Když se řekne A, mělo by se taky říct B. A sice: proč lidi upřednostňují jednorázový výběr? Protože pokud zvolí výplatu k důchodu a zemřou, je ze zbytku po nějaký čas vyplácen peníz pozůstalým a zbytek shrábne důchodový fond. A že by toho bylo v řadě případů dost, a mnozí lidé nejsou takoví blbci, jak předpokládá stát, tak je bude lákat na to, jak je výplata penzijního připojištění děěěsně výhodná a hlavně nezdaněná. Ano, při jednorázovém vyrovnání možná lidi ušetří na daních, ale peníze, které si za dlouho dobu naspořili, užijou aspoň v době, kdy ještě jakž takž fyzicky můžou, třeba doplatí hypotéku, provedou úpravy na domku, aby pak nemuseli z důchodu a třeba i odjedou na dovolenou, protože až nebudou fyzicky moct, tak můžou po cestování vzdychat jen nad katalogem cestovní kanceláře.
Ano, taky o tomhle uvažuji, mám "staré" penziní připojištění (PP) u AXA, těch fondů ale už byla předtím celá řádka: nejdříve Podnikatelský, potom Vojenský, Credit Suisse, aktuálně AXA. Jenom s tím furt někdo "šmelil", samé papíry. Jenže u té penze na dobu určitou - jakou dobu zvolit ? 2 roky, 5 nebo 10 let ? A nikde jsem si zatím neověřoval, zda pro účely dědictví (pozůstalosti) zůstane celková částka (tzn. spoření - úložky, státní podpora, úrokové zhodnocení) nebo jen tzv. odbytné anebo zda výplata do dědictví nebude nějak "chytře oříznuta", myslím konkrétně v neprospěch původního klienta resp. jeho dědice (zdanění apod.).
Ovšem hlavní problém je se výplaty svých úspor PP vůbec tzv. dožít - než to zkrachuje ! Dneska je bohužel totiž možné úplně cokoliv, o tom nepochybuji ...
Takže úplně chápu drtivou většinu spoluobčanů, že to požadují vyplatit - všechno a najednou - i když zdaněné (důchodové úspory zdanit ale je, proiňte, sviňárna). Sichr ist sichr !!!