Drahý Arzéne,
váš modelový příklad zaprvé vůbec nepočítá s odvodem daní. Jednak je třeba platit roční daň z nemovitosti, což je asi 1000,- Kč ročně, ale hlavně je třeba podat daňové přiznání a zisk zdanit 15%. To je pokles o dalších 0,8% ročně.
Další věc je, že vašich uváděných 9 000 čistý zisk měsíčně + energie 3-4 tisíce je nesmysl. Za to garsonku nepronajmete ani v Praze. Panelákový byt 2+kk na metru Ládví (mám) se tam běžně pronajímá za 8 000 + 3 000 energie.
A dále jste zapomněl na fond oprav! To je měsíčně kolem 1000,- Kč a ze zákona tuto částku nesmíte nájemníkovi účtovat, protože je to náklad zhodnocující nemovitost! Takže to už máme úplně jiná čísla, spočítejte si to laskavě. Pronajímám několik bytů a roční výnos se pohybuje kolem 4,5%.
Tento článek jako návod na pronajímání je věšením bulíků na nos.
Dobrý den, děkuji za příspěvek
1. V příkladu je uvedeno, že neobsahuje daně + poplatky. Je pouze ilustrativní a má informovat o tom, jak zasáhnou do výnosnosti poplatky makléře. Nic víc.
2. Data v příkladu se zakládají na reálných číslech. V současné době je možné po smlouvání nakoupit za tuto cenu ateliér nebo klasický byt v novostavbách nebo lépe vypadající cihlový byt ve velikosti 1+kk.
3. Váš příklad se týká panelákových bytů, tam máte pravdu, že poplatky jsou vysoké a díky tomu i nájem nízký.
Omlouvám se, přehlédl jsem ten šedý řádek. Moje chyba a kaju se :)
Nicméně přesto spíš zastávám názor, že za 9 tisíc pronajmout garsonku v Praze půjde velmi těžko. Ty novostavby, které zmiňujete za 1,3 mega jsou v místech, kam lidé ani nechtějí jít bydlet. Natož do nájmu. To je ale jen můj názor, samozřejmě budu rád, když mě zase "rozstřelíte" :)
Dobrý den. Naopak, někteří lidé vyhledávají byty, které jsou sice odlehlejších místech, nabízí však možnost sportovního vyžití a klidné prostředí. Do centra se pak dostávají pomocí vlaku. Osobně jsem znal příklad, kdy novostavba 1kk v Uhříněvsi se pronajala za 14 000 Kč. Myslím proto, že 8-9 tisíc je u garsoniéry reálných.