Nechápu, proč ta dáma podává daňové přiznání. To má podat ten, kdo nemovitost NABYL (koupil, dostal ji darem), nikoli ten, kdo ji POZBYL. Pokud nemovitost koupím, uvedu od koho i s jeho rodným číslem, aby bylo možno na FÚ data spárovat a původní vlastník nedostal složenku. Aspoň takto jsem to doposud dělala, ale asi žiju v jiném státě než autorka článku.
Možná v jiném státě, možná na jiné planetě :)....To, že nechápete proč dáma podává daňové přiznání je mě líto, můžete se na to doptat přímo na FÚ, pokud nevěříte mému článku. Bylo by možná vhodnější nejdříve se důkladně informovat, než začnete člověka napadat :) V článku jasně píšu: že podává daňové přiznání proto, že pozbyla jednu z nemovitostí, ale v rámci působnosti téhož finančního úřadu má ještě další. Pak musí podat daňové přiznání buď dílčí jen s prodanou nemovitostí nebo řádné s těmi, které jí zůstaly.
Je to novinka od roku 2013, která souvisí se změnami co popisuji v článku zde: http://www.mesec.cz/clanky/dan-z-nemovitosti-a-zmeny-v-roce-2013/
Upozorňuji na ní například v článku http://www.mesec.cz/clanky/jak-na-dan-z-nemovitych-veci-v-roce-2016/
¨Obecně daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podávají poplatníci, kteří loni nabyli (koupí či darem) do vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku. Povinnost podat daňové přiznání vznikne i v případě, že jste v minulém roce provedli nástavbu či přístavbu nebo jste třeba nemovitost částečně zlikvidovali. Povinnost se přiznat vzniká také v případě, že jste demolovali, darovali nebo prodali nemovitost na území působnosti finančního úřadu, kde máte ještě nějakou jinou. Pokud na tomto území už žádnou jinou nemovitost nemáte, měli byste o změně finanční úřad do konce ledna informovat.
Pěkný článek.
Ale jestli jsem se nepřehlédl, tak mi v něm celkem schází zajímavý odkaz na
Daňový portál > Elektronická podání > Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/form/form_uvod.faces?pisemnost=DNEDP4
Tyto stránky jsou asi primárně určené k elektronickému podání, ale vyplněný formulář lze zobrazit v PDF a vytisknout.
Výhoda je že vyplňujete jen základní údaje - katast. území, číslo parcely atd. - všechny koeficienty a výpočty proběhnou automaticky.
( pozor, některé údaje se vyplňují až v kroku výpočet! npř. patro domu, účel užití, změna užívání)
Potíž je, že stránky jsou pro člověka který si právě přečetl tento článek a drží v ruce formuláře z FU poněkud zmatečné!
Doporučuji vyhnou se velkým obloukem odkazu PRŮVODCE ten je totiž za trest :-D
(rozhraní PRŮVODCE totiž nemá nic společného s papírovým formulářem a všechny informace a představy které jste do teď pracně vyhledaly vás akorát pěkně rozhodí)
Doporučuji přejít rovnou na - Vyplnění stránek formuláře. To vychází z papírového formuláře, všechno je na svým místě (skoro) a pracuje se s nim perfektně.
Záhlaví
I. oddíl
II. oddíl - pozemky
II. oddíl - výpočet
atd.
V pravém posuvném poli umožňuje formulář-
Uložení pracovního souboru. (hodí se k tomu aby jste příště nemuseli vyplňovat všechno znovu)
Načtení souboru (uloženého :-) )
Úplný opis k tisku (a máte to za sebou :-) )