Mam dotaz: Koupim 100 akcii firmy A. Po mesici koupim dalsich 100 akcii firmy A. Po 5.5 mesicich prodam 100 techto akcii.
A ted otazka: Ktere z tech akcii jsem z danoveho hlediska prodal? Tech prvnich 100, nebo tech poslednich 100, nebo si muzu vybrat (takze pri ztrate reknu ze prvnich 100, pri vydelku ze poslednich 100)?
Obchoduje-li s akciemi soukromá osoba, může podle mého názoru uplatnit při prodeji akcie nejdříve z prvního stejně jako z posledního nákupu. Správci daně na různých FÚ ale mohou tvrdit i něco jiného. Domnívám se však, že metoda FIFO se týká jen podnikatelů.
I FÚ musí vycházet z nějakých zákonů a metodu FIFO nařizuje pouze zákon o účetnictví, který se nepodnikajících osob vůbec netýká. Neexistuje ani pokyn ministerstva, který by to upravoval a který už by ani nebyl právně závazný. Úředník může vzdorovat, ale tohle by si měl nechat vysvětlit. V nejhorším případě rozhodne soud, ale tak daleko se zatím žádný případ asi nedostal.
Podobný případ jsem řešil při prodeji podílových listů, bylo mi vysvětleno, že se to bere chronologicky – od nejstarší investice. Zdá se mi to logické, ale nevím, zda je to tak ve všech případech.