Dobrý den, pracuji u firmy, která se rozhodla, že nám zruší několik poboček a tudíž přijde na řadu propouštění. Tato firma se rozhodla, že změní i adresu tím, že přestěhuje Head Office na jinou pobočku o ulici vedle. A teď pár dotazů.
Dohledal jsem se, že zaměstnavatel může dát výpověď komukoli, pokud se přemisťuje, což je zároveň důvod uvedený ve výpovědi "http://vypoved-vzor.cz/vypoved-z-pracovniho-pomeru-dana-zamestnavatelem/". Zajímalo by mě, pokud jde o Anglickou firmu, která má sídlo pořád na stejné adrese v Anglii a pouze vedení tady v Čechách změní své sídliště, tak jestli můžu dostat výpověď z výše uvedeného důvodu. Další otázka by byla, pokud už z tohoto důvodu výpověď dostanu a mám smlouvu na dobu neurčitou, co pak následuje. Dostanu nějaké odstupné, případně platí zde taky 2 měsíční výpovědní lhůta? A ještě jeden dotaz, týkající se bodu f), g), v již nahoře uveřejněném odkazu. Týká se to toho, když zaspím do práce. Stalo se mi, že jsem zaspal a chodilo to u nás tak, že kdo zaspí, dostane papír s varovaním a strhnou mu bonusy. Jenže jsem ještě žádné varování nedostal, tak by mě zajímalo, jestli je možné, když se něco takového stane a člověk chodí pak normálně dál do práce, nic se neděje, uplyne 1 měsíc, druhý, pořád všechno OK, až jednoho rána do té práce přijde a dostane výpověď s odůvodněním, že zaspal před 2 měsíci. Tak by mě zajímalo, jestli je možné se takhle zpětně vrátit k tomuto odůvodnění. A poslední dotaz, pokud to jde a dostanu výpověď z tohoto důvodu, co následuje. Je zde taky výpovědní lhůta 2 měsíce? Mockrát díky za každou odpověď.
Obávám se, že u nás je možné vše. Tedy i to, co zahraničním vlástníkům tam u nich doma neprojde.
Moc vám asi neporadím, bude se jednat o takové to plácání vody /či píva/ ve IV. cenové.
Pokud je česká pobočka firmy zapsaná u našeho OR, měly by se na ní vztahovat naše zákony. Je-li však jen "organizační složkou", řídí se zákony své země. Ale jak z praxe víme, dělají si někteří zahraniční vlastníci u nás, co chtějí, zákony chápou jako komunistické a přece se nebudou řídit zákony pocházející z dob komunismu. A s případnými soudními rozhutími je to obdobné. Někteří cizáci třeba nechtěli uznávat naše svátky jako dny volna - a v mnoha montovnách, ještě když bylo víc práce, se jelo i ve svátek, protože Turek v německé fabrice na českou hadičku nepočká. Bylo ale zajímavé, že nechtěli respektovat jako dny pracovního klidu ani svátky uznávané v jejich zemích - a těch bývá zpravidla více než je u nás.
Pokud s vámi chce zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr pro porušení pracovní kázně, tak by měly předcházet nějaké dopisy vytýkající vám nějaké porušení. Předpokládám, že vymoženost typu odbory vám zaměstnavatel v rámci demokracie nepovolil. Ty by totiž měly být o propuštění informovány. Vyhodit z práce "na hodinu" vás mohou pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně - alkohol. Zaspání je vcelku běžná, lidská věc, pokud se nestává pravidelně 1x za týden a pokud kvůli vám nestojí celá linka - obdobný výpadek může nastat např. zpožděním hromadných dopravních prostředků - a utrhne vám kvůli němu někdo obě ruce a jednu nohu? Mnohde mají tzv. klouzavou pracovní dobu, a jestli přijdete na 6 nebo až v 7:15, svět se určitě (a firmaa taky) nezboří - svou práci hold uděláte místo do 16:00 do 17:15. Výtka pro porušení kázně (zaspání) by měly být pracovníkovi sdělena do určité doby od deliktu - vracet se k ní po půl roce asi není příliš košer. Když ale někdo zaspí 3x do měsíce, určitě zaměstnavatel k tomu přihlíží při rozdávání výpovědí, i když vám žádnou výtku do té doby oficiálně nesdělil. Ale kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl, jak zpívá R. Kybic z Turba. Někomu v práci projde leccos, někomu nic. Záleží na přístupu nadřízených, intimních kontaktech a jestli zaměstnavatel pochopil, že ranný kapitalismus je již dávno tabu a že firma má dobré výsledky, jsou-li zaměstnanci spokojení a nepracují v neustálém stresu, že mohou přijít o práci nebo že jim bude pro píčo*inu zkrácena mzda tak, že zaměstnanec nezaplatí splátku hypotéky nebo nájem.
Kde by vám mohli zcela konkrétně poradit, jsou Úřady práce nebo nově zřízené Inspektoráty práce - kontakt na ně by vám mohli sdělit právě na těch pracácích. Určitě se nebudou vyskytovat tak hojně jako pracáky.
Alešku Slabý, je to sice hezké, že tu tak pěkně propaguješ tu svoji další profláknutou aktivitu "DEREDES" a spamuješ, ale mám za to, že všichni lidé s mozkem si ještě pamatují TV reportáž o tom, jak ve skutečnosti pracuješ. Nejen o naprosté neschopnosti, ale spíše o něčem na hraně podvodu, kdy jsi se ani nepokusil vymáhat a jen jsi poslal pár výhružných dopisů, pak skásnul poplatek a řekl, že je to nevymahatelné.
Vzhledem k tvé špinavé minulosti, kterou lze snadno dohledat jen zadáním tvého jména do Google se ani není čemu divit...