Hlavní navigace

Jak umíme spořit?

14. 12. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Téměř každý si vytváří finanční rezervy – spoří. Ať je cílem spoření zajištění sebe a své rodiny pro případ „výkyvu příjmů“, nebo pořízení čehosi, na co běžný příjem nestačí, je důležité spořit „tím správným“ způsobem. Jak ukládají volné prostředky Češi ve srovnání s jinými zeměmi?

Spořit lze mnoha způsoby – od ukládání peněz do obálky (či šuplíku) přes bankovní termínované vklady a spořící účty po investice v podílových fondech a na kapitálových trzích. Agentura GfK s podporou Bank Austria Creditanstalt uskutečnila průzkum o využívání bankovních produktů ve 14 vybraných evropských zemích. Z výsledků lze vyčíst zajímavé srovnání ve způsobech spoření.

Zatímco v Německu a Rakousku spoří více než 75 % občanů starších 15 let, v České republice je to jen 35 % a ze zkoumaných zemích spoří nejméně obyvatelé Ukrajiny – pouhá 2 %. Hlavní rozdíl však nespočívá jen v počtu spořících, ale především ve způsobu uložení prostředků – a samozřejmě objemu prostředků, které občané mohou spořit.

Spoření - EU vs. Pl, H, CZ

Z grafu „Finanční aktiva – domácnosti“ je patrný diametrální rozdíl nejen mezi naspořenou absolutní částkou, která je v průměru České republiky, Polska a Maďarska přibližně desetinová oproti eurozóně Evropské unie, ale také ve způsobu uložení (a zhodnocování) ús­por.

Převahu bankovních depozit v nových zemích Evropské unie lze přičíst několika faktorům, z nichž nejvýznamnějším je nezkušenost s investičními produkty a nedůvěra v kapitálové trhy, vycházející ze zkušenosti dřívějších let. Nezanedbatelná je dle mého názoru také skutečnost menšího objemu úspor – při nižší naspořené částce je potřeba mít k zajištění pro případ výkyvu příjmů větší podíl likvidně uložených prostředků.

Podíl úspor v jednotlivých spořících nástrojích je značně rozdílný i po přepočtu na hrubý domácí produkt na osobu.

skoleni_29_6

Finanční aktiva a pasiva - v % HDP

Bez přepočtu na hrubý domácí produkt vypadá statistika ještě hůře – v následujícím grafu je patrné, že úspory ani v jedné ze tří zemí – České republice, Polsku ani Maďarsku – nedosahují v žádném segmentu (s výjimkou bankovních depozit) ani 10 % průměru eurozóny.

Finanční aktiva a pasiva - v eurech na osobu

Přestože v současné době je většina úspor českých domácností uložena v bankovních depozitech, je pravděpodobné, že s růstem životní úrovně a disponibilního příjmu stoupne váha investičních produktů – podílových i penzijních fondů, kapitálových a investičních pojištění a přímých investic na kapitálových trzích.

Anketa

Jaké jsou vaše rodinné úspory (na osobu)?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).