k důslednému zdanění výplat ze systému kolektivního investování a to včetně podílů ze zisku.

Podnikatelé se také můžou radovat

Podnikatelům se zvýší podpora výzkumu a vývoje rozšířením odpočtu od základu daně také v případě pořízení výsledků výzkumu a vývoje od výzkumných organizací. Zjednoduší se tvorby opravných položek k pohledávkám. Podnikatelé také ocení možnost zahrnout hodnotu nesplácených pohledávek do daňových nákladů a to do výše pojistného plnění.

Začínající drobné podnikatele potěší zvýšení hranice osvobození u příležitostných činností nebo při příležitostném pronájmu z 20 000 na 30 000 Kč.  Dojde také ke zvýšení maximálního limitu pro odpočet daru na veřejně prospěšné účely na 15 % (u právnických osob dojde ke sjednocení limitu na 10 %) 

Budou se nečekaně měnit daně?

Vláda se shodla na tom, že se daně v příštím roce měnit nebudou. Dalšího nečekaného zvýšení daní se tedy bát nemusíme. ODS údajně také slibuje, že pokud zaměstnáte dlouhodobě nezaměstnaného, pak budete moci čerpat daňových úlev nebo také chce zavést slevy na pojistném u částečných úvazku. Tyto sliby však přicházejí značně pozdě. K tématu čtěte: Vláda hazarduje s ekonomikou, která krvácí

Změní se také způsob zdanění příjmů ze závislých příjmů. Samotným základem budou příjmy, které nepodléhají pojistnému (příjmy z dohody o provedení práce). Z téhož důvodu také dojde ke zvýšení hranice měsíčního příjmu u těchto smluv z 5000 na 10 000 Kč.  Některé daně také budete moci platit inkasem nebo SIPO (např. zálohy na dani z příjmů, daň z nemovitých věcí).

Jednotné inkasní místo si budeme moci dobrovolně vyzkoušet už v příštím roce, kdy bude možné podávat sjednocené formuláře (týkají se daně z příjmů fyzických osob a pojistného na sociální a zdravotní pojištění) na jednom místě elektronicky. Od roku 2015 budou muset Jednotné inkasní místo využívat podnikatelé povinně. Zaměstnance čeká zrušení zaměstnaneckých paušálů a to údajně v návaznosti na neschválení zrušení osvobození zaměstnaneckého stravování (stravenky).

Některé daně se také transformují. Daň dědická a darovací bude součástí daně z příjmů, nic by se v ní měnit nemělo. Daň z převodu nemovitosti bude nahrazena daní z nabytí nemovitých věcí. K tématu čtěte více: Daň z převodu nemovitostí: Konec podvodům?

Zhodnocení

Zdá se, že nám vláda přestává před volbami zvyšovat daně a přináší veskrze rozumná opatření. Navrhované zdanění cenných papíru je rozumné a daňové trestá spekulaci a spíše podporuje dlouhodobé investování. Zrušení daně z dividend přiláká řadu konzervativních investorů (dividendová výnosnost o 15 % naroste). Zapláčou však obchodníci, kteří investují v krátkodobém či střednědobém horizontu – 3 roky může být u některých akcií neúměrně vysoká doba. Akcionáři tak budou trestáni, když například budou chtít pružně reagovat na aktuální události ohledně společnosti ČEZ. Čtěte také: Problémy ČEZu by mohly zasadit krutou ránu dividendám. Znevýhodněné také bude kolektivní investovaní prostřednictvím podílových fondů.

dan_z_prijmu

U podnikatelů dojde k řadě drobných zjednodušení. V případě, že pronajímáte garáž a vaše příjmy z pronájmu mírně přesáhly 20 000 Kč, pak nebudete mít strach z nutnosti podávat daňové přiznání. 

Tip: Daňové změny také ohlásila ČSSD. Čtěte: Co nás čeká, pokud volby vyhraje levice?

Uvidíme, zdali Jednotné inkasní místo skutečně přinese podnikatelům ono slibované ušetření času. Je však škoda, že velké neduhy v podobě nákladného a náročného zakládání firem, vedení daní či získávání nejrůznějších povolení vláda stále neřeší. Čtěte také: Byrokracie a korupce. V Česku se prostě podniká těžce

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).