Spočítejte si...

Zavřít

Názory k článku
Jak vymáhat výživné, aby vás to nestálo žádné peníze?

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---
8. 11. 2016 22:25 Nový

Ve vymáhání výživnho je neskutečný bordel

celé vlákno

Ve vymáhání výživného je neskutečný bordel.
"Výživné je totiž při vymáhání přednostní pohledávkou" - skutečně? Pokud pro Vás výživné vymáhá exekutor, ale jiný exekutor jiného věřitele objeví nějaký majetek, pak se sice můžete k pohledávce přihlásit, ale v praxi dostanete kulový, protože v exekuci už bohužel výživné přednost NEMÁ! Exekuce je provedena pro toho, kdo podal návrh na exekuci a dítě s výživným bohužel utře ústa.

Ono by možná stačilo, kdyby byla možná blokace převodu majetku do doby, než dítko výživné nebude potřebovat. Mně se třeba stalo, že neplatící otec měl nemovitý majetek. Když podám návrh na exekuci, bude sice majetek prodán, vyplaceno výživné i odměna exekutorovi, načež je zbytek vyplacen otci. Pokud je v době exekuce dítku např. 10 let, je jasné, že bude ještě 5 let chodit do školy a poté ještě další školu (na učňák, popř. střední nebo i vysokou školu). To už ale není co exekuovat, peníze otecko rozfofruje a dítko, teď už o nějaký ten rok starší, opět dostane kulový.

Richard W. Fetter
Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz
9. 11. 2016 8:14 Nový

Re: Ve vymáhání výživnho je neskutečný bordel

celé vlákno

Na to je třeba pamatovat již v nalézacím řízení, ne až v exekučním: ust. § 918 nového občanského zákoníku: V řízení o vyživovací povinnosti rodiče k dítěti může v případech hodných zvláštního zřetele soud uložit osobě výživou povinné, aby složila zálohu na výživné splatné v budoucnu; poskytnuté výživné přechází do vlastnictví dítěte postupně k jednotlivým dnům splatnosti výživného. Na složenou zálohu se hledí jako na majetek povinného.

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---
9. 11. 2016 8:36 Nový

Re: Ve vymáhání výživnho je neskutečný bordel

celé vlákno

Pane Fetter, to jsem soudu navrhovala, jež marně. Otec 8 let neplatil a dlužné výživné už byla 6-místná částka. Stěžovala jsem si na postup soudu až na ministerstvu spravedlnosti ... no, byla jsem blbec já, soudy měly pravdu. Nic nešlo, ba dokonce mi soud ani nepřiznal náklady řízení s tím, že je to přece podle zákona. Tak jsem dotyčnému soudci jen řekla, že je fakt hrdina, když se nestydí okrást 8-leté dítě, které se nemůže bránit. Někdy jsem měla dojem, že jsem hyena, která jen přidělává soudům práci a že neplatící otecko je pod jejich ochranou. Jsem neskutečně šťastná, že už je dítě velké, vymáhání výživného byl neskutečný opruz a postupy soudu doslova dehonestující samoživitele. Nerada na to vzpomínám. Kolikrát jsem si tenkrát říkala, že zlatí komunisti, ti měli toto pořešené velice dobře: neplatíš, exekuce nebo šup do basy a tam pracovní povinnost. A výživné bylo. Ne jako dneska, kdy neplatič odchází z basy ještě se složenkou na úhradu pobytu v base.

Richard W. Fetter
Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz
9. 11. 2016 9:04 Nový

Re: Ve vymáhání výživnho je neskutečný bordel

celé vlákno

Dobrý den, paní Jarmilo, já vím, vy za sebou máte složité a vleklé soudy, pamatuji si to z vašich reakcí pod mými články nebo jiných autorů. Vy se i vyznáte v právní úpravě, vím že jste požadovala i úroky z dlužného výživného, po mém soudu správně, ale neuspěla jste. Redakce už o tom má další aktuální článek, záleží kdy ho pan šéfredaktor zařadí. No, nezbývá mi, než vám jen popřát: Hezký den.

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---
9. 11. 2016 10:45 Nový

Re: Ve vymáhání výživnho je neskutečný bordel

celé vlákno

No jo, já ty právní úpravy musela nastudovat, protože mne k tomu chování soudců donutilo. Já si tam fakt připadala jak obtížný hmyz s tím, že nebohý otecko-neplatič je soudně chráněn víc než památka UNESCO. A to nejsem žádná zlatokopka ani fúrie, ale chování soudců fakt nemělo hranice a bylo doslova bezohledné. Nejlepší bylo, když mi s klidnou tváří tvrdili, proč že má otec na dítě platit alimenty, když on má taky právo na kulturní vyžití, což byl eufemismus pro chlastání v hospodě. Mně tenkrát ruply nervy a řvala jsem na krajském soudu "na plnou hubu", až jsem se divila, že mě nevyvedli, protože mě z druhého patra muselo být slyšet až na vrátnici. Ja tam těm soudcům udělala takové kázání, že takové nikdy ani na fakultě neslyšeli, vím jen, že jsem začala slovy "že se nestydíte". Pak dostali přednášku o tom, že se nedivím, proč se u nás rodí tak málo dětí, protože samoživitele je třeba zlikvidovat, o což se snaží právě soudy, které zákony vykládají a aplikují do praxe. A když mi plivnou do obličeje, bude mi to milejší, než kecy o tom, že pro stát je přednější, aby neplatící otcové chlastali po hospodách. Protože podobné kydy jsou jen urážkou všech samoživitelů, co se snaží pracovat, vydělat peníze a vychovat děti, zatímco stát jim jen všemožně hází klacky pod nohy. Oni jen seděli, oči zabořené do papírů a neřekli ani ň. Po mém proslovu byla minuta ticha, pak předsedkyně soudu vstala, jménem soudu se mi omluvila, věc se od tohoto odvolacího soudu vrátila k okresnímu a asi si soudci i interně něco řekli, protože pak už byli vstřícnější. Od té doby jsem na soudy doslova alergická, protože i tady tehdy padnul bonmot, že "k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek". To je pravda, i když smutná. Na tom chceme stavět společnost? Že svého práva se domůže jen ten, kdo řve, zatímco těm, co se nemůžou bránit, protože to třeba neumějí nebo neznají zákony a možné kličky, doslova nas**eme na hlavu? Je mi z toho smutno, to přece není právní stát, ale džungle s právem silnějšího.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
9. 11. 2016 16:39 Nový

dobrá agitka na zálohové výživné - no ale, kde to skončí?

celé vlákno

co když matka samoživitelka je blbá a práce neschopná, chlastá a kouří, koupí si hrnce zepter, nebo jí exekutor honí pro pokutu z MHD která narostla na deset tisíc, protože frajerka nepřebírala upomínky? ve všech případech je dítě chudák, a jak k tomu přijde - ale jak k tomu přijde daňový poplatník? co ještě všechno budeme za někoho zálohově platit, protože měl smůlu?

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---
9. 11. 2016 19:27 Nový

Re: dobrá agitka na zálohové výživné - no ale, kde to skončí?

celé vlákno

Jezevče, ono to má i jinou stránku: pokud stát vyplatí matce zálohové výživné, může dohnat otce a donutit ho k zaplacení. Páky na to má, protože Policie (neplacení výživného je trestný čin), vězení (v base se dneska - na rozdíl od dob dřívějších - makat nemusí) a soudy jsou státní, takže co státu brání v tom, aby konal a dělal něco užitečnějšího, než vymýšlel pitominy typu EET?
Krom toho si uvědomte, že výživné by mělo být zálohové, čili stát ho může vymáhat na neplatícím rodiči (tím může být i žena, abychom tu nemluvili jen o neplatících otcích). Pokud totiž samoživitel nedostane na dítě/děti výživné, obvykle dostává nějakou dávku státní sociální podpory. A ta je NEVRATNÁ. Takže pokud se rodiče šikovně domluví, že otec na dítě jako neplatí, dostane matka sociální podporu a dítku můžou společně našetřit slušnou částku. De facto jde o tunelování státní sociální podpory, která pak chybí jinde.
K tomu je třeba dodat, že třeba od OSPODu bych čekala, že samoživitelům pomůže aspoň se sepsáním papírů k soudnímu vymáhání výživného. Nevím, co je na tom tak těžkého, že nemůže existovat jednotný formulář. Neplatí OD - DO, má platit XX, dlužné částka k dnešnímu dni je XXX. Jenže milý OSPOD Vám ani neporadí, ani nepomůže, ale buzerovat, to by mu šlo stejně jako norskému Barnevernetu. Bránilo by něco v tom, aby stát podmínil výplatu zálohového výživného doložením, že samoživitel se snaží peníze získat, ale doposud neúspěšně? Milý samoživiteli, předlož návrh exekuce a my ti teda to výživné dáme zálohově. Nemáš? Tak až to pošleš na soud, tak si teprve přijď pro zálohu.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
10. 11. 2016 14:33 Nový

Re: dobrá agitka na zálohové výživné - no ale, kde to skončí?

celé vlákno

pokud stát nedokáže dohonit neplátce výživného - stejně bezmocný bude proti neplátci za kterého stát zaplatil zálohu, nevidím rozdíl.
a tedy ještě jednou - bude stát platit zálohové výživné i blbce, která si na splátky koupila hrnce v teleshoppingu? v obou případech dítě nezaviněně trpí a nemá peníze.
připadá mi to jako hon na mobilní telefony za volantem - za jízdy může řidič jíst, pít, kouřit a být kouřen, číst noviny, sledovat televizi, a po handsfrý řešit třetí světovou válku, tohle všechno je perfektně ok a stačí na to obecné pravidlo o tom že má dávat pozor a čumět na cestu - ale držet mobil v ruce, to je inkarnace zla a to potřebuje zvláštní zákon. podobně tak dítě může trpět nedostatkem z tisíce různých příčin, ale my si vybereme jednu že otec nezaplatil patnáct stovek, a tu budeme halasně "řešit" a spěchat s příplatečkem - zatímco když se dítě dostane do nouze z jiných důvodů, necháme ho chcípnout hlady. jak myslíte ....

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---
11. 11. 2016 7:52 Nový

Re: dobrá agitka na zálohové výživné - no ale, kde to skončí?

celé vlákno

Blbka matka nemusí kupovat hrnce v teleshoppingu, stačí, když kouří a chlastá, to spolkne dost peněz a ještě to dítku ničí zdraví.
Ono u výživného taky občas nejde jen od jednou nezaplacených patnáct stovek. Ja třeba bojovala se soudy, když otecko neplatil víc než šest let, dlužné výživné přesahovalo 100.000,- Kč a soudy mne přesvědčovaly o tom, že jsem blbka, protože to je přece v pořádku a co po nich vůbec chci, že. Akorát mi v krámu chleba na dluh nedali a u jízdného jsem taky nemohla říct, že nemám a že zaplatím, až dostanu výživné.

Jarous007
Jarous007 (neregistrovaný) ---.229.broadband3.iol.cz
21. 11. 2016 10:34 Nový

Re: dobrá agitka na zálohové výživné - no ale, kde to skončí?

celé vlákno

Toto je agitka na neskutečný business pro pana Sýkoru z VašeVýživné.cz

Francesco Sinibaldi
Francesco Sinibaldi (neregistrovaný) ---.25-79-r.retail.telecomitalia.it
10. 11. 2016 17:48 Nový

Le sourire et le conte du cœur.

Quelquefois
le murmure de
la soirée m'invite
à traduire le
chant de la mort,
et alors le sourire
devient le manteau
et un son délicat.

Francesco Sinibaldi

Taťka šmoula
Taťka šmoula (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz
6. 1. 2017 13:17 Nový

Výška výživného

Jaká by byla výška výživného pro mě jako otce, když můj příjem dosahuje 10000 Kč čistého za měsíc? Náklady na byt jsou 6000 Kč a ty 4000 Kč jsou asi na jídlo.