Hlavní navigace

Jak si vedlo Německo?

Petr Bittner

Data z Německa byla povzbudivá. Index nákupních manažerů ve službách mírně překonal očekávání (skutečnost 52,9, očekávání 52,3) a potvrdil expanzi sektoru služeb a objednávky v průmyslu navíc překvapily výrazně pozitivně (meziměsíčně rostly o 3,3%, čekal se růst o 0,5%)

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Data z Německa byla povzbudivá. Index nákupních manažerů ve službách mírně překonal očekávání (skutečnost 52,9, očekávání 52,3) a potvrdil expanzi sektoru služeb a objednávky v průmyslu navíc překvapily výrazně pozitivně (meziměsíčně rostly o 3,3%, čekal se růst o 0,5%). Potvrzují se tak umírněně optimistická očekávání počítající s pokračováním růstu německé ekonomiky, i když ne s nějak závratným tempem tohoto růstu. Německu stále pomáhá především export (růst objednávek o 6,8%, domácí o 1% klesly), což může potenciálně působit problémy, protože v poslední době se stále silněji ozývají hlasy kritizující německou závislost na exportu (nedávno USA, MMF i EU). Závislost na poptávce ze zahraničí také způsobuje zranitelnost německé ekonomiky: pokud by došlo k dalšímu zeslábnutí už tak poměrně chabé globální poptávky, Německo by tím trpělo.

Průmyslová produkce vzrostla v září dle očekávání o 7,1% r/r. Toto číslo je sice nafouknuto rozdílným počtem pracovních dní, i po očištění je ale vidět, že dynamika se zlepšuje – meziroční růst po očištění o efekt dní byl 2%, 3M průměr m/m temp růstu je 0,3%. Tyto výsledky jsou tak plně v souladu s tím, co ukazovaly předstihové indikátory (PMI) a potvrzují, že průmysl je faktorem č.1 počínajícího oživování. Dle nás to tak v dalších kvartálech i zůstane – PMI se dostal v říjnu na 3-leté maximum (54,5), objednávky tento obrázek potvrzují (v 09/13 +17,8% r/r zahraniční, +10,7% r/r domácí, NSA). Stávající hodnoty PMI ukazují na růst průmyslové produkce o 4–5% r/r ve 4Q13.


Polská CB podle očekávání ponechala sazby beze změny, základní tak zůstává 2,50%. Měnový výbor posunul očekávané období stabilních úrokových sazeb do poloviny příštího roku, což odpovídá našim očekáváním. Pokud nedojde k výrazně nečekanému vývoji ekonomiky, měla by být měnové politika v Polsku v příštích měsících celkem nudná.

FIN19

Dnes bude klíčové zasedání ČNB. O sazby se nehraje, intervence jsou ale tentokrát na spadnutí. Co se proti poslednímu zasedání změnilo? Především pokračuje desinflace, spotřebitelské ceny rostly v září už jen o 1% a měnově-politická inflace (bez nepřímých daní) je na pouhých 0,2%. Opačným směrem ale působí počínající oživení, indikátory jako PMI a spotřebitelská důvěra dále rostou. Podle nás je tentokrát šance na spuštění intervencí větší než 50%. Více k našim argumentům ve včerejším Makroskopu.

U ECB se dens především čeká na to, jestli dále neuvolní měnovou politiku. Tato očekávání podporuje především nízká inflace a přispívá k nim i stále jen velmi pomalu ožívající ekonomika eurozóny. Podle našeho názoru, k němuž se nyní kloní i tržní konsensus, dnes k ničemu závažnému nedojde, ale Draghi by mohl trh přepravovat nato, že by vrzy mohlo, pokud se situace nezmění.