Hlavní navigace

Názory k článku Jak ušetřit za složenky

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 26. 2. 2003 8:04

  Petr (neregistrovaný)

  Když už chceme šetřit, tak je třeba to vzít globálně. SIPO je na první pohled zdarma. Ovšem jen pro občany. Připadá mi, že firmy, které toto využívají, musí dost platit. Je to asi důvod, proč SME (Severomoravská energetika) nabízí měsíční slevu na paušál 20 Kč (240 Kč za rok), pokud si změníte nastavení inkasa ze SIPO přímo na jejich účet. Za těchto ušetřených 20 Kč se mi vyplatí si nastavit inkaso plynu a trvalý příkaz za nájemné. Televizi a rádio jsem zaplatil na celý rok dopředu jediným platebním příkazem pro každou organizaci (registrace na webu ČT a ČRo). Zaplatit 1300Kč na rok mi připadá efektivnější než platit 112 každý měsíc. I tyto organizace preferují změnu ze SIPO na přímou platbu. Navíc změny v SIPO nejsou okamžité, Trvá to minimálně měsíc (dle mých předchozích zkušeností). Možná, že teď už se zlepšili. Takže teď SIPO nemám a nechybí mi.

 • 26. 2. 2003 9:05

  Josef (neregistrovaný)

  Můj názor je, že SIPO mělo své opodstatnění v době, kdy většina plátců neměla v bance zřízen běžný účet, a v té době se taky osvědčilo.
  Dnes je situace jiná a jak už napsal pan Petr, pro společnosti, umožňující tento způsob platby, se nevyplácí vést příslušnou agendu a vynakládat nemalé finanční prostředky s tím spojené.
  Svědčí o tom mimo jiné i ta skutečnost, že řada společností, které SIPO dříve využívaly, od toho způsobu přijmu plateb v první polovině devadesátých let ustoupila a nehodlá se k němu v budoucnu vracet. Na mysli mám Západočeskou energetiku a Západočeskou plynárenskou.
  Nesdílím proto autorčin optimismus a myšlenku, že SIPO spasí všechny vaše složenky, už vůbec ne.
  Osobně SIPO využívám pro hrazení nájmu, koncesí (R + TV), účtů Českého Telecomu a povinného ručení.
  Je třeba si připustit, že SIPO ustupuje. Je jen otázkou času, kdy vymizí klasické složenky, protože příslušné společnosti se stále více upřednostňují úhradu plateb bankovním převodem. Jeho zřízení/změna je mimochodem pružnější než u SIPO a odpadají už zmíněné duplicity a změny spojovacích čísel např. kvůli stěhování.

 • 26. 2. 2003 9:37

  LK (neregistrovaný)

  Ja platim neco SIPEM, neco trvalym prikazem/inkasem z BU. Vyhodu SIPA vidim v tom, ze je pro mne opravdu zdarma, na listku vidim vypsane vsechny sluzby, za ktere jsem zaplatil a kolik.
  Vyhoda trvaleho prikazu/inkasa z BU je v tom, ze je opravdu nezavisle na tom, kde bydlim a zmenu si provedu v bance kdykoliv chci. Na druhe strane kazda platba pak neco stoji (ne ze bych tech par kacek nemel, ale oproti SIPU to nevyhoda je) a hlavne nemam moc prehled, kdo si kolik bere. Od Telecomu dostavam mesicne fakturu, tak to vim, ale energetika to posila jednou za 100 let apod. Protoze banka beha jak hodinky, moc casto se do ni neprihlasuju (a vypis mam jednou za 1/4 roku), takze nemam moc prehled, kdo si kolik vzal.
  Ne ze by to byl problem, ale jsem linej jak prase a je pro mne jednodussi vzit si listek s rozpisem SIPO ze schranky a nez dojedu vytahem domu, tak ho zkontrolovat, nez se prihlasovat na Internetu do banky a hledat inkasa mezi temi desitkami pohybu, co tam mam.

 • 26. 2. 2003 10:07

  Carooso (neregistrovaný)

  Jsem vážně překvapen, že ještě něco takového existuje ! Nevidím v tom žádný přínos. V dávných dobách mělo opodstatnění, ale dnes ? Poplatky za rozhlas a TV uhradím přímou platbou jednou ročně, pojistné také, na všechny opakující se platby mám trvalé příkazy na účtu a zbytek si odešlu z pohodlí domova za pomoci internetového bankovnictví ze svého počítače. Vývoj ankety ukazuje, že je ještě dost využívané, ale já ve svém okolí nikoho takového neznám.

 • 26. 2. 2003 10:40

  karel (neregistrovaný)

  No jo, jenže takhle platíte za každý trvalý příkaz zvlášť, jenže kdybyste to měl pod SIPem, tak to máte všechno za jednu cenu.
  A k výše uvedeným přípomínkám ohledně stěhování - to se přece neděje každý den, takže těch změn není tolik.

 • 19. 10. 2003 20:15

  Jirka (neregistrovaný)
  Souhlasím s tím, že platit SIPEM je sice pro plátce prakticky zadarmo, ale to že platba probíhá každý měsíc a pokud je uskutečňována převodem z účtu ztrácí nad platbami plátce kontrolu, SIPU zase dost ubírá na jeo atraktivitě. A pokud se jedná o organizace, kterým jdou platby určeny, nedá se už vůbec mluvit o výhodnosti, neboť za tyto platby hradí poplatky ČP a navíc jsou tyto platby opožděny, takže není vyjímkou kdy při přechodu ze SIPA na platbu např. inkasem nějaký čas trvá, než vám přestanou chodit složenky SIPA.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).